REKLAMA

Z przewodniczącym Danielem Boroniem o pierwszych miesiącach pracy nowej rady (WYWIAD)

BRZOZÓW / PODKARPACIE. Z przewodniczącym Rady Miejskiej w Brzozowie Danielem Boroniem rozmawiamy o pierwszych 4 miesiącach na nowym stanowisku i współpracy z radnymi oraz burmistrzem. Pytamy również o finanse gminy, procedowanie uchwał i urlop na poratowanie zdrowia, na którym przewodniczący aktualnie przebywa.

Tomasz Sokołowski, Brzozów24.pl: Minęły 4 miesiące nowej kadencji i Pana pracy jako przewodniczącego Rady Miejskiej w Brzozowie. Jak Pan ocenia miniony czas na tym stanowisku i współpracę z radnymi?

01Daniel Boroń, przewodniczący Rady Miejskiej w Brzozowie: Te 4 miesiące, które minęły były dla mnie nowym doświadczeniem. Praca przewodniczącego Rady Miejskiej w Brzozowie nie jest łatwa. Jak wszyscy zauważyli, radni mają różne poglądy na problemy i na sposoby ich rozwiązywania. Z tego też powodu sesje bywały czasem burzliwe. Współpraca z radnymi układa się dobrze. Prawie wszystkie stałe komisje rady rozpoczęły już swoje prace w oparciu o roczne plany pracy i rozpatrują zawartą w nich problematykę.

T.S.: W gminie nastąpiła również zmiana na stanowisku burmistrza. Jak się Panu współpracuje z gospodarzem Brzozowa? Wiadomo, że do skutecznego działania samorządu potrzebne są dobre relacje na linii zarząd-rada. Jak jest aktualnie w gminie Brzozów?

D.B.: Podczas wyboru na przewodniczącego rady zadeklarowałem wolę współpracy z burmistrzem Brzozowa. Na początku, z przyczyn oczywistych, współdziałanie było utrudnione. Z czasem jednak, poprzez rozmowy i wspólne planowanie pracy rady miejskiej, nasze relacje uległy poprawie. Mam nadzieję, że dalsza współpraca będzie układać się coraz lepiej dla dobra mieszkańców gminy.

T.S.: Podczas jednej z ostatnich sesji, burmistrz przedstawił ważne informacje na temat sytuacji finansowej gminy w poprzedniej kadencji, mówiąc między innymi o przeznaczeniu środków z kredytu, zamiast na inwestycje, to na bieżące wydatki. Czy jako przewodniczącemu komisji finansów poprzedniej kadencji, była Panu znana ta sytuacja? Co Pan myśli o danych przedstawionych przez burmistrza?

D.B.: Na powyższe pytanie odpowiadałem już na sesji. Ta sytuacja nie była mi znana. Radni otrzymywali informacje na tematy inwestycyjne przy zmianach do budżetu i nie budziły one wątpliwości, a  realizacja tych zadań należy do skarbnika i burmistrza gminy. Z otrzymanego sprawozdania z wykonania budżetu gminy Brzozów za 2018 rok wynika, że wydatki majątkowe zamknęły się kwotą ok. 10.500.000  zł. – są to wszystkie inwestycje w gminie i znacznie przekraczają zaciągnięty kredyt. Niedawno zakończyła się kontrola Regionalnej Izby Obrachunkowej w gminie, która sprawdzała działania finansowe za 2018 rok, mam nadzieję, że niedługo zapoznamy się z raportem.

T.S.: Sporo mówiło się również w ostatnim czasie o kontrowersyjnej, pod kątem mocy prawnej, uchwale Rady Miejskiej w Brzozowie. Jakie jest Pana stanowisko w tej sprawie? Czy opinia prawnika wygłoszona podczas sesji nie była dla Pana wystarczającym argumentem, aby nie dopuszczać projektu do głosowania?

D.B.: Każdy radny ma prawo do przygotowywania projektów uchwał. Jeżeli chodzi o tę konkretną uchwałę, radni spełnili wymogi formalne i została ona włączona w porządek obrad. Rada miejska przyjmuje lub odrzuca uchwały. Do stwierdzania, czy dana uchwała ma moc prawną, powołane są w państwie odpowiednie organy kontrolne – R.I.O., Wojewoda Podkarpacki.

T.S.: Czy może Pan potwierdzić informację, że przebywa Pan obecnie jako nauczyciel na rocznym urlopie na poratowanie zdrowia, a jednocześnie pobiera Pan dietę za pełnienie funkcji radnego i przewodniczącego rady? Czy jest to zgodne z prawem? O sprawę pytał podczas jednej z ostatnich sesji radny Rady Miejskiej w Brzozowie.

D.B.: Odpowiadałem na to pytanie już w trakcie sesji. Tak, jestem na rocznym urlopie na poratowanie zdrowia. Jestem nauczycielem wychowania fizycznego i w wyniku urazu przeszedłem operację kolana. Według opinii lekarskiej, w tym momencie nie jestem zdolny do wykonywania zawodu nauczyciela wychowania fizycznego. Pełnienie funkcji radnego i przewodniczącego rady w żaden sposób nie obciąża mojej chorej nogi. Za sprawowanie funkcji społecznej pobieram dietę. Gdyby nie było to zgodne z prawem nie byłoby takiej sytuacji.

02

05-04-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)