REKLAMA

Walka o rekompensatę dla samorządów. Postulat posła Uruskiego (FOTO)

SANOK / PODKARPACIE. Duże, a czasem ogromne straty finansowe po restrukturyzacji PBSu odnotowały jednostki samorządu terytorialnego. Pomoc urzędom zapowiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Walkę o rekompensatę dla samorządów podjął również poseł Ziemi Sanockiej Piotr Uruski, który w piśmie do premiera Mateusza Morawieckiego apeluje o zwrot środków finansowych oraz o dokonanie szczegółowej analizy zasadności działania BFG.

Walka o rekompensatę dla samorządów

Przymusowa restrukturyzacja Podkarpackiego Banku Spółdzielczego przeprowadzona przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny wywołała burzę nie tylko na Podkarpaciu. Sprawą, od samego początku zainteresowała się wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, który w krótkim czasie zorganizowała dwa spotkania z włodarzami gmin i powiatów, deklarując wsparcie, nakreślając szkic udzielenia ewentualnej rekompensaty.  W pomoc już w pierwszych godzinach po ogłoszeniu rozpoczęcia restrukturyzacji włączył się również Piotr Uruski – poseł Zjednoczonej Prawicy, który zasiada w Sejmie RP z ramienia Solidarnej Polski. Jak podkreśla jest w stałym kontakcie z włodarzami poszkodowanych samorządów, walcząc o wsparcie na szczeblu centralnym dla tych – często – niewielkich gmin na południowym-wschodzie Polski.

Priorytetem jest zachowanie płynności finansowej, ale także zaspokajanie potrzeb mieszkańców i możliwość dalszego rozwoju tej części Podkarpacia – mówi poseł.

Z inicjatywy posła Uruskiego, do Premiera Rządu RP – Mateusza Morawieckiego, wpłynęło pismo podpisane przez kilkudziesięciu parlamentarzystów – posłów i senatorów, którzy wyrazili swoje zaniepokojenie operacją przeprowadzoną przez BFG. W jej wyniku 34 samorządy i ich jednostki organizacyjne (placówki oświatowe, kulturalne i pomocy społecznej), a także firmy z terenu Podkarpacia straciły 43 procent pieniędzy zdeponowanych na kontach banku.

Staram się dotrzeć do możliwie jak największej liczby osób, które mogą pomóc w wyjaśnieniu okoliczności zdarzenia. W tym celu zwróciłem się do Ministerstwa Sprawiedliwości, a 22 stycznia złożyłem interpelację do Ministra Finansów, w której również domagam się wyjaśnień i interwencji w związku ze stratami finansowymi poniesionymi przez samorządy. Nie wyobrażam sobie żeby (samorządy – przyp. red.) zostały zostawione same sobie. Trzeba wykorzystać wszystkie opcje w celu wypracowania zadowalającego rozwiązania – mówi.

Pismo do premiera Mateusza Morawieckiego przesłał również burmistrz Sanoka Tomasz Matuszewski, o czym poinformował na swoim profilu w mediach społecznościowych.

PISMO PIOTRA URUSKIEGO

źródło: Red., materiały nadesłane

23-01-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie

Pokaż więcej komentarzy (0)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników: