REKLAMA

Kurtki turystyczne — polecamy idealne egzemplarze na zimę

Każdy miłośnik zimowych górskich wycieczek wie, że nie ma ważniejszej rzeczy, niż dobra, ciepła i niezawodna kurtka turystyczna. Doskonale w tej roli sprawdzają się kurtki puchowe – są lekkie, przewiewne i doskonale trzymają temperaturę. Jaką wybrać?

Jaką kurtkę turystyczną wybrać na zimę?

Najlepsze zimowe kurtki to wyroby z puchem naturalnym lub sztucznym. Odzież na zimowe wycieczki trzeba przede wszystkim dopasować do panujących lub spodziewanych warunków pogodowych. Na zwykłe spacery podczas delikatnego mrozu można spokojnie wybrać zwykłą kurtkę zimową. Sytuacja jednak zmienia się, jeśli jesteś fanem górskich wycieczek i dodatkowo jeszcze lubisz zimowe mrozy.

Bez względu jednak na to, czy w góry wychodzisz co weekend, czy raczej sporadycznie – koniecznie potrzebujesz dobrej jakości turystycznej kurtki zimowej. Poszukiwania zacznij pod znalezienia dobrego sklepu sportowego, bo właśnie tam można znaleźć największy wybór takich produktów. Wytrzymałe kurtki puchowe znajdziesz w sklepie Sportano.pl.

W asortymencie są zarówno krótkie kurtki puchowe o prostej budowie, które idealnie sprawdzą się na lekki spacer po lesie czy górach, jak i naprawdę zaawansowane technologicznie, super ciepłe kurtki puchowe przeznaczone na ekstremalne, czy wręcz nawet arktyczne wyprawy! Stawiaj na najlepszych producentów odzieży turystycznej i specjalistycznej: The North Face, Helly Hansen, Columbia, Peak Performance, Salewa, Jack Wolfskin, w Sportano znajdziesz też inne marki i kurtki puchowe zróżnicowane cenowo.

Jakie są rodzaje kurtek zimowych?

Zimowe kurtki turystyczne można podzielić na:

  • kurtki z ociepliną – kurtka tego typu jest wyposażona w specjalną warstwę, która wbrew nazwie nie tyle ociepla, ile izoluje temperaturę. W ten sposób kurtka zapewnia dobrą termoizolację, co znaczy, że utrzymuje temperaturę na optymalnym poziomie, przez co organizm nie przegrzewa się nawet podczas długotrwałego wysiłku. Wyróżniamy ociepliny naturalne w postaci puchu i pierza oraz syntetyczne, które w wyglądzie i właściwościach imitują puch.
  • kurtki z membraną – to tzw. hardshell, kurtka o innej budowie i właściwościach niż puchowa. Jest cięższa, ale też bardziej odporna na ewentualne uszkodzenia mechaniczne, technologia opiera się przede wszystkim na specjalnej membranie, która reguluje i odpowiednio izoluje przepływ powietrza i temperaturę.

Kurtki-turystyczne-polecamy-idealne-egzemplarze-na-zimę-2

Wytrzymałe kurtki puchowe

Dobra kurtka puchowa to najlepszy wybór na bardzo intensywne mrozy. Wypełnienie puchowe, zwłaszcza pochodzenia naturalnego od gęsi lub kaczek, to bez wątpienia surowiec o najlepszych właściwościach termoizolacyjnych. Żeby zrozumieć, jak działa, trzeba przyjrzeć mu się bliżej.

Puch to najdrobniejsze i najdelikatniejsze opierzenie wyrastające jeszcze przed piórami właściwymi. To właśnie puch ma za zadanie chronić ciało gęsi lub kaczek przed mrozem w trakcie lotu i nie tylko. Surowiec jest chętnie używany nie tylko do produkcji kurtek wysokiej jakości, ale także jako wypełnienie luksusowych naturalnych kołder zimowych.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że Polska jest jednym z największych producentów puchu na świecie, chociaż ogromna jego część wędruje na eksport – często właśnie do zagranicznych firm produkujących wysokiej jakości funkcjonalną odzież sportową i turystyczną, albo np. do Japonii, gdzie z kolei bardzo cenione są luksusowe kołdry naturalne z polskim puchem gęsim.

Naturalne puchowe kurtki – lepiej wybrać puch gęsi czy kaczy?

Puch może pochodzić od gęsi lub od kaczek. Lepszy, ale i znacznie droższy, jest puch gęsi. Jest to najlepszy surowiec używany do produkcji kurtek puchowych, jednak tylko tych najdroższych, przeznaczonych na wyjątkowo trudne warunki. Puch gęsi jest niesamowicie lekki, przez co puchowe kurtki z takim wypełnieniem mają bardzo niewielką wagę.

Puch jest też doskonale sprężysty – to właśnie ten parametr określa jego jakość. Naprawdę dobrego producenta poznasz po tym, że podaje wartość CUIN (sprężystość) puchu użytego do produkcji danej kurtki. Im wyższe CUIN, tym lepiej. O naprawdę doskonałej jakości puchu można mówić od 800 CUIN, jednak takie wyroby są bardzo drogie i jest to już naprawdę odzież z najwyższej półki.

Co ciekawe, puch ma tak dobre właściwości termoizolacyjne, że nie trzeba go wcale dużo, żeby trzymał temperaturę. Równocześnie puch jest doskonale przewiewny, w dobrej puchowej kurtce możesz chodzić zarówno zimą, jak i latem, temperatura będzie optymalna. Jeśli zależy ci na naprawdę mocnym puchu, szukaj tego pochodzącego od gęsi, jest lżejszy, bardziej sprężysty, ma lepsze właściwości termoizolacyjne.

Woman hiker, hiking backpacker traveler camper walking on the top of autumn mountain in sunny day under sun light. Beautiful mountain landscape view.

Lepszy puch naturalny czy syntetyczny?

Wytrzymałe kurtki puchowe z naturalnym puchem zwłaszcza tym pochodzącym od gęsi, są uważane za towary luksusowe, jednak cena takich produktów jest zwykle bardzo wysoka. Poza tym nie jest tak, że naturalny puch jest pozbawiony wad. Pod kilkoma względami syntetyczne wypełnienie wypada nawet lepiej niż naturalne. Przede wszystkim naturalny puch gęsi jest surowcem bardzo drogim i delikatnym.

Świetnie utrzymuje temperaturę, ale fatalnie wprost radzi sobie nawet z odrobiną wilgoci. Puch natychmiast chłonie wodę i bardzo długo schnie, a zmoczenie wypełnienia sprawia, że puch natychmiast traci swoje unikalne i prestiżowe właściwości. Zatem puchowa kurtka sprawdzi się świetnie nawet na bardzo duże mrozy, ale niekoniecznie poradzi sobie w sytuacji intensywnych opadów mokrego śniegu. Warto rozważyć wypełnienie puchem syntetycznym, które dobrze naśladuje naturalny puch i chociaż nie zapewnia aż tak dobrego komfortu termoizolacyjnego, to jednak czasami może być bardziej praktyczne.

Kołdry puchowe to najlepszy wybór na zimowe wycieczki. Jeśli szukasz naprawdę ciepłej kurtki, szukaj puchowej, zwłaszcza z naturalnym puchem gęsim wysokiej jakości. Alternatywą może być turystyczna kurtka zimowa z membraną, która lepiej też sprawdzi się przy większych opadach deszczu czy śniegu. Gorzej jednak radzi sobie z niską temperaturą.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

30-11-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym: