REKLAMA

XXXVI Sesja Rady Powiatu Brzozowskiego

POWIAT BRZOZÓW. Radni Rady Powiatu Brzozowskiego 30 października br. uczestniczyli w obradach sesji, którą prowadził Przewodniczący Rady – Henryk Kozik. Radni w pierwszej kolejności przyjęli protokół z poprzedniej sesji, następnie wysłuchali sprawozdania z wykonania uchwał i wniosków oraz sprawozdania z działalności Zarządu w okresie międzysesyjnym.

Wysłuchali również informacji o oświadczeniach majątkowych złożonych przez Radnych i członków Zarządu Powiatu, Sekretarza, Skarbnika oraz Kierowników jednostek organizacyjnych powiatu oraz osób wydających decyzje administracyjne w imieniu Starosty.

W kolejnej części sesji sprawozdanie z działalności powiatowych służb, straży i inspekcji w powiecie brzozowskim złożyli ich szefowie – Tadeusz Pióro z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Brzozowie, Marek Kochanik z Komendy Powiatowej Policji w Brzozowie, Zbigniew Sieniawski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Brzozowie, a także Edward Olejko z Powiatowego Inspektoratu  Budowlanego w Brzozowie i Robert Kilar z Powiatowego Inspektoratu Weterynaryjnego w Brzozowie.

W trakcie sesji Radni przyjęli uchwały w sprawach:
– wyrażenia zgody na wygaszenie prawa trwałego zarządu w stosunku do nieruchomości stanowiącej własność powiatu brzozowskiego,
– zmiany uchwały w sprawie określenia zadań i wielkości środków finansowych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczonych na ich realizację w 2009 r.,
– zaopiniowania wniosku o dofinansowanie utworzenia centrum aktywizacji zawodowej ze środków Funduszu Pracy pozostających w dyspozycji ministra właściwego do spraw pracy,
– wyboru biegłego rewidenta do przeprowadzenia badania sprawozdania finansowego za 2009 rok Szpitala Specjalistycznego w Brzozowie,
– zmiany uchwały w sprawie budżetu powiatu brzozowskiego na 2009 rok,
– zaciągnięcia kredytu długoterminowego,
– zmian w budżecie powiatu brzozowskiego na 2009 rok.

Istotnym punktem sesji było odznaczenie Medalem Edukacji Narodowej Doroty Kamińskiej – Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Brzozowie i Jana Prejsnara – Dyrektora Zespołu Szkół Budowlanych w Brzozowie.  Medale przyznał Minister Edukacji Narodowej, a dekoracji dokonał Starosta Brzozowski Zygmunt Błaż.

Ponadto obrady sesji stały się okazją do wręczenia Nagród Starosty Brzozowskiego „Za Szczególne Osiągnięcia w Dziedzinie Twórczości Artystycznej, Upowszechniania i Ochrony Kultury”. Nagrody zostały przyznane Bogusławie Krzywonos z Krzywego i Edwardowi Mróz z Trześniowa.

Bogusława Krzywonos jest społecznym animatorem kultury wsi Krzywe. Bogusława Krzywonos to „dobry duch” tej wsi i całej gminy Dydnia.  Utrwala i popularyzuje tradycje regionu brzozowskiego i to, co polskie. Wychowuje dzieci, młodzież i społeczność Krzywego poprzez kontakt z  szeroko pojętą kulturą oraz dokumentuje i przechowuje dla przyszłych pokoleń, to co wartościowe w kulturze materialnej wsi. Społeczny animator kultury jakim jest Bogusława Krzywonos to szlachetna pasja i zaangażowanie, umiłowanie tego, co polskie, nasze, umiłowanie człowieka oraz praca dla niego i poświęcenie niezliczonych godzin na działalność społeczną.

Edward Mróz jest znanym mieszkańcem wsi Trześniów, gminy Haczów i powiatu brzozowskiego. Od wielu lat zajmuje się gromadzeniem pamiątek, dokumentów na temat historii Trześniowa i okolic. Ma w swojej Izbie Pamięci wiele cennych eksponatów, m.in.  najstarszą księgę wsi Trześniów wydaną drukiem we Lwowie w 1923 roku, pisane łaciną mszały i księgi parafialne, dokumenty z podpisem św. biskupa Józefa Sebastiana Pelczara, świadectwo moralności mieszkanki Trześniowa i wiele innych. W lipcu 2000 roku w trakcie niwelacji terenu pod budowę sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Trześniowie odnalazł duży fragment kamiennej płyty, która okazał się płytą epitafijną rodziny Kołłątajów właścicieli i dziedziców wsi Trześniów. Swoją ogromną wiedzą na temat historii swojej miejscowości dzieli się chętnie w trakcie spotkań okolicznościowych, pogadanek z młodzieżą. Od wielu lat wykonuje paradne hełmy strażackie, które znalazły uznanie wśród strażaków w całej Polsce i zagranicą.

Miłym akcentem sesji było odczytanie podziękowania jakie spłynęło na ręce Starosty Brzozowskiego i Przewodniczącego Rady Powiatu Brzozowskiego  od Starosty Ropczycko-Sędziszowskiego. Podziękowania odnosiły się do pomocy finansowej w wysokości 20 tys. zł, jakiej powiat brzozowski udzielił poszkodowanym mieszkańcom powiatu ropczycko-sędziszowskiego w trakcie powodzi w lipcu br.

04-11-2009

Udostępnij ten artykuł znajomym:






Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie

Pokaż więcej komentarzy (0)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników: