Żarówki samochodowe – rodzaje, wymiana
Każdy samochód musi być dobrze oświetlony dla pozostałych uczestników ruchu drogowego, ale też dla samego kierowcy, aby mógł łatwo zauważyć znaki drogowe oraz ewentualne zagrożenia na drodze. Żarówki to główne źródło światła w samochodach, więc warto wiedzieć, jakie rodzaje żarówek samochodowych są dostępne oraz kiedy i jak można je wymienić.
Oświetlenie samochodu
Kierowca musi zadbać o dobry stan świateł reflektora, kierunkowskazów przednich, tylnych i bocznych, świateł postojowych/pozycyjnych, świateł przeciwmgielnych, świateł cofania, świateł stop oraz oświetlanie wnętrza i tablicy rejestracyjnej.
Zdjęcie żarówek samochodowych z czesciauto24.pl
Podział żarówek samochodowych ze względu na rodzaj światła
* Żarówki halogenowe
Najstarsze i najtańsze rozwiązanie, powszechnie dostępne w sklepach motoryzacyjnych i na stacjach benzynowych, można też je kupić w zwykłym supermarkecie. Emitują żółte światło. Ich trwałość sięga aż 1000 godzin.
* Żarówki ksenonowe
Emitują niebieskie światło. Są o ponad połowę trwalsze od części halogenowych, mogą pracować nawet przez 2500-3000 godzin.
* Żarówki LED
Emitują białe światło. Najczęściej spotykane w nowych samochodach, jest to najbardziej efektywne rozwiązanie. Produkty najlepszej jakości wytrzymują nawet ponad 40 000 godzin, jest to prawie cała żywotność pojazdu. Może się tak zdarzyć, że nie będziesz musiał/a wymienić żarówek w swoim samochodzie.
Jakie żarówki są najczęściej stosowane w poszczególnych rodzajach oświetlenia?
Najczęściej spotykane są żarówki typu H, między innymi H1, H2, H3, H4, H7. Można je znaleźć w przednich reflektorach i światłach przeciwmgielnych. Żarówki P, R i W zazwyczaj są montowane w światłach pomocniczych.
Kiedy trzeba wymienić żarówki samochodowe?
Zaleca się ich wymianę przynajmniej raz w roku lub co dwa lata, co zależy od rodzaju przewidywanej żywotności żarówki. Wiele kierowców wymienia je dopiero tylko wtedy, kiedy się przypalają, ale to może spowodować, że świateł zabraknie w najbardziej nieoczekiwanym momencie.
Jak wymienić żarówki samochodowe?
Wymiana żarówek to jedna z najłatwiejszych czynności serwisowych i w większości przypadków można wykonać ją samodzielnie, bez pomocy mechanika. W niektórych współczesnych samochodach dostęp do żarówki jest jednak ograniczony, trzeba np. zdemontować przedni reflektor, odkręcić całą lampę itp.
Jeśli możesz wymienić żarówki samodzielnie, pamiętaj, że prace należy wykonywać na zimnym silniku, aby uniknąć oparzeń.
Wymiana żarówki samochodowej w przednim i tylnym reflektorze
- Przygotuj odpowiednie żarówki do wymiany, żarówki należy wymieniać parami. Kup nowy produkt według zaleceń producenta samochodu.
- Podnieś maskę.
- Uzyskaj dostęp do tylnej części reflektora. Zdemontuj niektóre elementy, jeśli jest taka potrzeba.
- Zdemontuj osłonę ochraniającą reflektor.
- Odepnij wtyczkę elektryczną, zrób to pewnym ruchem, aby nie uszkodzić uchwytu żarówki. Następnie odbezpiecz zawleczki i wyjmij starą żarówkę.
*Jeśli wymieniasz żarówkę kierunkowskazu lub świateł pozycyjnych wystarczy, że delikatnie obrócisz żarówkę i wyciągniesz ją z uchwytu. - Wkręć nową żarówkę, zwracając uwagę na jej położenie.
- Wyreguluj światła po zakończonej wymianie, aby uniknąć oślepiania kierowców jadących z naprzeciwka.
W przypadku żarówek świateł tylnych wystarczy, że podniesiesz klapę bagażnika i zdemontujesz potrzebny element tapicerki. Reszta czynności jest taka sama.
Uwaga: nigdy nie dotykaj żarówek gołymi rękami, zawsze miej na sobie rękawiczki, wystarcza te jednorazowe. Pozostawienie odcisków palców na szkle może spowodować, że powierzchnia szkła w danym miejscu stanie się słabsza i może szybko zmatowieć, zużyć się, a nawet pęknąć. Po wymianie przetrzyj bańkę wacikiem zamoczonym w spirytusie lub w środku odtłuszczającym.
materiały nadesłane
Udostępnij ten artykuł znajomym:
Tagi: Żarówki samochodowe