REKLAMA
Strony WWW Sanok

Stara Wieś: Zryczałtowanie opłat za przyłącze do sieci kanalizacyjnej. Jakie koszty poniosą mieszkańcy? (ZDJĘCIA)

GMINA BRZOZÓW / PODKARPACIE. W Starej Wsi trwają roboty związane z budową sieci kanalizacyjnej. Niepokój mieszkańców wzbudzają nieokreślone opłaty ryczałtowe, jakie będą musieli ponieść za przyłącze.

W sołectwie powstanie sieć o długości przeszło 24 kilomterów, która zostanie podpięta do oczyszczalni ścieków w Bliznem. Gmina Brzozów w budżecie na 2018 r. zabezpieczyła na ten cel kwotę ponad 2 mln zł.

Mieszkańcy mają obway w związku z kwotami, które będą musieli przeznaczyć na przyłącze do konalizacji. 

 Ryczałt będą płacić mieszkańcy, którzy zapiszą się do komitetu, składki będą uzaleźnione od tego ile osób bedzie w komitecie i jaka będzie wycena robót firmy wykonującej przyłącze. Czy uśrednienie opłat jest dobrym rozwiązaniem? – pyta mieszkaniec Starej Wsi

Z powodu stanu zdrowia przewodniczacy Społecznego Komitetu Budowy Kanalizacji w Starej Wsi zrezygnował z funkcji. Na chwilę obecną nie udało się uzyskać informacji dotyczących zryczałtowanych kwot przyłączy do sieci kanalizacyjnej. 

Clipboard01_2 Wkrótce zostanie zorganizowane zebranie SKBK w Starej Wsi, podczas którego członkowie komitetu wyłonią przewodniczacego. Istnieje prawdopodobieństwo, że cały obecny zarząd poda się do dymisji. W tej chwili trwają rozmowy – informuje Edward Sabik, przewodniczacy Rady Miejskiej w Brzozowie 

Szacowana wartość budowy kanalizacji w Starej Wsi to przeszło 7 200 000 złotych.

Projekt jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020. Liderem projektu jest Gmina Jasienica Rosielna, partnerem Gmina Brzozów. Jednym z 7 działań projektowych jest budowa kanalizacji sanitarnej w Starej Wsi. Szacowana wartość dofinansowania dla zadania obejmującego budowę kanalizacji w Starej Wsi to około 3 748 333,61 zł. Termin zakończenia tej inwestycji to II kwartał 2019 r. – wyjaśnia wydział Inwestycji, Gospodarki Przestrzennej i Funduszy Pomocowych UM w Brzozowie

Do tematu powrócimy wkrótce. 

Na zdjęciu Edward Sabik / foto: archiwum Brzozow24.pl

 


12-07-2018


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Komentarze niezarejestrowanych czytelników:

mieszkaniec2018-07-12 21:05:03
0 0
koniec cenzury można pisać znów komentarze
Budowlaniec2018-07-13 06:12:21
0 0
Takiego partactwa to jeszcze nikt nie wiedział, generowanie kosztów i nieudolność a potem zwalić wszystko na komitet. To jest obowiązkowe zadanie Gminy ! Ludzie obudźcie się w końcu .. zakładasz prąd, gaz wodę robią podłączą i płacisz taka normalność w świecie inaczej oczywiście w Brzozowie.
mieszkaniec2018-07-13 06:40:23
0 0
Za przyłącz płaci się tylko od granicy działki do domu , a nie ryczałt .Pan Sabik niech sie opamieta i pozna prawo
Poszukałem, kanalizacja to zadanie gminy2018-07-13 07:11:04
0 0
Kiedyś na portalu miasta Brzozów brzozow.pl były pytania do burmistrza (nawiasem mówiąc szkoda że już nie ma). Padło kilka razy pytanie o pieniądze z komitetu budowy kanalizacji w jednej części Brzozowa. Pytano o konto na którym są pieniądze komitetu, czy te pieniądze są oprocentowane, ile ich jest itp. Burmistrz za każdym razem odpowiadał, że to sprawa komitetu a nie miasta. Później okazało się, e jednak to sprawa miasta, ponieważ pieniądze zostały użyte jak wpłata za przyłącza poszczególnych domów do kanalizacji. Pewnie jako część wkładu własnego miasta do projektu. Do dzisiaj nie wiadomo, ile tych pieniędzy było, jak je rozliczono, jaki bilans komitetu był na końcu, bo pewnie go zlikwidowano. Teraz o kosztach: nie może być żadnego ryczałtu. Przyłącze to odcinek na naszej działce: wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 13 grudnia 2011 r. (VI ACa 870/11), nie mona mówić o kosztach dokumentacji przyłącza: Zgodnie z art. 29a ustawy Prawo budowlane inwestor może budować przyłącza bez zgłoszenia w starostwie powiatowym; "W wyroku z 22 listopada 2010 roku (sygn. akt II SA/Kr 851/10) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie stwierdził nieważność uchwały rady gminy ustalającej odpłatność za podłączenie do urządzeń zaopatrzenia w wodę i urządzeń kanalizacyjnych; Na obowiązek pokrycia kosztów wykonania przyłącza kanalizacyjnego ze środków własnych gminy wprost wskazał Sąd Najwyższy w swojej uchwale z 13 września 2007 roku (sygn. akt III CZP 79/07). SN podkreślił, że udostępnienie takiego przyłącza nie może być obciążone dodatkowymi kosztami pokrywanymi przez mieszkańców; Obywatele, nawet za swoją zgodą, nie mają także obowiązku wybudowania urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych z własnych środków. Na stanowisku takim staną Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w wyroku z 5 grudnia 2006 roku (sygn. akt II SA/Go 432/06) oraz Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w wyroku z 30 stycznia 2008 roku (sygn. akt II SA/Ke 675/07); nieważności uchwał gmin wprowadzających obowiązek ponoszenia opłaty przyłączeniowej za możliwość podłączenia budynku do gminnych sieci uwzględniły również WSA w Krakowie w wyroku z 9 października 2012 roku (sygn. akt III SA/Kr 921/12), WSA w Poznaniu w wyroku z 26 września 2012 roku (sygn. akt IV SA/Po 587/12), WSA w Krakowie w wyroku z 23 maja 2011 roku (sygn. akt II SA/Kr 402/11) oraz WSA w Łodzi w wyroku z 15 marca 2013 roku (sygn. akt II SA/Łd 106/13)". Źródło: Źródło: Dział Prasowy, Prokuratura Krajowa.
Psl2018-07-13 13:24:51
0 0
Kampania wyborcza zupełnie nie trafiona panie S
radny ale bezradny2018-07-13 14:09:17
0 0
topione pieniądze podatników w błoto, czas aby powstała prawda a Pan Sabik odpoczął bo sa ludzie konkretni i młodzi a Wam wystarczą emerytury i wielu innych też może pójść na emeryturę , a Urzad Miasta nie dba o dobro mieszkańców tylko o swoje posadki
Rzeczywistość2018-07-14 09:22:08
0 0
Rzeczywistość jest taka , że kiedy sąsiednie gminy pozyskiwały środki i budowały wodociągi oraz kanalizacje to priorytetem włodarza Brzozowa i rady był inne nietrafione inwestycje , utrzymanie władzy , a także zapewnienie miejsc pracy w podległym urzędzie pociotkom i znajomym. W tym celu w dalszym ciągu zadłuża się gminę , wyprzedaje majątek ,a także organizuje częste "igrzyska" , w których uczestniczą strażacy OSP , koła gospodyń , zespoły samorządowe itp . Przysietnica z braku kanalizacji cuchnie , że nos urywa , w Starej Wsi sytuacja jest podobna. Wyborcy zmieńcie sobie radnych , na takich , którzy nie startują z listy burmistrza.
Jakie koszty poniosą mieszkańcy?2018-07-14 12:21:05
0 0
Jeśli poniosą, to koszty własnej niewiedzy. Dziwię się tylko, że pan Sabik wprowadza mieszkańców w błąd.