REKLAMA

Walka o rekompensatę dla samorządów. Postulat posła Uruskiego (FOTO)

SANOK / PODKARPACIE. Duże, a czasem ogromne straty finansowe po restrukturyzacji PBSu odnotowały jednostki samorządu terytorialnego. Pomoc urzędom zapowiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Walkę o rekompensatę dla samorządów podjął również poseł Ziemi Sanockiej Piotr Uruski, który w piśmie do premiera Mateusza Morawieckiego apeluje o zwrot środków finansowych oraz o dokonanie szczegółowej analizy zasadności działania BFG.

Walka o rekompensatę dla samorządów

Przymusowa restrukturyzacja Podkarpackiego Banku Spółdzielczego przeprowadzona przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny wywołała burzę nie tylko na Podkarpaciu. Sprawą, od samego początku zainteresowała się wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, który w krótkim czasie zorganizowała dwa spotkania z włodarzami gmin i powiatów, deklarując wsparcie, nakreślając szkic udzielenia ewentualnej rekompensaty.  W pomoc już w pierwszych godzinach po ogłoszeniu rozpoczęcia restrukturyzacji włączył się również Piotr Uruski – poseł Zjednoczonej Prawicy, który zasiada w Sejmie RP z ramienia Solidarnej Polski. Jak podkreśla jest w stałym kontakcie z włodarzami poszkodowanych samorządów, walcząc o wsparcie na szczeblu centralnym dla tych – często – niewielkich gmin na południowym-wschodzie Polski.

Priorytetem jest zachowanie płynności finansowej, ale także zaspokajanie potrzeb mieszkańców i możliwość dalszego rozwoju tej części Podkarpacia – mówi poseł.

Z inicjatywy posła Uruskiego, do Premiera Rządu RP – Mateusza Morawieckiego, wpłynęło pismo podpisane przez kilkudziesięciu parlamentarzystów – posłów i senatorów, którzy wyrazili swoje zaniepokojenie operacją przeprowadzoną przez BFG. W jej wyniku 34 samorządy i ich jednostki organizacyjne (placówki oświatowe, kulturalne i pomocy społecznej), a także firmy z terenu Podkarpacia straciły 43 procent pieniędzy zdeponowanych na kontach banku.

Staram się dotrzeć do możliwie jak największej liczby osób, które mogą pomóc w wyjaśnieniu okoliczności zdarzenia. W tym celu zwróciłem się do Ministerstwa Sprawiedliwości, a 22 stycznia złożyłem interpelację do Ministra Finansów, w której również domagam się wyjaśnień i interwencji w związku ze stratami finansowymi poniesionymi przez samorządy. Nie wyobrażam sobie żeby (samorządy – przyp. red.) zostały zostawione same sobie. Trzeba wykorzystać wszystkie opcje w celu wypracowania zadowalającego rozwiązania – mówi.

Pismo do premiera Mateusza Morawieckiego przesłał również burmistrz Sanoka Tomasz Matuszewski, o czym poinformował na swoim profilu w mediach społecznościowych.

PISMO PIOTRA URUSKIEGO

źródło: Red., materiały nadesłane

23-01-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)