REKLAMA

Czekają pieniądze w programach dla rolników

BRZOZÓW. W dalszym ciągu Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje  wnioski  w ramach PROW 2007- 2013. W programie ,,Ułatwianie startu młodym rolnikom” na rok 2009 dla województwa podkarpackiego została przyznana pula środków w wysokości 9 043 324 zł.

Marek Owsiany, zastępca dyrektora ARiMR Podkarpackiego Oddziału Regionalnego w Rzeszowie

– W chwili obecnej wykorzystano jedynie ponad 15 procent z tego limitu – twierdzi Marek Owsiany, zastępca dyrektora ARiMR Podkarpackiego Oddziału Regionalnego w Rzeszowie. – Trochę lepiej wygląda sytuacja w następnym działaniu ,,Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”. Tutaj z tegorocznej przyznanej puli  wysokości 26 999 885, wykorzystano  ponad 30 procent.

Działanie 112 „Ułatwianie startu młodym rolnikom”, skierowane jest do osób fizycznych w wieku 18 do 40 lat, którzy nie prowadzili działalności rolniczej, a planują ją rozpocząć po złożeniu wniosku. – W Polsce około jedna piąta gospodarstw jest prowadzona przez osoby powyżej 55 roku życia – mówi Marek Owsiany. – W celu stymulowania transferu tych gospodarstw na rzecz młodych i wykształconych następców konieczne jest wsparcie ze środków publicznych. Przejmowanie gospodarstw przez osoby młode, aktywne, o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych sprzyja pożądanym zmianom strukturalnym w rolnictwie i prowadzi do wzrostu konkurencyjności tego sektora. Wiemy, że rozpoczęcie samodzielnej działalności rolniczej wymaga jednak poniesienia znacznych nakładów finansowych na uruchomienie produkcji czy modernizację gospodarstwa. Dlatego też wsparcie finansowe jest niezbędne w celu umożliwienia młodym rolnikom realizacji ich zamierzeń inwestycyjnych.

Po przygotowaniu, złożeniu wniosku i jego pozytywnej ocenie, w terminie nie dłuższym niż 180 dni od otrzymania decyzji o przyznaniu pomocy, wnioskodawca musi nabyć gospodarstwo wskazane w biznesplanie, podjąć samodzielne prowadzenie gospodarstwa oraz ubezpieczyć się na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników z mocy ustawy w pełnym zakresie jako rolnik. Do jego obowiązku należy również uzyskanie wpisu do ewidencji producentów oraz złożenie w oddziale regionalnym Agencji dokumentów potwierdzających spełnienie powyższych zobowiązań.

Celem programu „ Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej” jest skierowanie działalności rolniczej w kierunku podejmowania lub rozwijania przez rolników, domowników i małżonków rolników, działalności nierolniczej lub związanej z rolnictwem, co wpłynie na tworzenie pozarolniczych źródeł dochodów, promocję zatrudnienia poza rolnictwem na obszarach wiejskich – tłumaczy Marek Owsiany. – Pomoc może być przyznana, jeżeli operacja jest uzasadniona pod względem ekonomicznym i będzie zarejestrowana na terenie miejscowości należącej do gminy wiejskiej, miejsko-wiejskiej, z wyłączeniem miast liczących powyżej 5 tys. mieszkańców, albo gminy miejskiej, z wyłączeniem miejscowości liczących powyżej 5 tys. mieszkańców.

W jednym roku można złożyć jeden wniosek o przyznanie pomocy. Limit przyznanej pomocy w trakcie trwania programu na jednego beneficjenta wynosi maksymalnie 100 tysięcy złotych, przy poziomie pomocy max. 50 procent kosztów kwalifikowanych inwestycji.

Szczegółowe informacje można uzyskać w Powiatowych Zespołach Doradców Rolnych, w Biurze Powiatowym ARiMR, w siedzibie Podkarpackiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Rzeszowie jak i na stronie internetowej ARiMR .

Autor:brzozow24.pl

07-07-2009

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Poprzedni artykuł:
«
Następny artykuł:
»




Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie

Pokaż więcej komentarzy (0)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników: