REKLAMA

Ekologicznie i jubileuszowo

BRZOZÓW. Już po raz dziesiąty przedstawiciele świata nauki, samorządu i innych organizacji lokalnych spotkali się na Międzynarodowej Konferencji Ekologicznej. Tym razem tematem obrad i dyskusji były „Walory ekologiczne i turystyczne w Euroregionie Karpackim”.

glowne47W tym roku w konferencji udział bierze około 150 osób. Niestety, nie dojechała dwójka naukowców ze Lwowa, ponieważ nie otrzymali oni wiz. – Z pozoru, można by pomyśleć, że organizacja tego typu przedsięwzięć nie ma większego sensu. Jednak jeśli wziąć pod uwagę fakt, że spotyka się tu ze sobą świat nauki ze światem, który różnego typu zagadnienia, także te dotyczące ekologii, wciela w realne życie, to konferencje takie nabierają innego znaczenia. A efekty, w postaci choćby czystszych rzek w których zaczynają znowu zamieszkiwać ryby, są już widoczne – mówi Mariusz Kaznowski, dyrektor Muzeum Regionalnego w Brzozowie, współorganizator konferencji.

Słowa dyrektora potwierdzają naukowcy, którzy uczestniczą w brzozowskich konferencjach od wielu lat. – Oprócz przedstawicieli ośrodków naukowych, także tych zza naszej południowej i wschodniej granicy, są tutaj również ludzie związani z administracją rządową – twierdzi dr Włodzimierz Miernik z katedry Inżynierii Sanitarnej i Gospodarki Wodnej Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. – To przekłada się na praktyczną stronę konferencji. Przez organizację takich spotkań pobudzana jest w społeczeństwie świadomość i potrzeba ochrony środowiska. Spotkania te, dają również szansę na zaprezentowanie szerszemu gronu działalności danego ośrodka naukowego. – Poza tym mieliśmy już przykłady współpracy, jakie nawiązywały się po takich konferencjach między ośrodkami naukowymi a przedsiębiorstwami. Doskonałe wyniki daje na przykład współpraca naukowców z firmami produkującymi przydomowe oczyszczalnie ścieków – dopowiada dr Andrzej Wałęga, również z katedry Inżynierii Sanitarnej i Gospodarki Wodnej Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Dzisiejsze obrady pierwszej sesji konferencji poprowadził prof. dr hab. inż. Janusz Rak z Politechniki Rzeszowskiej, wspólnie z dr. hab. Krzysztofem Kukułą z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Pierwszy wykład pt. „Pionowe ujęcia wód podziemnych w Euroregionie Karpackim”, dotyczył studzien i przygotowany został przez dr hab. inż. Stefana Satory z Katedry Inżynierii Sanitarnej i Gospodarki Wodnej Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Z uwagi na nieobecność autora, publiczności przedstawił go dr Andrzej Wałęga.

Wszystkie poruszane na konferencji zagadnienia powiązane były z ekologią. Zebrani mogli wysłuchać referatów między innymi na temat: „Aspekty ekologiczne  stosowania oczyszczalni ścieków ze szczególnym uwzględnieniem filtrów piaskowych o przepływie pionowym”, „Wpływ zbiorników wstępnych na jakość retencjonowanej  wody” czy „Procesy rozkładu materii organicznej w lasach Bieszczadów”. Ciekawie brzmiało również wystąpienie prof. dr hab. Janusza Raka i mgr inż. Katarzyny Pietruchy z Politechniki Rzeszowskiej, które poruszyło temat „Nowe – stare możliwości uzdrowiskowe województwa podkarpackiego”. – Nasze województwo ma bardzo bogate tradycje uzdrowiskowe – mówi prof. Rak. – Miastem uzdrowiskowym był kiedyś również i Brzozów. Szczerze powiedziawszy to marzy nam się reaktywacja Brzozowa Zdroju z cudowną architekturą łazienek. Jest jednak pewien kłopot. Gdzieś zagubiła się słynna mineralizowana woda. W tamtych czasach ludzie używali jej do kąpieli, a błoto z niej zrobione do okładów. Ciekawostką pozostaje też fakt, że podczas pierwszej wojny światowej woda z tego odwiertu służyła okolicznej ludności do solenia potraw. Obecnie znajdują się tam dwa źródła. Niestety w porównaniu z tamtymi latami, woda uległa wysłodzeniu. W latach 90. XX wieku podjęto próbę odbudowy otworu wiertniczego, jednak woda okazała się słabomineralizowana.

Jutrzejsza sesja rozpocznie się o godzinie 10.00 referatem nt. „Ruchu turystycznego w województwie podkarpackim” przygotowanym przez dr Krzysztofa Szparę i mgr Magdalenę Skałę z Katedry Geografii WSIiZ w Rzeszowie.

Autor:brzozow24.pl


08-10-2009

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Poprzedni artykuł:
«
Następny artykuł:
»




Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie

Pokaż więcej komentarzy (0)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników: