POLICJA OSTRZEGA: Kupujesz przez Internet? Nie daj się oszukać


BRZOZÓW / PODKARPACIE. Nie ma tygodnia, by do brzozowskiej komendy nie zgłosiła się jakaś osoba oszukana poprzez Internet. Niewątpliwie Cyberprzestępczość to obecnie duże zagrożenie, dlatego też coraz więcej oszustów przenosi swoją działalność do Internetu. Policja apeluje o czujność i zachowanie jak najdalej idącej ostrożności podczas internetowych transakcji.

Tylko 18 maja do brzozowskiej komendy zgłosiły się dwie osoby, które poinformowały policjantów o tym, że zostały oszukane. W wyniku zawartych transakcji poprzez Internet straciły pieniądze.

W pierwszym przypadku kobieta chcąc zakupić używany wózek dziecięcy, zainteresowała się jednym z ogłoszeń. Po ustaleniu wszelkich szczegółów ze sprzedającą, zapłaciła za towar „z góry”. Niestety dopiero później zorientowała się, że ma do czynienia z oszustką. Kontakt ze sprzedającą urwał się, a zakupiony towar do niej nie dotarł.

beautiful-15704_960_720

Drugi pokrzywdzony to mężczyzna, który chciał skorzystać z kredytu zaciągniętego za pośrednictwem Internetu. Firma, która go udzielała przedstawiała bardzo korzystne warunki. Nawet osoby, które miały kontro bankowe „zajęte” przez komornika, mogły się o niego starać. Jedynym warunkiem było dokonanie opłaty za jego udzielenie. Niestety po przelaniu żądanej kwoty, okazało się, że nie jest ona wystarczająca by mężczyzna otrzymał kredyt. Firma podwyższyła opłatę o kolejne kilkaset złotych. Ostatecznie okazało się, że pomimo trzech takich opłat, zgłaszający nie otrzymał kredytu i stracił pieniądze, dzięki którym miał go otrzymać.

Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi podczas internetowych transakcji oraz by zawsze przed dokonaniem jakiegokolwiek przelewu bardzo dobrze sprawdzić kontrahenta. Pamiętajmy, że wysoce prawdopodobne jest, że trafiając w sieci na wyjątkowo atrakcyjną ofertę sprzedaży możemy się spotkać z próbą wyłudzenia, a opłacony towar nigdy do nas nie dotrze.

 

KPP Brzozów


Komentarzy: 3 do “POLICJA OSTRZEGA: Kupujesz przez Internet? Nie daj się oszukać”

 1. ktoś pisze:

  Jest jeden sposób,żeby nie dać się nabrać.Płacić przy odbiorze i sprawdzać przesyłkę
  przy kurierze.Co się tyczy kredytów,to tam gdzie trzeba wpłacić przedpłatę na poczet
  kredytu,wiadomo z góry,że to oszukaństwo.

 2. Mazur pisze:

  Rabarbary soł naiwne 😛

 3. jaś pisze:

  „A mówią, że głupich nie sieją”- z jednej strony oczywiście współczuję oszukanym osobom, z drugiej zastanawiam się, że są jeszcze tak naiwni ludzie w dobie internetu i TV, gdzie na każdym kroku ostrzegają przed oszustami. Prawdziwe okazje trafiają się naprawdę bardzo rzadko, zazwyczaj to towar zamówiony niezgodnie z wymaganiami (ktoś napalił się na coś co nawet w połowie nie spełnia jego oczekiwań i próbuje się tego pozbyć szukając „jeleni” kusząc odpowiednio niską ceną), lub po prostu z kradzieży (wtedy możemy odpowiedzieć za paserkę). O załatwianiu kredytu przez internet to już nic nie napiszę, po prostu brak słów.

Napisz komentarz:

Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.