REKLAMA

BLIZNE. Nagłe zasłabnięcie i brak funkcji życiowych. Spektakularna akcja strażaków! (ZDJĘCIA)

BLIZNE / PODKARPACIE. 16 grudnia 2021 r. w miejscowości Blizne, doszło do zatrzymania krążenia u starszego mężczyzny w domu. W związku z brakiem dostępnej w pobliżu karetki pogotowia do tego zdarzenia zadysponowano strażaków. Na pomoc ruszyli druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Bliznem i strażacy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej z Brzozowa.

Pierwszej pomocy nieprzytomnemu mężczyźnie udzielili przebywający w pobliżu druhowie miejscowej OSP, którzy rozpoczęli resuscytację krążeniowo-oddechową. Wezwani na miejsce zdarzenia strażacy, szybko potwierdzili brak funkcji życiowych poszkodowanego i przejęli rozpoczętą resuscytację z użyciem worka samorozprężalnego. Równocześnie przygotowali defibrylator automatyczny AED.

W tym czasie zabezpieczono miejsce zdarzenia i miernikiem wielogazowym wykluczono obecność niebezpiecznych gazów w budynku.

Strażakom skutecznie udało się udrożnić i zabezpieczyć drogi oddechowe przy pomocy rurki krtaniowej. Uruchomiony AED zalecił defibrylację i trzykrotnie ją zrealizował, uzupełniając ciągle prowadzoną przez strażaków reanimację. Po tej kilkunastominutowej akcji udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy, przybył zespół ratownictwa medycznego PRM, który kontynuował przywracanie funkcji życiowych, a następnie zabrał mężczyznę do szpitala.

W trakcie działań resuscytacyjnych z użyciem AED, stwierdzono powrót tętna u poszkodowanego. Efektem tych skutecznych działań była możliwość przetransportowania tej osoby do szpitala. W trakcie tego transportu, w którym dodatkowo pomagał podtrzymywać życie pacjenta strażak JRG (ratownik medyczny), mężczyzna odzyskał również spontaniczny oddech.

Dzięki wczesnemu rozpoczęciu resuscytacji przez osoby postronne, która była profesjonalnie kontynuowana przez strażaków z wykorzystaniem AED, udało się uratować człowieka po nagłym zasłabnięciu.

opracował: mł. bryg. Bogdan Biedka, KP PSP w Brzozowie

zdjęcia: dh Krystian Zarych, OSP w Blizne, KP PSP w Brzozowie

źródło: KP PSP w Brzozowie

foto nagłówek: poglądowe

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

SANOK: Zderzenie osobówek na Królowej Bony! (FOTO)


Informacje o aktualnej sytuacji na drogach Sanoka, powiatu sanockiego i całego regionu w grupie POMOC112

DOŁĄCZ DO GRUPY – KLIKNIJ

17-12-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)