REKLAMA

Wojewoda odwiedził szpital

BRZOZOW.  Szpital Specjalistyczny w Brzozowie Podkarpacki Ośrodek Onkologiczny im. ks. B. Markiewicza odwiedził Wojewoda Podkarpacki Mirosław Karapyta. Wojewoda  3 grudnia br. spotkał się z przedstawicielami władz powiatowych, dyrekcją szpitala, personelem medycznym oraz z przedstawicielami administracji szpitala. Była to tzw. robocza wizyta, podczas której Mirosław Karapyta zapoznał się z sytuacją brzozowskiej placówki i bardzo pozytywnie ocenił przeprowadzone w ostatnich latach działania, które spowodowały, że Ośrodek Onkologiczny w Brzozowie w chwili obecnej jest najlepiej wyposażonym ośrodkiem w województwie podkarpackim.

Wojewoda obejrzał stan wyposażenia szpitala ze szczególnym zwróceniem uwagi na nowoczesny sprzęt i aparaturę medyczną, która została zakupiona w ostatnich latach. W tym miejscu warto zauważyć, że do dyspozycji pacjentów leczonych w Brzozowie są dwa akceleratory (pierwszy zakupiony w 2006r., a drugi w 2008 r.), a trzeci obecnie jest montowany. Zakupione akceleratory wysokoenergetyczne posiadają najwyższą technologię leczenia, posiadają także funkcję kontroli i weryfikacji  zgodności napromieniania z planem leczenia oraz obrazem badania TK. W ostatnich latach zakupiono dwa nowoczesne  tomografy komputerowe, z których jeden służy do diagnostyki pacjentów a drugi posiada funkcję wirtualnej symulacji i stosowany jest do planowania leczenia radioterapią.  Cały czas trwa rozbudowa szpitala, obecnie realizowana jest: rozbudowa pawilonu Zakładu Radioterapii oraz przebudowa budynku Bloku Operacyjnego wraz z zakupem nowoczesnego wyposażenia i sprzętu medycznego.

ooo1

Ponadto w czasie wizyty Wojewoda zwiedził nowoczesną pracownię przygotowania leków oraz gabinet dziennej chemioterapii z poradniami specjalistycznymi i pracownią badań endoskopowych. Dyrektor Szpitala przedstawił także program rozwoju ośrodka onkologicznego obejmujący zadania aktualnie realizowane oraz planowane do wykonania w latach następnych. Szczególnie zwrócił on uwagę na rozbudowę Zakładu Radioterapii i zakup urządzeń dla pracowni brachyterapii w celu uzyskania wymaganych standardów jakości leczenia oraz przebudowę bloku operacyjnego z doposażeniem w sprzęt i aparaturę medyczną wraz z nadbudową jednej kondygnacji na oddział łóżkowy. Dodatkowa powierzchnia przeznaczona będzie na zwiększenie liczby łóżek i uzyskanie odpowiednich standardów dla Oddziału Chemioterapii. Bardzo istotne jest utworzenie Oddziału Hematologii Onkologicznej w celu zmniejszenia obciążenia Oddziału Chemioterapii, który obecnie przyjmuje do leczenia osoby z chorobami z dziedziny hematologii, a także rozbudowa budynku szpitalnego na pawilon łóżkowy, który umożliwi uzyskanie wymaganych standardów dla oddziału Radioterapii oraz zwiększenie powierzchni Oddziału Medycyny Paliatywnej. Projekt obejmuje również nową lokalizację Zakładu Rehabilitacyjnego z rozszerzeniem jego funkcji do rehabilitacji pacjentów onkologicznych.

ooo2

Dyrektor A. Kolbuch mówił również o przebudowie budynku Zakładu Radioterapii na utworzenie pracowni rezonansu i pracowni medycyny nuklearnej oraz o doposażeniu pracowni mammografii z wymianą zużytej aparatury medycznej.
Struktura i liczba udzielanych świadczeń onkologicznych jest wyznacznikiem kierunków rozwoju ośrodka oraz dostosowania oddziałów i pracowni diagnostyczno terapeutycznych do obowiązujących standardów w lecznictwie onkologicznym. Podstawową przesłanką rozwoju ośrodka onkologicznego jest zapotrzebowanie społeczeństwa na świadczenia zdrowotne w zakresie leczenia chorób nowotworowych. Z ogólnej liczby świadczeń zdrowotnych udzielanych w Ośrodku Onkologicznym w Brzozowie ok. 92% przypada dla mieszkańców województwa podkarpackiego, w tym 9 % dla mieszkańców powiatu brzozowskiego natomiast 8% dla mieszkańców województw ościennych, co wskazuje, że zakres prowadzonej działalności ma znaczenie makroregionalne. Szpital wykonuje rocznie około 20 tys.  hospitalizacji, z tego 55 % to hospitalizacje związane z lecznictwem onkologicznym –  podsumował Antoni Kolbuch.

Tekst i zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Brzozowie

16-12-2009

Udostępnij ten artykuł znajomym:






Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie

Pokaż więcej komentarzy (0)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników: