REKLAMA

Komunikat o zwalczaniu ślimaków

POWIAT BRZOZOWSKI. W oparciu o komunikat Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Rzeszowie – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brzozowie  informuje, że w związku z występowaniem sprzyjających warunków pogodowych do rozwoju i żerowania ślimaków zaleca się zastosowanie wszelkich możliwych metod – od profilaktycznych po chemiczne w celu ograniczenia ich ilości.

p1010246– Znanych jest kilka sposobów unieszkodliwiania tych szkodników – tłumaczy Tadeusz Pióro, państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Brzozowie. – Można to robić profilaktycznie, czyli osuszać teren w pobliżu upraw, wykaszać rowy i zarośla, są one bowiem siedliskiem ślimaków. Ścięte rośliny należy zbierać i nie dopuszczać do ich gnicia, ponieważ ślimaki w butwiejących resztkach znajdują doskonałe warunki do bytowania. Z otoczenia upraw należy usunąć przedmioty mogące być ich kryjówkami, na przykład stosy kamieni, deski, gruz czy wyplewione chwasty.

W przypadku plagi ślimaków należy zastanowić się nad potrzebą utrzymywania kompostowników, gdyż są to miejsca, w którym szkodniki te chętnie przebywają i składają jaja.

Zacząć od profilaktyki

Jednym z podstawowych elementów profilaktyki jest ostrożność przy nabywaniu materiału nasadzeniowego ze szkółek i punktów sprzedaży roślin ozdobnych. – Należy go dokładnie przeglądnąć pod kątem obecności ślimaków – mówi inspektor Pióro. – Dobre efekty daje również utrzymywanie gleby w jak najlepszej strukturze. Częste grabanie, motyczenie, usuwanie chwastów powoduje jej przewietrzanie. Zabiegi te pozwalają na wyeliminowanie młodych osobników oraz jaj, które wyrzucone na powierzchnię  szybko giną na skutek działania promieni słonecznych. Ponadto sadzenie silnej i zdrowej rosady oraz przyśpieszenie terminu siewu zwiększa szanse roślin na przeżycie ataku ślimaków.

Znawcy zastawiają też pułapki. Deski, stare dachówki, położone w zacisznym, wilgotnym miejscu, wprost zapraszają ślimaki. Jeżeli pod to wszystko położymy jeszcze np. liście kapusty lub łopianu, resztki ziemniaków, marchwi albo otręby, lub na talerzykach preparaty zawierające metaldehyd lub metiokarb, ślimaki na pewno przypełzną. – Zwabione sztuki należy systematycznie zbierać i niszczyć. Pułapki rozmieszcza się równomiernie w miejscach szczególnie opanowanych przez ślimaki, co około 1,5 – 2 m i przegląda  w odstępach 2,3-dniowych, w celu uzupełnienia brakującej przynęty oraz wybrania zwabionych ślimaków. Miejsca, w których ustawione są pułapki, powinny być stale wilgotne, dlatego wskazane jest zalewanie ich, co pewien czas wodą – tłumaczy Tadeusz Pióro.

Spróbować zabiegów agrotechnicznych

p10102481Bezpośrednie wyłapywanie ślimaków przeprowadzić należy  systematycznie przez kilka kolejnych dni, tuż przed wieczorem lub wczesnym rankiem. Systematyczne ich zbieranie w obrębie kilku posesji daje zadowalające rezultaty już po paru dniach. Akcję taką należy powtarzać, co pewien czas w miarę potrzeby.

Dobrym sposobem są też nawozy mineralne. W niektórych uprawach, ochronę roślin można połączyć z nawożeniem. Można użyć wapna niegaszonego czy kainitu (oba w dawkach 40kg/10 arów) lub superfosfatu (w dawce uzależnionej od potrzeb nawozowych roślin).

Zakończyć na środkach chemicznych

– Wysiewa się je wieczorem, kiedy ślimaki  zaczynają  wychodzić  ze swoich  kryjówek. Nawozy można rozsypać na grządkach i ścieżkach dwukrotnie, w odstępach około 1 godziny, aby uniemożliwić zmywanie parzących środków z ciała szkodników. Ślimaki mające kontakt z tymi substancjami giną w wyniku odwodnienia organizmu – jest ono spowodowane wydzieleniem dużej ilości śluzu potrzebnego do pozbycia się tych nawozów. Takiego zabiegu nie powinno się wykonywać podczas deszczowej pogody, gdyż wówczas nie przyniesie on spodziewanego rezultatu z uwagi na pozbawienie nawozów właściwości parzących. Musimy również pamiętać, aby nie rozsypywać tych nawozów bezpośrednio na rośliny uprawne – uzupełnia inspektor powiatowy Tadeusz Pióro.

W zwalczaniu chemicznym dobre efekty dają następujące moluskocydy:

– ANTY-ŚLIMAK SPIESS 04 GB

– GLANZIT 06 GB

– MESUROL ALIMAX 02 RB

– ŚLIMAK -STOP 47 FG

– ŚLIMAKOL 06 GB

– ŚLIMAX 04 GB

– SNACOL 05 GB

UWAGA!

Środki ochrony roślin stosować zgodnie z etykietą- instrukcją  stosowania zamieszczoną na opakowaniu.

Źródło: Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Brzozowie

14-08-2009

Udostępnij ten artykuł znajomym:






Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie

Pokaż więcej komentarzy (0)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników: