REKLAMA

BLIZNE. Nagłe zasłabnięcie i brak funkcji życiowych. Spektakularna akcja strażaków! (ZDJĘCIA)

BLIZNE / PODKARPACIE. 16 grudnia 2021 r. w miejscowości Blizne, doszło do zatrzymania krążenia u starszego mężczyzny w domu. W związku z brakiem dostępnej w pobliżu karetki pogotowia do tego zdarzenia zadysponowano strażaków. Na pomoc ruszyli druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Bliznem i strażacy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej z Brzozowa.

Pierwszej pomocy nieprzytomnemu mężczyźnie udzielili przebywający w pobliżu druhowie miejscowej OSP, którzy rozpoczęli resuscytację krążeniowo-oddechową. Wezwani na miejsce zdarzenia strażacy, szybko potwierdzili brak funkcji życiowych poszkodowanego i przejęli rozpoczętą resuscytację z użyciem worka samorozprężalnego. Równocześnie przygotowali defibrylator automatyczny AED.

W tym czasie zabezpieczono miejsce zdarzenia i miernikiem wielogazowym wykluczono obecność niebezpiecznych gazów w budynku.

Strażakom skutecznie udało się udrożnić i zabezpieczyć drogi oddechowe przy pomocy rurki krtaniowej. Uruchomiony AED zalecił defibrylację i trzykrotnie ją zrealizował, uzupełniając ciągle prowadzoną przez strażaków reanimację. Po tej kilkunastominutowej akcji udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy, przybył zespół ratownictwa medycznego PRM, który kontynuował przywracanie funkcji życiowych, a następnie zabrał mężczyznę do szpitala.

W trakcie działań resuscytacyjnych z użyciem AED, stwierdzono powrót tętna u poszkodowanego. Efektem tych skutecznych działań była możliwość przetransportowania tej osoby do szpitala. W trakcie tego transportu, w którym dodatkowo pomagał podtrzymywać życie pacjenta strażak JRG (ratownik medyczny), mężczyzna odzyskał również spontaniczny oddech.

Dzięki wczesnemu rozpoczęciu resuscytacji przez osoby postronne, która była profesjonalnie kontynuowana przez strażaków z wykorzystaniem AED, udało się uratować człowieka po nagłym zasłabnięciu.

opracował: mł. bryg. Bogdan Biedka, KP PSP w Brzozowie

zdjęcia: dh Krystian Zarych, OSP w Blizne, KP PSP w Brzozowie

źródło: KP PSP w Brzozowie

foto nagłówek: poglądowe

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

SANOK: Zderzenie osobówek na Królowej Bony! (FOTO)


Informacje o aktualnej sytuacji na drogach Sanoka, powiatu sanockiego i całego regionu w grupie POMOC112

DOŁĄCZ DO GRUPY – KLIKNIJ

17-12-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie

Pokaż więcej komentarzy (0)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników: