REKLAMA

Czy uda się uratować hematologię? „Nie wyobrażam sobie, aby oddział przestał istnieć” (KOMENTARZ)

BRZOZÓW / PODKARPACIE. W dwóch naszych artykułach przybliżyliśmy fatalną sytuację związaną z funkcjonowaniem brzozowskiej hematologii oraz zatrważającą wizję zakończenia działalności tak ważnego dla mieszkańców Podkarpacia oddziału już w najbliższych miesiącach. Czy czarny scenariusz się spełni? O tym, jak można pomóc oddziałowi oraz jakie działania zostaną podjęte pytamy wszystkich europosłów oraz posłów z terenu naszego województwa. Dziś głos europosłanki Koalicji Obywatelskiej Elżbiety Łukacijewskiej.

O trudnym położeniu, w jakim znalazł się oddział hematologii onkologicznej Szpitala Specjalistycznego Podkarpackiego Ośrodka Onkologicznego w Brzozowie pisaliśmy tutaj:

Hematologia w Brzozowie za 2 miesiące może przestać istnieć. Ordynator: Bijemy na alarm!

BRZOZÓW. Hematologia na krawędzi. „Doszliśmy do muru. Już nie damy rady dłużej tak pracować” (WYWIAD)

Komentarz Elżbiety Łukacijewskiej, Poseł do Parlamentu Europejskiego dotyczący sytuacji Oddziału Hematologicznego w Brzozowie:

Informacja dotyczącą problemów kadrowych w szpitalu specjalistycznym w Brzozowie na Oddziale Hematologii zaniepokoiła mnie nie tylko jako posła, ale przede wszystkim jako mieszkańca tej części województwa. Przez lata, aktywnie wspierałam szpital w Brzozowie, który przede wszystkim cieszy się bardzo dobrą opinią wśród pacjentów. Nie wyobrażam sobie, aby Oddział Hematologii przestał istnieć.

Na Podkarpaciu działają tylko 2 ośrodki, które specjalizują się w tej dziedzinie. Na oddział w Brzozowie, trafiają zarówno mieszkańcy powiatu, odlegle położonych Bieszczadów, jak również całego województwa. Brak specjalistycznej opieki w południowej części Podkarpacia, spowoduje wydłużenie czasu oczekiwania na diagnozę, jak również możliwość hospitalizacji. Dla pacjentów oraz ich rodzin będzie to jak wyrok. Nie każdy będzie miał możliwość szukania pomocy w oddalonym Rzeszowie, który i tak nie jest w stanie przyjąć większej ilości pacjentów.

Dyrektor i Ordynator jasno nakreślają, iż problemem Oddziału są głównie braki kadrowe i przy obecnym stanie zatrudnienia, nie ma możliwości sprawowania opieki nad taką liczbą chorych. Kwestia braku kadr spowodowana jest głównie niskimi możliwościami finansowymi placówki, w wyniku czego nie może ona zaoferować specjalistom konkurencyjnych warunków zatrudnienia.

Zaniepokojona bezpieczeństwem zdrowotnym mieszkańców, apeluję do Pana Starosty, Pani Wojewody oraz Pana Marszałka, o podjęcie konkretnych działań, które uchronią pacjentów przed najgorszym z możliwych scenariuszy.

foto: materiały nadesłane

13-12-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)