REKLAMA

Obrady Brzozowskiego Konwentu Samorządowego

Energetyczna plantacja
Prezentacja systemu monitoringu powodziowego, tematu „Energia odnawialna – jako propozycja zagospodarowania terenów” oraz przyjęcie stanowiska w sprawie decyzji związanych z planami budowy zbiornika wodnego „Niewistka” w Gminie Dydnia, to problemy poruszane podczas Brzozowskiego Konwentu Samorządowego, obradującego 13 października br. pod przewodnictwem Starosty Brzozowskiego, Zygmunta Błaża.

Wzięli w nim ponadto udział Wicestarosta, Sekretarz Powiatu, Naczelnik Wydziału Środowiska i Rolnictwa, Wójtowie gmin, Zastępca Burmistrza Brzozowa oraz Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Brzozowie.

powiat

Grosz za wierzbę
Rolnicy z powiatu brzozowskiego mają okazję rozwinąć uprawę roślin energetycznych. Ofertę współpracy oraz pomocy przy realizacji inwestycji zaprezentowała i zaoferowała Elżbieta Koźmala, prezes Fundacji Uniwersyteckiej ze Stalowej Woli. Fundacja stara się zadbać o rozwój upraw tych roślin w regionie (przede wszystkim wierzby), zachęcić do zakładania plantacji, zaś Elektrownia Stalowa Wola gwarantuje ich skup w cenie od 200 do 400 złotych za tonę, w zależności od kaloryczności wierzby.
Potencjalni plantatorzy mogą podpisywać umowy kontraktowe z Elektrownią Stalowa Wola na okres do 20 lat, pozwalające między innymi na zakup sadzonki za przysłowiowy 1 grosz – mówi Elżbieta Koźmala.

Szczegółowe informacje na temat uprawy roślin energetycznych można uzyskać w Punkcie Konsultacyjnym „Energia Odnawialna” prowadzonym przez Fundację Uniwersytecką pod numerami telefonów: (0-15) 642-25-20 lub (0-15) 642-25-42.

Monitoring powodziowy
Na konwencie przedstawiona została oferta zainstalowania systemu monitoringu powodziowego, składającego się z bazy – zlokalizowanej najczęściej w Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz stacji pomiarowych – rozmieszczonych w poszczególnych gminach w miejscach najbardziej zagrożonych powodzią (instalowanych na mostach nad rzekami).
Budowa systemu składającego się ze stacji bazowej oraz 5 do 8 stacji pomiarowych wyniosłaby od 140 tysięcy do 200 tysięcy złotych. – Istotą systemu jest bieżący pomiar stanu wody na rzece w sytuacjach zagrożenia powodziowego (przy pomocy ultradźwiękowych, radarowych sond) i przekazywanie wyników do sztabów kryzysowych – stwierdził dr Jan Reszetnik, prezes zarządu firmy RWD Prospect z Tarnowa, trudniącej się instalowaniem systemu i jego serwisowaniem.

Do danych z pomiarów, dzięki wykorzystaniu serwera stron www, dostęp ma każdy posiadający Internet. Natomiast dla wybranej grupy osób: pracowników odpowiedzialnych za organizację akcji ratowniczej, a także innych zainteresowanych (na ich żądanie) wysyłane są SMS-y z informacją o aktualnym stanie wody we wszystkich lub tylko wybranych punktach pomiarowych, przyroście wody w ciągu ostatniej godziny, a także o przewidywanym czasie osiągnięcia stanu alarmowego. – Prezentacja systemu otworzyła drogę do dalszych rozmów przedstawicieli oferenta z poszczególnymi samorządami dla omówienia szczegółów technicznych związanych z funkcjonowaniem systemu oraz warunków jego zakupu – powiedział Janusz Draguła – Wicestarosta Brzozowski.

Protest
Brzozowski Konwent Samorządowy przyjął stanowisko wyrażające protest przeciw blokowaniu inwestycji lokalizowanych na obszarze projektowanego zbiornika wodnego „Niewistka” na rzece San w gminie Dydnia. Na razie nie wiadomo kiedy ruszy jego budowa, a wszelkie inicjatywy inwestycyjne mieszkańców i samorządu gminnego na tym terenie są ograniczone.

Zasadne stało się rozważenie możliwości wykreślenia z Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Podkarpackiego zapisu dotyczącego budowy zbiornika wodnego „Niewistka” lub zmiany jego treści na nie zabraniającą całkowitego inwestowania na tych terenach. Przywrócenie obowiązujących tam przez kilkudziesięciu lat ograniczeń w realizacji inwestycji niezbędnych do zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych mieszkańców, oraz niepokój o przyszłość, powoduje ich ostry sprzeciw i niezadowolenie. Ponadto brak zapisów w programach rządowych dotyczących szczegółowej lokalizacji zbiornika, a także terminów jego budowy, uniemożliwia dokonania uzgodnień w zakresie opracowywanego Studium Uwarunkowań i Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Dydnia. Problem ma istotne znaczenie dla miejscowego społeczeństwa, decydując o możliwości jego gospodarczego rozwoju oraz polepszeniu jakości życia mieszkańców. Brak konkretnych decyzji w tej sprawie prowadzi do całkowitej stagnacji na tym terenie – czytamy w piśmie skierowanym do Wojewody Podkarpackiego, Marszałka Województwa i Parlamentarzystów, podpisanym przez Starostę Powiatu Brzozowskiego Zygmunta Błaża oraz Burmistrza Brzozowa i Wójtów Gmin Powiatu Brzozowskiego.

22-10-2009

Udostępnij ten artykuł znajomym:






Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie

Pokaż więcej komentarzy (0)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników: