REKLAMA

Kolektory słoneczne – energia dla lepszego świata

Czy wiesz że słońce w ciągu zaledwie 15 min. dostarcza do ziemi tyle energii ile nasza planeta zużywa przez cały rok?! Słońce jest największym źródłem nieograniczonej, darmowej i czystej energii. Energię tą możemy wykorzystać do podgrzewania wody lub do produkcji prądu elektrycznego.

kolektor1Urządzeniem pochłaniającym energie słoneczną i zamieniającym ją na ciepło jest kolektor słoneczny. Wykorzystanie energii słonecznej jest obecnie powszechnym, proekologicznym trendem w nowoczesnej technice grzewczej. Brak emisji szkodliwych substancji przede wszystkim CO2 -dwutlenku węgla przy produkcji ciepła, wpływa bezpośrednio na zmniejszenie zanieczyszczania atmosfery, a w konsekwencji na zahamowanie efektu cieplarnianego.

W Europie kolektory wykorzystujące energie słoneczną są stosowane z powodzeniem od wielu lat, zwłaszcza w Hiszpanii, Włoszech czy Grecji, a nawet i w krajach skandynawskich.

W Niemczech, gdzie jest podobny do Polski rozkład promieniowania słonecznego, rząd realizuje program pokrywania kolektorami miliona dachów poprzez dopłaty bezpośrednie do każdego m2 kolektora. Doświadczenie jakie posiadają kraje zachodnie pokazuje, że przy prawidłowo zaprojektowanym i wykonanym systemie solarnym można zaoszczędzić rocznie nawet do 70 % wydatków na energię potrzebną do podgrzewania wody użytkowej.

Dotacje i kredyty:

Dużo się mówi na temat dotacji z Unii Europejskiej na ekologiczne inwestycje solarne. Obecnie realizowane są projekty w kilku śląskich i małopolskich gminach mające na celu Ograniczenie Emisji CO2. W ramach tych programów właściciele domów jednorodzinnych otrzymali dofinansowanie na zakup instalacji solarnych. Jednak pozyskanie takiej dotacji jest często bardzo trudne i skomplikowane. Dlatego najlepszym rozwiązaniem na chwilę obecną jest uzyskanie preferencyjnego kredytu  w Banku Ochrony Środowiska. Oprocentowanie takiego kredytu jest bardzo atrakcyjne, w skali roku – to tylko 1%!

Warunkiem do jego uzyskania jest zakup zestawów solarnych w firmie mającej podpisaną umowę z Bankiem. A więc nie ma sensu finansować  inwestycji ze środków własnych.

Przykład:

Zestaw Solarny – 10 000 zł

w przypadku kredytu na rok (12 rat) całkowity jego koszt to 200 zł.

kol2W grupie kolektorów słonecznych możemy wyróżnić najbardziej popularne kolektory płaskie oraz najnowszej generacji kolektory próżniowe (tzw. rurowe). Wybór odpowiedniego typu kolektora powinien opierać się na indywidualnych potrzebach. Również bardzo istotny jest dobór odpowiedniej ilości kolektorów, zbyt duża liczba paneli słonecznych w stosunku do zapotrzebowania może spowodować nagły wzrost ciśnienia w układzie, tym samym awarię urządzeń. Do prawidłowego doboru zestawu solarnego potrzebny jest odpowiedni program komputerowy , który uwzględnia wszystkie istotne parametry.

Takie programy stosowane są w Niemczech już od 25 lat. Dlatego ważnym jest by nasz wykonawca dobierając nam kolektory, zbiornik czy grupę pompową korzystał z profesjonalnego programu obliczeniowego.

Parametrami na które należy zwracać szczególną uwagę przy zakupie kolektorów są: sprawność kolektora, rodzaj zastosowanego absorbera oraz jego efektywna powierzchnia. Wysoka sprawność kolektora przy dużej powierzchni absorbera daje wysoki stopień pochłaniania promieniowania słonecznego wynoszący nawet do 95%. Warto jednak pamiętać że sam kolektor to nie wszystko. Nawet najlepszy kolektor słoneczny nie będzie mógł spełniać swojej funkcji w źle dobranej lub niewłaściwie wykonanej instalacji solarnej. Dlatego bardzo ważne jest aby zaopatrywać się w urządzenia najwyższej jakości znanych i cenionych producentów oraz  korzystać z usług lokalnych instalatorów. W przypadku ewentualnych usterek serwisanci takiej firmy szybko rozwiążą problem.

W naszej strefie klimatycznej bardzo dobrze sprawdzają się instalacje grzewcze z kolektorami próżniowymi. Są one do 30% sprawniejsze od kolektorów płaskich. Dzięki swojej konstrukcji mogą być użyteczne przez cały rok, a ujemne temperatury otoczenia nie powodują znaczącego spadku ich wydajności. Wykorzystują zarówno promieniowanie bezpośrednie jak i rozproszone, kiedy niebo jest częściowo zachmurzone – czyli wczesną wiosną, jesienią i zimą. Wysoka sprawność kolektorów próżniowych wynika z zastosowania najlepszego znanego izolatora czyli próżni , dzięki niej temperatura otoczenia nie ma większego wpływu na ich wydajność.

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie kolektorów płaskich. To najstarszy i najczęściej stosowany typ kolektora na rynku. Dużo klientów wybiera je kierując się ich niższą ceną.

Kolektory te spełniają bardzo dobrze swoją funkcję w okresie letnim natomiast zimą wydajność ich jest dużo mniejsza.

Wysokiej jakości kolektory próżniowe są bezsprzecznie najlepszym rozwiązaniem, ale można też kupić dobrej jakości kolektory płaskie odpowiednio zwiększając ich powierzchnię (o około 30 %), tak by miały porównywalne osiągi co kolektory próżniowe a ich cena będzie znacznie niższa.

Jeżeli czynnikiem decydującym przy zakupie jest cena, lepiej jest kupić kolektory płaskie ze średniej lub wysokiej półki niż tanie  kolektory próżniowe wątpliwej jakości .kol3

Dzięki urządzeniom solarnym realnym stało się wykorzystanie promieniowania słonecznego w życiu codziennym jako darmowej energii. Produkowane współcześnie kolektory to pewne i trwałe inwestycje – najlepszym dowodem na to jest nawet 10-letni okres gwarancyjny. A jej zwrot może nastąpić już po 5 latach użytkowania. Przy ciągłym wzroście cen energii czas zwrotu takiej instalacji będzie się jeszcze zmniejszał. Po tym czasie mamy już tzw. darmową energię o minimalnych kosztach eksploatacji. A słońce nigdy nie wystawi nam rachunku!

Tekst promocyjny

05-08-2009

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Poprzedni artykuł:
«
Następny artykuł:
»




Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie

Pokaż więcej komentarzy (0)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników: