REKLAMA

Walka z pożarami w Czarnobylu. Pomiary z Sanoka. Służby uspokajają

SANOK / PODKARPACIE. Około 1000 strażaków dogasza płomienie po rozległych pożarach lasów w okolicach elektrowni w Czarnobylu na Ukrainie. W ostatnim czasie w mediach pojawiały się informacje o tym, że trujący dym dotarł do Kijowa. Tamtejsze władze zapewniają jednak, że nie doszło do skażenia radiacyjnego. W Polsce komunikat wydała Państwowa Agencja Atomistyki. Sytuację monitorują służby sanitarne między innymi poprzez Laboratorium Pomiarów Promieniowania zlokalizowane w Sanoku.

Jak podawała wczoraj stacja TVN24, w walce z dogaszaniem pożarów w okolicach elektrowni jądrowej w Czarnobylu pozostaje obecnie około 1000 strażaków. Ogień pojawił się w w Strefie Wykluczenia 4 kwietnia. Paliły się ogromne obszary, głównie lasów. W obwodzie żytomierskim pożar objął 50 hektarów lasu.

Elektrownia Jądrowa w Czarnobylu oddalona jest od stolicy Ukrainy Kijowa o 130 km. W ostatnim czasie nad miastem pojawił się dym.

Władze Kijowa poinformowały, że w powietrzu w stolicy obecny jest formaldehyd i dwutlenek azotu. Od czwartkowego wieczoru w mieście czuć zapach spalenizny. W związku ze smogiem ministerstwo ochrony zdrowia Ukrainy zarekomendowało mieszkańcom Kijowa pozostanie w domach, nieotwieranie okien, sprzątanie na mokro i picie dużej ilości płynów – podaje Radio ZET.

Z kolei portal napromieniowani.pl podał, że informacja o sukcesie związanym z opanowaniem pożaru mogła być przedwczesna.

Wygląda na to, że przedwcześnie ogłoszono sukces walki z pożarami. Mocny wiatr spowodował ponowne pojawienie się ognia w miejscach wcześniej dogasających i aktualnie przemieszcza się on w kierunku zachodnim. W ciągu ostatniej nocy spłonęły cztery wioski: Krasne, Buda, Tłusty Las i Rudki, a aktualnie pali się Nowa Kraśnica – czytamy w opublikowanym wczoraj poście.

Służby odpowiedzialne za monitorowanie poziomów skażeń promieniotwórczych w Polsce wydały uspokajający komunikat, mówiący o tym, że pożary w okolicach Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej nie mają obecnie wpływu na sytuację radiacyjną na terenie Polski.

Wojewódzka Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Rzeszowie korzysta z Laboratorium Pomiarów Promieniowania w Sanoku i prowadzi ciągły monitoring radiologiczny powietrza.

Komunikat Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki w sprawie sytuacji radiacyjnej na terenie Polski

W związku z pożarami lasów w Strefie Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, Państwowa Agencja Atomistyki informuje, że sytuacja radiacyjna w Polsce pozostaje w normie, jak również nie występuje zagrożenie dla zdrowia i życia ludności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Poziomy skażeń promieniotwórczych powietrza wynikające z pożarów lasów w otoczeniu Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej nie mają obecnie wpływu na sytuację radiacyjną na terenie Polski.

Komunikat Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki w sprawie sytuacji radiacyjnej na terenie Polski.

prosimy również o zapoznanie się z komunikatem Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki w związku z pytaniami o przyjmowanie preparatów z stabilnym jodem.

WSSE Rzeszów Laboratorium Pomiarów Promieniowania lokalizacja w Sanoku prowadzi ciągły monitoring radiologiczny powietrza między innymi poprzez spektrometryczne pomiary filtrów zmienianych w każdy poniedziałek o godz. 12.00.

Analiza wykonana 17.04.2020 filtra powietrza założonego w dniu 06.04.2020 r o godz. 12.00 do dnia 14.04.2020 r do godz. 08.00 wykazała obecności 1,5 µBq/m3 Cs-137 co nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.

Granica wykrywalności tego izotopu jest na poziomie 0,25 µBq/m3. Nie stwierdzono natomiast obecności innych sztucznych izotopów promieniotwórczych.

grafika poglądowa

źródło: Red., WSSE w Rzeszowie, TVN24, napromieniowani.pl / Facebook

18-04-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)