REKLAMA

Pożar lasu w Bieszczadach (FOTO)

We wtorek 16 października w godzinach wieczornych i nocnych trwała akcja gaszenia pożaru lasu, który wybuchł na terenie leśnictwa Zawój (Nadleśnictwo Cisna) w pasmie Falowej. Spłonęło 80 arów poszycia i ściółki oraz pojedyncze drzewa. Szkody od ognia zapewne będą się ujawniać również później, bowiem żyjące stare drzewa uległy oparzeniu, co w kolejnych latach może skutkować ich usychaniem. Spłonęły też młode drzewka pochodzące z naturalnego obsiewu.

Pożar zauważył ajent schroniska PTTK w Jaworcu i powiadomił Straż Pożarną z Leska i miejscowego leśniczego, ten zaś nadleśniczego – szybko zorganizowano akcję gaśniczą.

– Gaszenie utrudniał fakt, że paliło się w miejscu trudno dostępnym, a ogień i żar podtrzymywany był głównie przez stojące martwe drzewa i spróchniałe drewno leżące na ziemi – mówi nadleśniczy Władysław Chmurski. – To stwarzało duże zagrożenie dla strażaków, którzy musieli ścinać płonące pnie, by nie dopuścić do rozprzestrzenienia się ognia.

O godzinie pierwszej w nocy zakończono akcję. Dogaszanie pożaru trwało do godzin rannych. W akcji brało udział 3 jednostki OSP (Baligród Cisna i Wetlina), 10 leśników i 10 pracowników zakładów usług leśnych.

Szacowanie strat trwa, ustalaniem przyczyn pożaru zajmuje się Policja. Pożarzysko jest położone z dala od szlaków i od powierzchni objętych pracami gospodarczymi. Nad ranem leśnicy znaleźli tam ślady biwakowania, a w jednej z dziupli były butelki i puszki po konserwach.

Pożary lasu w Bieszczadach to duża rzadkość; większa powierzchnia poszycia spłonęła w okolicy Ustrzyk Dolnych w 2012 roku.

Tekst: Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
Zdjęcia: Hubert Wierzbicki (Nadl. Cisna)

18-10-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)
pozar-lasu-w-bieszczadach-foto-9169