REKLAMA

Strażackie święto w Brzozowie (ZDJĘCIA)

BRZOZÓW / PODKARPACIE. Nie tylko gaszą pożary, ale są na wezwanie w różnych trudnych sytuacjach. Walczą z żywiołami, niejednokrotne ratują ludzkie życie narażając przy tym swoje. Strażacy, bo o nich mowa obchodzili swoje święto powiatowe 9 maja br. w Brzozowie, które połączone było z Jubileuszem 25-lecia powołania Państwowej Straży Pożarnej.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w brzozowskiej kolegiacie, którą odprawił Krajowy Kapelan Strażaków st. bryg. ks. dr Jan Krynicki w koncelebrze z Rektorem Kolegium Ojców Jezuitów w Starej Wsi Janem Gruszką, Proboszczem Parafii w Trześniowie ks. Witoldem Szmydem, ojcem Piotrem Nowakiem oraz Proboszczem Parafii w Brzozowie Franciszkiem Gochem. – Strażacka służba to nie jest zawód. Żeby być strażakiem zawodowym trzeba mieć powołanie, które cechuje każdego strażaka do autentycznej i prawdziwej miłości. Miłości Boga i miłości do drugiego człowieka. „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” – te słowa skierował Jezus Chrystus do swoich apostołów. Można by było dzisiaj spokojnie powiedzieć, że strażacka służba to taka misja, pełnienia Ewangelii w tym XXI wieku – podkreślał podczas homilii st. bryg. ks. dr J. Krynicki. Kapelan przybliżył również sylwetkę patrona strażaków św. Floriana – rzymskiego żołnierza, męczennika, który wyróżniał się wiarą, odwagą i męstwem. – Dzisiaj strażacy są określani, jako rycerze św. Floriana, który uczy nas, by kierować się tymi pięknymi cechami. Być strażakiem to wielki zaszczyt. My rycerze św. Floriana powinniśmy stawać się światłem dla świata, tymi którzy realizują motto „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek” – dodał ks. J. Krynicki, powierzając wszystkich strażaków opiece swojego patrona.

strazacy1

Główna część obchodów odbyła się w brzozowskiej komendzie, gdzie uroczysty apel rozpoczęto od złożenia raportu dowódcy, wciągnięcia państwowej flagi na maszt i odegrania hymnu państwowego. Następnie uczestników spotkania powitał Komendant Powiatowy PSP st. bryg. Jan Szmyd. Podczas okolicznościowego przemówienia wyraził wdzięczność dla instytucji, z którymi na co dzień współpracuje straż zawodowa, strażaków i pracowników brzozowskiej komendy, ochotniczych straży pożarnych, a także dla władz państwowych i samorządowych za wsparcie. – Dzisiejszy dzień jest okazją do serdecznych podziękowań tym wszystkim, z którymi jako strażacy zawodowi, spotykamy się na miejscu prowadzonych działań ratowniczych a w szczególności druhom Ochotniczych Straży Pożarnych oraz funkcjonariuszom Policji i Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, za ich dobrą partnerską współpracę w ratowaniu życia i zdrowia ludzkiego. Dziękuję Podkarpackiemu Komendantowi Wojewódzkiemu za przekazane wsparcie sprzętowe oraz pomoc merytoryczną. Słowa podziękowania kieruję do władz administracji samorządowej wszystkich szczebli za wspieranie w działalności Państwowej Straży Pożarnej mających na celu poprawę bezpieczeństwa – przekazał st. bryg. J. Szmyd.

W tym uroczystym dniu pod adresem rycerzy św. Floriana spłynęły liczne gratulacje i podziękowania. Święto było okazją do przekazania serdecznych życzeń zarówno od osób obecnych na obchodach, jak i w przesłanych listach gratulacyjnych. Z wielkim szacunkiem podkreślano, jak pełna poświęceń, odwagi i odpowiedzialności jest praca strażaka. Jak wiele zawdzięcza się tym ludziom, którzy niosą pomoc w trudnych sytuacjach, o każdej porze dnia i nocy.
Ciepłe słowa pod adresem całej braci strażackiej skierował również Starosta Brzozowski Zygmunt Błaż. W swoim wystąpieniu złożył podziękowania i życzenia z okazji Dnia Strażaka oraz pogratulował awansowanym. – Drodzy rycerze św. Floriana, zarówno państwowej jak i ochotniczej straży pożarnej, drodzy emeryci służb pożarniczych, chciałem w imieniu władz powiatu brzozowskiego, mieszkańców oraz własnym serdecznie i gorąco podziękować za to, że niesiecie pomoc drugiemu człowiekowi w potrzebie. Często niesiecie ją w warunkach ekstremalnych i bardzo niebezpiecznych. Tym bardziej za to serdecznie dziękuję. Z okazji Waszego święta, życzę Wam wszystkiego najlepszego, pomyślności, zdrowia, opieki Matki Bożej Ognistej, Waszego patrona św. Floriana i Patrona Powiatu Brzozowskiego bł. Ks. Jerzego Popiełuszki. Żeby wspierali Was zwłaszcza w tych trudnych chwilach, gdy narażając życie, niesiecie pomoc ludziom w potrzebie – przekazał Starosta Z. Błaż.

Bardzo istotnym elementem uroczystości było przyznanie odznaczeń resortowych oraz awansów na wyższe stopnie za nienaganną służbę, zaangażowanie w niesieniu pomocy innym i działalność na rzecz bezpieczeństwa na terenie powiatu brzozowskiego.

strazacy2

Złotą Odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” odznaczeni zostali Krzysztof Folta i Marek Ziobro, Srebrną Odznaką Mariusz Smoleń zaś Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza przyznano dla druhów Jana Frydrycha i Kazimierza Zarycha. Brązowym Krzyżem Związku Żołnierzy Wojska Polskiego uhonorowano: Bogdana Biedkę, Krzysztofa Foltę i Jacka Kędrę.

Awanse na wyższe stopnie służbowe otrzymali: kapitana – mł. kpt. Maciej Wielgos, aspiranta – mł. asp. Jacek Kuśnierczyk, mł. asp. Piotr Rachwał, starszego sekcyjnego – sekc. Tomasz Bukowczyk, sekc. Michał Długosz, sekc. Rafał Szmyd, sekcyjnego – st. strażak Łukasz Nogaj, st. strażak Mateusz Silarski, st. strażak Stanisław Sznajder.

Z okazji Dnia Strażaka zostały także przyznane medale dla pracowników korpusu służby cywilnej z Komendy Powiatowej PSP w Brzozowie. Srebrny Medal za Długoletnią Służbę otrzymała Jadwiga Błaż oraz Brązowy Medal za Długoletnią Służbę Jolanta Kołodziej. Medale wręczone zostaną18 maja br. podczas Wojewódzkich Obchodów Dnia Strażaka 2017 w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Rzeszowie. Ponadto na uroczystości Centralnych Obchodów Dnia Strażaka, które odbyły się 6 maja br. w Warszawie, na pierwszy stopień oficerski młodszego kapitana awansowany został asp. Tomasz Tesznar.

W Powiatowych Obchodach Dnia Strażaka w Brzozowie wzięli udział między innymi: Poseł na Sejm RP Piotr Uruski, Podkarpacki Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Andrzej Babiec, Emerytowany Podkarpacki Komendant Wojewódzki nadbryg. w st. spocz. Bogdan Kuliga, Emerytowani Komendanci KP PSP w Brzozowie: st. bryg. Stanisław Pająk, st. bryg. Zbigniew Sieniawski, bryg. Mirosław Szmyd, Komandor Komandorii Podkarpackiej Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu Św. Łazarza z Jerozolimy a zarazem Komendant Miejski PSP w Krośnie st. bryg. Mariusz Bieńczak, Kawaler Wielkiego Przeoratu Polski Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu Św. Łazarza z Jerozolimy Bartosz Panek, Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP dh Tadeusz Sieniawski, Starosta Brzozowski Zygmunt Błaż i Wicestarosta Janusz Draguła, Przewodniczący Rady Powiatu w Brzozowie Henryk Kozik, Zastępca Burmistrza Brzozowa Stanisław Pilszak, a także wójtowie gmin powiatu brzozowskiego: Dydni – Jerzy F. Adamski, Domaradza – Jan Kędra, Haczowa – Stanisław Jakiel, Jasienicy Rosielnej – Urszula Brzuszek.

strazacy5

Na uroczystość przybyli także przedstawiciele jednostek organizacyjnych powiatu brzozowskiego, służb, inspekcji, Komendanci Miejscy i Powiatowi PSP z okolicznych powiatów, emerytowani strażacy, pracownicy cywilni komendy powiatowej i druhowie OSP.

Źródło: Powiat Brzozowski

24-05-2017


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.