DOBRA / PODKARPACIE. Rysie to największe, europejskie koty, które przede wszystkim mieszkają w Bieszczadach. Coraz częściej jednak pojawiają się także w lasach między Dobrą a Brzeżawą. Ponownie uchwyciła je fotopułapka zamontowana przez Radosława Bakalusa.
Na Podkarpaciu żyje około 230 rysi. Głównie zamieszkują one lasy Beskidu Niskiego i Bieszczadów.
– Od kilku lat otrzymujemy sygnały o rysiach żyjących na Pogórzu Dynowskim oraz Pogórzu Przemyskim. Jest to na pewno gatunek rzadki w naszym regionie, niemniej obserwujemy wzrost jego liczebności. Dla przykładu w roku 2001 rysi na Podkarpaciu żyło około 120, w roku 2004 już prawie 180 – wyjaśniał na łamach naszego portalu Edward Marszałek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.
Fotopułapka Radosława Bakalusa uchwyciła rysia podczas „kolacji”.
– Zwierzę posiliło się jeleniem, który padł ofiarą wilka – opisuje pasjonat fotografii.
Jeden drapieżnik zjada około 5-6 sztuk saren miesięcznie.
Jak wyjaśnia rzecznik RDLP w Krośnie, rysie to zwierzęta bardzo terytorialne. Para osobników potrzebuje setek kilometrów kwadratowych do bytowania.
– Mieszkańcy często są w szoku, że te europejskie koty podchodzą tak blisko zabudowań – dodaje Radosław Bakalus.
On sam jest miłośnikiem przyrody i uwiecznia jej różne aspekty na fotografiach i filmach. Podkreśla, że nie jest łatwo wykonać dobre zdjęcia.
– Zdarza się, że wraz z narzeczoną przemierzamy las i w różnych miejscach rozstawiamy nasze przenośne czatownie. Na dobre ujęcie trzeba czasami czekać nawet 8 godzin – zdradza.
Według danych przekazanych z RDLP w Krośnie w całych Karpatach liczba rysi szacowana jest na 2 tys. osobników. Łatwo więc stwierdzić, że 10% populacji tego drapieżnika żyje w Karpatach na terenach Polski. Jeżeli 5 % całego pasma górskiego znajduje się w Polsce to znaczy, że liczebność rysia w „polskich Karpatach” jest dwa razy większa, niż w całym paśmie.
Zaloguj się aby dodać komentarz
| Logowanie
Komentarze niezarejestrowanych czytelników: