REKLAMA

Zegar dopasowany do wnętrza – kilka porad dla fanów harmonijnych aranżacji

brzozow24.pl 1

Życie człowieka od zawsze łączyło się z odmierzaniem czasu. Jego najprostszą miarą są upływające dni, miesiące i lata. Z upływem stuleci okazało się, że do pomiaru czasu niezbędne stają się bardziej dokładne narzędzia i tak zaczęły powstawać różnego typu zegary. Dziś bez zegarka nie możemy sobie wyobrazić codziennego funkcjonowania. Czasomierze towarzyszą nam na każdym kroku i montowane są w niemal każdym urządzeniu elektronicznym. Wśród tysięcy modeli są jednak i takie, których zadaniem jest nie tylko odmierzanie godzin ale także dekorowanie wnętrz. Dziś kilka słów właśnie o nich.

Nowoczesne odmierzanie czasu

Nasze życie toczy się pod presją czasu. Niemal każda wykonywana przez nas czynność jest określona dokładnie w czasie. Mało kto decyduje się na zupełną wolność od zegara. Jednakże dziś bardzo często pod słowem „zegar” kryje się urządzenie elektroniczne mierzące czas takie jak np. telefon, dekoder telewizyjny czy kuchenka. Z jednej strony wydawać by się mogło, że tradycyjne zegary tarczowe są przestarzałe i odchodzą do lamusa, z drugiej jednak można zaobserwować ich tryumfalny powrót do naszych domów. Tym razem jednak są nie tyle urządzeniami do odmierzania szczęśliwych godzin co niezwykłą dekoracją.

brzozow24.pl 2

Zegary ścienne

Wprawdzie każdy z nas ma zegarek w telefonie czy w innym urządzeniu elektronicznym, z którego korzysta na co dzień, jednak po przebudzeniu automatycznie patrzymy na zegar wiszący w sypialni. To dla wielu z nas odruch bezwarunkowy. Po wstaniu przygotowujemy śniadanie i w kuchni zegar ścienny ponagla do wyjścia do pracy czy szkoły. Zegar wiszący w salonie mówi, że już za chwilę rozpocznie się ulubiony program w telewizji a w pokoju dziecięcym uczy najmłodszych organizacji czasu. Niezależnie od tego jakie funkcje spełniają w naszych domach zegary wiszące na ścianach każdy z nich jest także wspaniałym elementem dekoracyjnym.

Zegary XXL

W ostatnich kilku latach hitem stały się zegary o dużych rozmiarach. Ich średnica nierzadko przekracza 1 metr. W większości są to modele, które użytkownicy samodzielnie umieszczają na ścianie. Zegary takie składają się z mechanizmu zegarowego połączonego ze wskazówkami oraz znacznikami godzin. Każdy z elementów jest przyklejany na ścianie zgodnie z instrukcją. Takie zegary to wspaniała ozdoba dużych i eleganckich pomieszczeń.

Zegary szklane

Zegary szklane to kolejny hit dekoracyjny. W sprzedaży dostępne są modele przezroczyste z widocznymi wskazówkami i wskaźnikami godzin ale także modele których szklana podstawa jest malowana w nietypowe, barwne wzory. Takie zegary doskonale wkomponowują się w dowolną przestrzeń mieszkalną.

Zegary drewniane

Zegary drewniane pojawiają się w naszych domach znacznie rzadziej niż to było jeszcze kilkanaście lat temu. Nie oznacza to jednak, że zupełnie zniknęły ze sklepów a projektanci wnętrz odstawili je w kąt. Drewniane zegary pojawiają się w domach urządzonych w stylu rustykalnym, prowansalskim czy scandi boho. Często ich tarcze są malowane lub delikatnie postarzane, co całemu zegarowi dodaje niezwykłego uroku.

brzozow24.pl 3

Nowoczesne zegary z tworzyw sztucznych

To kolejna grupa zegarów ściennych, których design przypada do gustu zwłaszcza dzieciom i młodzieży. Wielokolorowe zegary w bardzo nietypowych kształtach stały się hitem dziecięcych pokojów. Zegary z tarczą w kształcie uniesionego kciuka znanego z platformy Facebook, albo przedstawiające ulubionego bohatera kreskówki w akcji to marzenie niejednego młodego człowieka.

Zegarowe rękodzieło

Poza tradycyjnymi zegarami produkowanymi na większą lub mniejszą skalę, w sprzedaży dostępne są także zegary ścienne wykonane ręką rzemieślników. Można spotkać zegary z popularnych sieciówek dekorowane maskotkami amigurumi, zegary, których tarcze są wykonane z delikatnych koronek dzierganych na szydełku lub za pomocą wrzecion. Są one nietypowe, jedyne w swoim rodzaju i niepowtarzalne. Doskonale wpasowują się w pomieszczenia urządzone m.in. w stylu boho.

brzozow24.pl 4

Zegary stojące

Zegary stojące pojawiają się w naszych domach coraz rzadziej. Duże czasomierze umieszczone w specjalnie przygotowanych szafkach, nierzadko ręcznie rzeźbionych, z pracującym miarowo wahadłem i małym kluczykiem do nakręcania to prawdziwy rarytas. Podobnie jest również z mniejszymi zegarami, które ustawione na półkach i komodach dekorują pomieszczenia w stylu retro. Choć zegary stojące w XXI wieku nie należą do najpopularniejszych czasomierzy są bardzo cenione przez swoich właścicieli.

Ludzie XXI wieku nie wyobrażają sobie życia bez odliczania czasu. Wiele czynności dnia codziennego odbywa się w określonym przedziale czasowym. Do odmierzania godzin i minut większość z nas używa różnych urządzeń elektronicznych takich jak np. telefony. Warto jednak pamiętać również o zegarach, które nie tylko odmierzają czas ale także wspaniale prezentują się w naszych mieszkaniach. Elegancki lub nietypowy zegar nierzadko staje się w pomieszczeniu największą atrakcją. Dlatego nie należy spisywać zegarów ściennych i stojących na niebyt, a raczej poszukać prawdziwych perełek, które wniosą odrobinę magicznej mocy do naszego mieszkania.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

02-08-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Tagi: ,