REKLAMA

Zdrowie masz we krwi. Profilaktyczne badania krwi brzozowskiej młodzieży

BRZOZÓW / PODKARPACIE. Trzystu czternastu uczniom szkół ponadgimnazjalnych, dla których organem prowadzącym jest powiat, Starosta Brzozowski sfinansował badania krwi. Badania profilaktyczne zostały przeprowadzone w ramach akcji „Razem przeciwko białaczce”, którą powiat realizuje od października ubiegłego roku.

Przebadani uczniowie to tegoroczni maturzyści oraz uczniowie kończący w bieżącym roku szkolnym szkołę zawodową. Wszystkie badania zostały bezpłatnie przeanalizowane i opisane przez doc. Andrzeja Plutę kierownika Oddziału Hematologii Szpitala Specjalistycznego w Brzozowie.

W większości wyniki były prawidłowe, niemniej jednak u około dziesięciu procent uczniów wykryliśmy zmiany w morfologii krwi, które polegały na obecności anemii z niedoboru żelaza,zwłaszcza u młodych dziewczynek. Stosowne wskazania zostały napisane na wynikach i zalecono odpowiednie leczenie. Należy podkreślić, że wśród badań znalazło się kilka niepokojących wyników i bardzo dobrze się stało, że zostały one stosunkowo szybko wykryte. W ten sposób  – wdrażając leczenie w odpowiednim czasie – udało się uniknąć hospitalizacji tych młodych osób. To najlepszy dowód na to jak istotną rolę w zapobieganiu większości chorób odgrywa profilaktyka i potwierdza to zasadność przeprowadzenia takiej akcji wśród młodzieży – tłumaczy doc Pluta.

Uczniowie z prawidłowymi wynikami nie muszą w najbliższej przyszłości robić ich powtórnie, wystarczy, że powtórzą je za rok. Inaczej jest z uczniami, u których wykryto odstępstwa od normy. Ci uczniowie mają badania powtórzyć za trzy miesiące. Mogą to zrobić w poradni hematologicznej w Brzozowie i nie poniosą z tego tytułu żadnych kosztów. Morfologia będzie wykonana na koszt szpitala w ramach dokończenia akcji, po to, by ci uczniowie u których stwierdzono jakąś chorobę krwi w pełni zostali wyleczeni. Już sama liczba uczniów, którzy skorzystali z badań świadczy o tym jak pozytywnie pomysł został przyjęty.

Ostatnie badania krwi robiłem jeszcze na początku gimnazjum czyli jakieś 6 lat temu. Częściowo ze względu na brak czasu. Ale też dlatego, że nie myśli się o tym, jeżeli nic nie dolega – podkreśla Michał Kędra z I LO w Brzozowie.

Ponadto takie badania trochę kosztują – dodaje Oliwia Kij, również z I LO.

Szczerze mówiąc nie znam osób w swoim wieku, które takie badania sobie robią, choć uważam, że zdecydowanie warto. Jesteśmy w takim wieku, że już pasuje wiedzieć co nieco o sobie. Znać swój organizm – podkreśla tegoroczna maturzystka.

Oboje jednogłośnie twierdzą, że ta inicjatywa była potrzebna.

Gdyby nie pan Starosta, który nam to zaoferował i zasponsorował takich badań raczej byśmy nie zrobili. Myślę, że wyrażam tutaj zdanie kolegów i koleżanek. Nasz wiek zobowiązuje do wzięcia odpowiedzialności za swoje zdrowie, a badania krwi to podstawowy element oceny jego stanu – akcentuje Michał.

W każdej ze szkół, której uczniowie skorzystali z badań lekarze hematolodzy z brzozowskiego ośrodka przeprowadzili pogadanki tematyczne. Podczas tych spotkań młodzież dowiedziała się jakie objawy towarzyszą chorobom krwi, między innymi anemii czy białaczce, jakie są sposoby ich leczenia oraz w jaki sposób ograniczać niebezpieczeństwo zachorowania. Lekarze ostrzegali, jakie objawy powinny wzbudzać niepokój i na co zwracać uwagę.

Zaniepokoić powinny nas przede wszystkim takie objawy jak szybkie męczenie się, zmniejszona tolerancja wysiłku, szczególnie w momencie, gdy do tej pory młody człowiek mógł pokonać większy dystans biegnąc czy pływając, a nagle nie jest to możliwe. Kolejnym objawem mogą być nawracające infekcje, które nie leczą się standardowo, nie reagują na leki oraz krwawienia, np. z nosa czy powstawanie różnego rodzaju wybroczyn na skórze. Jeżeli zaobserwowaliśmy takie objawy koniecznie należy zrobić badania krwi i skonsultować się z lekarzem – mówi lek. Jacek Krzanowski, który spotkał się z młodzieżą w Zespole Szkół Ekonomicznych w Brzozowie. W trakcie spotkań młodzi ludzie mieli okazję do indywidualnych spotkań z hematologami i skonsultowania swoich wyników badań. W I Liceum Ogólnokształcącym w Brzozowie lek. Beata Kumiega – Zastępca Kierownika Oddziału Hematologii w Brzozowie zwróciła uwagę na bardzo dojrzałą postawę uczniów i ich duże zainteresowanie tematem.

Zaangażowanie młodzieży jest zachwycające. Ilość pytań z sali świadczy o głębokim zainteresowaniu tematem. Są to młodzi ludzie, dotychczas nie chorujący a trzeba zaznaczyć bardzo poważnie podchodzący do tematu. Po prezentacji miałam kilka pytań indywidualnych o stan zdrowia. To takie proste poradzenie młodemu człowiekowi, gdzie ma się zgłosić z problemem i mam nadzieję, że zastosują się oni do udzielonych przeze mnie rad i nie pozostawią swoich problemów samym sobie – podsumowała spotkanie z młodzieżą lek. B. Kumiega.

Pogadankę tematyczną w Zespole Szkół Budowlanych w Brzozowie przeprowadziła dr.n.med. Justyna Gil. Wszyscy lekarze biorący udział w akcji,mówiąc o leczeniu chorób krwi, zgodnie podkreślali ogromną rolę, jaką w tej kwestii odgrywają przeszczepy szpiku kostnego. Warto przypomnieć, że brzozowska młodzież z tą problematyką zetknęła się już nieco wcześniej, pod koniec ubiegłego roku, kiedy to bardzo licznie wzięła udział w rejestracji potencjalnych dawców szpiku, zorganizowanej przy Starostwie Powiatowym w Brzozowie w ramach akcji „Razem przeciwko białaczce”. Chętnych do rejestracji było ponad dwieście osób, większość stanowili ludzie bardzo młodzi, którzy udział w tej akcji potraktowali jako swoisty egzamin z dojrzałości społecznej.

Tych, którzy jeszcze tego nie zrobili,do rejestracji w światowej bazie potencjalnych dawców szpiku, namawiała lek. Beata Kumiega.

Serdecznie zachęcam do zgłaszania się do tego typu rejestrów ponieważ pomagacie nam – hematologom, pomagacie pacjentom, a tak podsumowując macie szansę na uratowanie komuś życia. Są takie choroby hematologiczne, kiedy nie ma innego ratunku, pozostaje tylko przeszczep, a bez was, my jesteśmy bezsilni. Przeszczepienie szpiku jest formą leczenia, która daje szansę na wyleczenie i powrót do normalnego życia. Musicie zdawać sobie sprawę, że większość pacjentów z ostrymi białaczkami to ludzie młodzi, w waszym wieku lub niewiele starsi i normalne życie się im należy. Takie osoby są w naszym otoczeniu i nigdy nie wiadomo, czy takiej pomocy nie będzie potrzebował ktoś z naszych bliskich.

źródło: Starostwo Powiatowe w Brzozowie / Magdalena Pilawska

12-03-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:





Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie

Pokaż więcej komentarzy (0)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników: