REKLAMA

BIESZCZADY. Gwałtowne pogorszenie pogody! Odradzają wyjścia w góry

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Bieszczadzki Park Narodowy oraz Bieszczadzka Grupa GOPR przestrzegają przed trudnymi warunkami i odradzają wyjścia w góry. Jak czytamy w komunikatach, w ciągu ostatnich 12 godzin w Bieszczadach spadło 40 cm śniegu. Obowiązuje I stopień zagrożenia lawinowego.

40-centymetrowe opady śniegu w ciągu ostatnich 12 h z towarzyszącym silnym wiatrem doprowadziły do pojawienia się niewielkiego I-go st. w pięciostopniowej skali zagrożenia lawinowego, przede wszystkim w miejscach odłożenia śniegu przez wiatr. Pokrywa śnieżna nierównomierna, średnio 30cm w grzbietowych partiach, punktowo w miejscach nawianych do 70cm. Na większości obszaru stabilizowana przez kamienie i nieprzykrytą roślinność, możliwe niewielkie obszary z uformowanymi pod wpływem wiatru deskami śnieżnymi. W ciągu dnia możliwe przejaśnienia z utrzymującym się wiatrem północnym, północno-zachodnim w porywach do 40 km/h. Temperatury do -5 ˚C w wyższych partiach – czytamy w komunikacie Bieszczadzkiej Grupy GOPR.

Z powodu intensywnych opadów śniegu w górach nastąpiło gwałtowne pogorszenie warunków pogodowych. Na szlakach znajdują się powalone drzewa i zwisające gałęzie. Szlaki są nieprzetarte, a na drzewach występuje okiść grożąca dalszymi powałami drzew. Obecnie nie ma warunków do uprawiania turystyki górskiej dlatego stanowczo odraczamy wychodzenie w góry! – to z kolei ostrzeżenie skierowane do turystów przez Bieszczadzki Park Narodowy.


zdjęcie poglądowe / Chatka Puchatka – archiwum

źródło: BdPN, GOPR Bieszczady

03-12-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)