REKLAMA

Nie możesz osobiście dokonać formalności? Zobacz, kto i kiedy może zrobić to za Ciebie

Pomimo technologicznego rozwoju nawet w przestrzeniach biurokratycznych, nadal w świecie formalności wiele rzeczy musimy załatwiać osobiście. Na szczęście istnieje pewien dokument, który pozwala upoważnić inną osobę do załatwienia pewnych oficjalnych spraw w Twoim imieniu.

Upoważnienie – co to?

Istnieje kilka dokumentów, które pozwalają obejść biurokratyczne sprawy. Upoważnienie to rodzaj dokumentu, który pozwala na dopełnienie formalności bez naszego osobistego udziału. To formalna zgoda udzielana drugiej osobie na działanie w naszym imieniu w określonych sytuacjach. Mogą to być codzienne sprawy, takie jak odebranie specjalnego listu czy reprezentacja w procesie sądowym.

Upoważnienia wydaje się w formie pisemnej. Musi zawierać dane personalne obu stron i ramy upoważnienia. Uniwersalny wzór upoważnienia do pobrania znajdziesz na przykład pod linkiem https://aleo.com/pl/blog/wzory-dokumentow/upowaznienie/. Przed wydaniem i podpisaniem takiego wzoru sprawdź jednak, czy instytucja, do której będziesz kierować dokument, nie ma swojego własnego wzoru upoważnienia. Niektóre nie przyjmują nie swoich dokumentów i pobierają dodatkowe opłaty za korzystanie z takich udogodnień.

Kogo upoważnić do odbierania dokumentów?

Nie ma konkretnych prawnych regulacji, które określają, kogo możemy upoważnić do załatwiania formalnych spraw w naszym imieniu. W sprawach codziennych zazwyczaj decydujemy się zaufać rodzinie albo bliskim przyjaciołom. Warto przygotować dokument, który pozwala im na odbieranie ważnych dokumentów, kiedy Ty nie jesteś w stanie. W sytuacjach bardziej skomplikowanych można wyznaczyć pełnomocnika, prawnika albo całą agencję, która w Twoim imieniu będzie zarządzała interesami.

Czasami konieczne jest przygotowanie dodatkowego pisma, które potwierdza upoważnienie. Niektórzy wymagają specjalnego podpisu notariusza na dokumencie. Przekaż osobie, którą upoważniasz do załatwiania osobistych spraw w Twoim imieniu, że przy odbieraniu dokumentów musi mieć ze sobą dowód osobisty albo inny dokument potwierdzający jej tożsamość.

Pisanie upoważnienia – o czym pamiętać?

Najważniejsze jest dokładne określenie zakresu dawanego upoważnienia. Zwłaszcza jeśli zaangażowane w daną sytuację są osoby trzecie. Czym są dane personalne osoby upoważnionej i upoważniającej? To między innymi imię i nazwisko, pesel oraz numer dowodu osobistego i adres. Jeśli osobą upoważniającą jest firma, należy również uwzględnić jej nazwę i resztę danych, takich jak NIP. Dokument powinien również zawierać datę i miejsce wykonania oraz podpis osoby upoważniającej.

Upewnij się, że wszystkie informacje są dokładne i że wzór upoważnienia jest zgodny z tym, którego wymaga instytucja. Sprawdź, czy nie potrzeba żadnych dodatkowych dokumentów, takich jak potwierdzenie od notariusza czy świadków. Podaj dokładny zakres upoważnienia i do wykonania wybierz odpowiednią, zaufaną osobę.

brzozow24.pl

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

01-12-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym: