REKLAMA

Odrobina przeszłości dla przyszłości

HACZÓW. Hafty, stroje ludowe, obrazy artystów gminy Haczów, instrumenty muzyczne czy paradne hełmy – te i wiele innych eksponatów można obejrzeć na ekspozycji w Sali Tradycji utworzonej w miejscowym Gminnym Ośrodku Kultury i Wypoczynku.

glowne9– W naszej gminie tradycja umiejętnie splata się z nowoczesnością – mówi Maria Rygiel, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Wypoczynku w Haczowie. – Tutaj historia, tradycja i stare obyczaje są nieodłącznym elementem życia i stanowią dumę wszystkich haczowian. Mieszkańcy naszej gminy traktują swoje dziedzictwo nie tylko jako obowiązek, który został im przekazany przez przodków, ale także jako swoisty posag, który pozostawią przyszłym pokoleniom. Stąd też pomysł na stworzenie miejsca, w którym zostaną zebrane dzieła naszych lokalnych artystów, wydawał się jak najbardziej na miejscu.

Sala Tradycji zlokalizowana jest na piętrze GOKiW,  w miejscu nieczynnego od kilkunastu lat kina. – Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury udało nam się zakupić meble ekspozycyjne – witryny i gabloty – twierdzi dyrektor Rygiel. – Z tegoż samego ministerstwa otrzymaliśmy też dofinansowanie na zakup rękodzieła artystycznego. Te unikalne eksponaty na stałe umieściliśmy w Sali Tradycji. Można tam obejrzeć hafty, prace malarskie, instrumenty muzyczne, hełmy paradne, rzeźby. Jest to miejsce, gdzie zatrzymał się czas, gdzie historia przemawia w szczególny sposób, gdzie czuje się jak ważna dla nas, Polaków jest tradycja.

Sala Tradycji pozwala zachować dobra kultury w miejscu ich tworzenia, udostępnia je wszystkim zwiedzającym, pozwala na prowadzenie lekcji historii dla dzieci i młodzieży. Znajduje się ona w sąsiedztwie XIV wiecznego drewnianego kościoła gotyckiego wpisanego w 2003 roku na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego „UNESCO” i zespołu pałacowo – parkowego z przełomu XVIII i XIX wieku.

Źródło: GOKiW Haczów

Fot. Archiwum GOKiW

24-07-2009

Udostępnij ten artykuł znajomym:






Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie

Pokaż więcej komentarzy (0)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników: