REKLAMA

Potwierdzono 5 przypadków czerwonki! Nadal trwa dochodzenie epidemiologiczne

REGION / PODKARPACIE. Niestety, badania laboratoryjne potwierdziły u 5 osób pałeczki bakterii Shigelle sonnei, które wywołują tzw. czerwonkę bakteryjną. na ten moment w szpitalach w Sanoku, Jaśle i Krośnie hospitalizowanych jest jeszcze 8 osób, w tym dwoje dzieci.

  Dzisiaj o przypadkach pojawienia się najprawdopodobniej czerwonki poinformowaliśmy na naszym portalu:

SANOK: Ostre zatrucia, biegunki, wymioty. Czy to czerwonka? (FILM, ZDJĘCIA)

 

Przypuszczenia niestety się sprawdziły. W komunikacie opublikowanym na stronie Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego czytamy, że bakterie wywołujące niebezpieczna czerwonkę wykryto u 5 osób z objawami gastrycznymi. Byli to uczestnicy zgrupowania określanego jako „Tęczowy Krąg” lub „Rainbow family”, którzy przebywali w miejscowości Góra Moszczaniecka na zgromadzeniu.

Państwowa Inspekcja Sanitarna wdrożyła natychmiast dedykowane działania przeciwepidemiczne. Pierwsze badania laboratoryjne poprane od osób chorych nie potwierdziły obecności patogenów chorobotwórczych. Niestety, kolejne w dniu 8 sierpnia potwierdziły w pobranym materiale do badań u 5 osób pałeczki Shigelle sonnei, które wywołują tzw. czerwonkę bakteryjną – pisze Anna Kalandyk-Dusza, zastępca Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie.

komunikat w sprawie czerwonki

Jak czytamy w komunikacie we wtorek 8 sierpnia w Szpitalach w Sanoku, Jaśle i Krośnie hospitalizowanych było 8 osób, w tym 2 dzieci. Państwowa Inspekcja Sanitarna nadal prowadzi dochodzenie epidemiologiczne w celu z ustalenia przyczyny wystąpienia zachorowań oraz podejmuje działania zmierzające do minimalizacji zagrożenia związanego z rozprzestrzenianiem się zakażeń.

Tym samym we wtorek odbyło się spotkanie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, pod przewodnictwem wojewody i z udziałem specjalistów epidemiologów, na którym ustalono działania w kierunku ograniczenia rozprzestrzeniania się zagrożenia i ochrony mieszkańców województwa.

Informujemy, że do badań pobrano próbki wody z wodociągu w Jaśliskach – woda odpowiada wymaganiom. Pobrano również wodę przed uzdatnianiem w Sieniawie. Wyniki badań zostaną przekazane w stosownym komunikacie PPWIS po ich opracowaniu. Oba wodociągi są na bieżąco badane i nadzorowane przez PIS – woda w sieci wodociągowej jest bezpieczna do spożycia – uzupełnia wojewódzki inspektor sanitarny. – Zwracamy się z apelem do mieszkańców oraz uczestników wspomnianej imprezy o bezwzględne przestrzeganie podstawowych zasad higieny i przekazujemy najważniejsze informacje o tzw. chorobach brudnych rąk, do których zalicza się miedzy innymi stwierdzona czerwonka – kwituje.

Czerwonka bakteryjna to choroba zakaźna wywołana przez bakterie z rodzaju Shigella. Objawia się przede wszystkim krwawymi stolcami, bólami brzucha, gorączka. Okres wylęgania to ok. 2-5 dni. Dolegliwości najczęściej ustępują samoistnie po 5-10 dniach. Ciężkie infekcje mogą zagrażać dzieciom do lat 2 i osobom w podeszłym wieku oraz ze spadkiem odporności. Nie ma potrzeby hospitalizacji w przypadku łagodnego przebiegu.

Do zakażenia dochodzi przede wszystkim drogą fekalno – oralną w związku z :

– niską higiena osobistą

– brakiem mycia rąk

– skażoną fekaliami żywnością i woda pitną

– pływanie w skażonej wodzie w kąpieliskach

W celu zapobieżenia zakażeniu należy zachować odpowiednią higienę ciała, mycie i dezynfekcje rąk przy przygotowywaniu posiłku i przed posiłkiem. Wodę spożywać tylko z pewnego źródła, przegotowaną.

CHOROBY BRUDNYCH RĄK

Mycie rąk wodą z mydłem to jedna z najbardziej efektywnych i dostępnych metod profilaktyki zdrowotnej.

„Choroby brudnych rąk” to z reguły takie, które przenosimy drogą pokarmową na skutek braku dostatecznej higieny.

Są to na przykład :

 • salmonelozy,
 • biegunki podróżnych,
 • wirusowe zapalenie wątroby typu A,
 • czerwonka,
 • grypa
 • infekcyjne choroby OUN
 • zatrucia pokarmowe i inne

Ogniska zachorowań na czerwonkę bakteryjną utrzymują się najczęściej w rejonach, gdzie występuje :

 • brak wody pitnej,
 • zły stan urządzeń sanitarnych,
 • złe warunki bytowe oraz zaniedbania higieny osobistej,

Choroby „brudnych rąk” są spowodowane brakiem higieny podczas produkcji artykułów spożywczych i przechowywaniem żywności w niewłaściwych warunkach, zwłaszcza podczas upałów, w wyniku czego rozwijają się w niej bakterie chorobotwórcze.

Chcąc uniknąć zatrucia pokarmowego w warunkach domowych, należy przestrzegać kilku zasad higieny:

 • najważniejsze jest częste mycie rąk wodą z mydłem,
 • myjmy mięso pod bieżącą wodą przed jego dalszą obróbką kulinarną,
 • myjmy również owoce i warzywa pod bieżącą wodą,
 • należy wydzielić deskę do porcjowania mięsa przed jego obróbką do spożycia;
 • oddzielnie przechowywać produkty gotowe do spożycia i takie, które przed zjedzeniem muszą być poddawane obróbce cieplnej
 • jajka przechowujmy w lodówce w miejscu do tego przeznaczonym,
 • pamiętajmy, że skorupkę jajka należy dokładnie umyć przed jej rozbiciem.

mat. nadesłane/oprac. pao

09-08-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

 • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
 • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
 • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)
potwierdzono-5-przypadkow-czerwonki-nadal-trwa-dochodzenie-epidemiologiczne-00e8po-2420