Jaką kurtkę motocyklową wybrać na początek przygody z jednośladem?
Motocykl to pojazd, który wzbudza wiele emocji. Szczególnie emocjonujący jest początek motocyklowej przygody. Ryk silnika, pierwsza przejażdżka, pisk opon na jezdni – wszystko to przyprawia o szybsze bicie serca. Trzeba jednak pamiętać, że priorytetem każdego świadomego motocyklisty jest bezpieczeństwo. Przed pierwszą jazdą musisz skompletować ekwipunek. W poniższym artykule podpowiemy, jak wybrać odpowiednią kurtkę na motocykl.
Kurtka skórzana czy tekstylna – co wybrać?
Z wizerunkiem motocyklisty bezsprzecznie kojarzy się kurtka skórzana. Oprócz kurtek skórzanych masz jednak do wyboru kurtki motocyklowe tekstylne. Na który rodzaj kurtki warto się zdecydować? Poznaj najważniejsze cechy różnych kurtek motocyklowych.
Kurtka motocyklowa tekstylna
Oba rodzaje kurtek mają swoje zalety. Wiele zależy od tego, jaki styl jazdy preferujesz. Kurtka motocyklowa tekstylna świetnie służy podczas jazdy po mieście, do spokojnej jazdy na bliższe i dalsze dystanse. Jest wszechstronna i uniwersalna, odpowiednia na każdą pogodę (dostępne są różne modele, rekomendowane na różne pory roku). Lekka i przewiewna zapewnia komfort jazdy. Nie jest może tak niezniszczalna jak kurtka ze skóry, natomiast również zapewnia ochronę ciała podczas upadku (oczywiście w połączeniu z ochraniaczami).
Kurtka skórzana
Z kolei kurtka skórzana uchodzi za bardziej wytrzymałą i zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa. Dużą zaletą skóry jest naturalna zdolność dopasowywania się do sylwetki. Prawidłowe dopasowanie kurtki jest bardzo ważne pod kątem bezpieczeństwa. Jednym zdaniem: kurtka skórzana sprawdzi się zawsze wtedy, gdy priorytetem jest ochrona i większa wytrzymałość.
Kurtka motocyklowa hybrydowa
Warto natomiast wiedzieć, że na rynku dostępne są także modele hybrydowe, czyli łączące oba materiały. Jest to całkiem dobre rozwiązanie dla początkującego motocyklisty, który nie wie jeszcze, jaki rodzaj kurtki sprawdzi się najlepiej w jego przypadku.
Na początku jazdy warto się maksymalnie zabezpieczyć przed upadkiem. Takie poczucie bezpieczeństwa doda pewności siebie. Kurtka skórzana z elementami tekstylnymi jest wyposażona we wzmocnienia i protektory w newralgicznych miejscach ciała (na barkach, klatce piersiowej i plecach).
Wszystkie rodzaje kurtek znajdziesz w sklepie Inter Motors: https://www.intermotors.pl/oferta/kurtki-tekstylne-5010750~93524.
Jaką kurtkę tekstylną wybrać na motocykl?
Niezależnie od tego, na jaki rodzaj kurtki się zdecydujesz, powinieneś wiedzieć, czym kierować się przy wyborze. Jaka kurtka motocyklowa tekstylna będzie odpowiednia?
Podczas zakupów weź pod uwagę takie kwestie jak:
- Dopasowanie i wygoda – jak już wspomnieliśmy, odpowiednie dopasowanie do wymiarów motocyklisty jest bardzo ważne, zapewnia komfort i bezpieczeństwo. Wybierz właściwy rozmiar kurtki. Kieruj się nie tyle swoim standardowym rozmiarem, co przede wszystkim wymiarami podawanymi przez producenta. Przydatne są także regulowane ściągacze oraz inne systemy, które umożliwiają idealne dopasowanie kurtki do ciała.
- Ochrona – głównym zadaniem kurtki motocyklowej jest ochrona. Odzież powinna być wyposażona w certyfikowane ochraniacze łokci i barków, a także klatki piersiowej. Niektóre modele mają także wbudowane ochraniacze pleców, inne zaś mają miejsce na taki ochraniacz. Umiejscowione w newralgicznych obszarach protektory chronią ciało podczas upadku. Stawiaj na protektory elastomerowe (miękkie i zapewniające swobodę na co dzień, natomiast twardniejące przy upadku). Warto zwrócić uwagę również na obecność elementów odblaskowych, które zwiększają bezpieczeństwo na drodze.
- Funkcjonalność – zazwyczaj kurtka tekstylna zapewnia większą swobodę ruchów, co dla wielu motocyklistów jest bardzo ważne. Wśród kurtek tekstylnych znajdziesz uniwersalne modele, które dopasujesz do panujących na zewnątrz warunków. Wybierz kurtkę, która ma takie opcje jak wypinana podpinka ocieplająca, przewiewna podszewka, systemy wentylacji, wypinana membrana.
- Dostosowanie do warunków atmosferycznych – dobierz kurtkę do konkretnej pory roku. Jeżeli najwięcej jeździsz latem, to koniecznie pomyśl o kurtce z panelami wentylacyjnymi. Z kolei na jesień i zimę przyda się kurtka wiatro- i wodoodporna. Na chłodniejsze dni dobierz pasujące do kurtki spodnie.
- Jakość wykonania – sięgaj wyłącznie po kurtki motocyklowe renomowanych producentów (np. marki Ixon, Adrenaline, Pando Moto, Alpinestars, Oxford, Segura). Wykonanie kurtek motocyklowych musi być perfekcyjne, tak aby służyły przez lata.
Pamiętaj też, że kurtki motocyklowe powinny spełniać najnowsze standardy obowiązujące na terenie Unii Europejskiej. Tym bardziej że od 2020 roku obowiązuje zaostrzona norma PPE (Personal Protective Equipment, czyli Środek Ochrony Osobistej).
Kurtka motocyklowa skórzana – jak wybrać odpowiedni model?
Na początku swojej przygody z jednośladem możesz zdecydować się również na kurtkę skórzaną. Po jaki model sięgnąć? Powinieneś kierować się podobnymi kryteriami co przy wyborze kurtki tekstylnej. Tutaj dodatkowo musisz zdecydować o rodzaju skóry. Do wyboru masz dwa główne rodzaje materiału:
- Skóra bydlęca – wykazuje dużą odporność na rozdarcia i uderzenia. W naturalny sposób dopasowuje się do sylwetki. Użytkownicy podkreślają, że po jakimś czasie noszenia wydaje się jakby była „drugą skórą”. Większość modeli ze skóry bydlęcej ma wbudowany system wentylacji.
- Skóra z kangura – tego rodzaju skóra jest wyjątkowa ze względu na swoje unikatowe właściwości. Skóra kangura jest pozbawiona porów, co skutkuje ponadprzeciętną wytrzymałością. Kurtka ze skóry kangura jest niezwykle odporna na rozciąganie i zmianę formy.
Warto też zaznaczyć, że większość kurtek skórzanych ma wbudowany ochraniacz pleców typu „garb”, co znacząco zwiększa bezpieczeństwo.
Jak zatem widać – oba rodzaje kurtek motocyklowych mają swoje zalety. Przed zakupem musisz zastanowić się nad swoimi preferencjami, przeanalizować, o jakiej porze roku i w jakich warunkach planujesz jeździć oraz jakim stylem jazdy. Jedno jest pewne – zawsze warto stawiać na produkty najwyższej jakości, od renomowanych producentów. Kurtki motocyklowe z protektorami to ważny element ochronny.
Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane