REKLAMA

40. rocznica stanu wojennego w Polsce. Pamiętamy! (VIDEO)

|

40. rocznica stanu wojennego w Polsce. Pamiętamy! (VIDEO)

POLSKA. 40 lat temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r., wprowadzono stan wojenny w Polsce. Pociągnął on za sobą wiele ofiar i doprowadził do katastrofy gospodarczej naszego kraju.

W nocy siły MSW i WP zajęły obiekty Polskiego Radia i Telewizji oraz zablokowały w centrach telekomunikacyjnych połączenia krajowe i zagraniczne. Grupy milicjantów i funkcjonariuszy SB przystąpiły do internowania działaczy „Solidarności” i przywódców opozycji politycznej.

Polacy w większości dowiedzieli się o wprowadzeniu stanu wojennego z samego rana. Po 6:00 Polskie Radio nadało pierwsze przemówienie Wojciecha Jaruzelskiego. Powtarzano je przez cały dzień w radiu i telewizji.

W pierwszych dniach stanu wojennego internowano około 5 tys. osób, które przetrzymywano w 49 ośrodkach odosobnienia na terenie całego kraju. Łącznie w czasie stanu wojennego liczba internowanych sięgnęła 10 tysięcy.

Już 14 grudnia rozpoczęły się strajki okupacyjne w wielu fabrykach, hutach i kopalniach. W wielu z nich przeprowadzono brutalne pacyfikacje. 16 grudnia 1981 r. w Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek” doszło do walk między milicją a górnikami. Użyto broni palnej, zabijając dziewięciu górników.

W wyniku stanu wojennego śmierć poniosło co najmniej kilkadziesiąt osób, ale dokładna liczba nie jest znana. Może sięgać nawet około 100 osób. Stan wojenny zablokował wszelkie reformy w kraju, doprowadził do dramatycznego pogorszenia się dochodu narodowego i wzrostu zadłużenia. Katastrofa gospodarcza i społeczna zablokowała na wiele lat rozwój naszego kraju, czego skutki odczuwamy do dzisiaj.


screen z wystąpienia Wojciecha Jaruzelskiego / Youtube.com – TVP VOD

video: Youtube.com – Krzysztof W.

13-12-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)