REKLAMA

TURZE POLE, BRZOZÓW: 25 lat od śmierci Waleriana Pańki. Społeczność wspominała profesora (ZDJĘCIA)

BRZOZOW24.PL / PODKARPACIE. Mieszkańcy miasta i powiatu brzozowskiego wspominali profesora Waleriana Pańkę w 25 rocznicę jego tragicznej i tajemniczej śmierci.

Walerian Pańko był działaczem Solidarności, naukowcem posłem oraz prezesem NIK w 1991 roku. W trakcie swoich niespełna 140 dni urzędowania wykrył największą aferę finansową w historii. Dotyczyła Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego Polski. Nie zdążył przedstawić szczegółów sprawy. Zginął w wypadku samochodowym w niewyjaśnionych okolicznościach na kilka dni przed planowanym wystąpieniem w Sejmie.

Afera FOZZ przyniosła olbrzymie straty finansowe. Fundusz powołano jako jeden z państwowych funduszy celowych. Jego zadaniem była spłata polskiego zadłużenia zagranicznego oraz gromadzenie i gospodarowanie środkami finansowymi.

Ekonomiczny sens istnienia takiego funduszu polegał na znacznym obniżeniu wielkości długu wobec zagranicznych wierzycieli. Ci zgadzali się na utratę dużej części swoich wierzytelności w zamian za szybkie odzyskanie, stosunkowo skromnej ich części, na rynku wtórnym.

Wykup długów odbywał się przez spółki, tworzone tylko w tym celu. Operacja była niezgodna z obowiązującym prawem międzynarodowym. W praktyce działalność funduszu doprowadziła do jednej z największych w historii III RP defraudacji środków publicznych oraz kilkunastoletniego procesu sądowego.

Uroczystości związane z 75-leciem urodzin oraz 25 rocznicą śmierci profesora rozpoczęto mszą świętą w rodzinnej miejscowości naukowca, koncelebrowaną przez proboszczów parafii w Turzym Polu i Grabownicy Starzeńskiej.

Po nabożeństwie złożono wieniec pod pamiątkową tablicą przy wejściu do świątyni. Goście odwiedzili także grób profesora w Jasionowie. Natomiast w Domu Strażaka zorganizowano akademię ku czci jego pamięci, w której uczestniczyła rodzina działacza oraz Krzysztof Kwiatkowski – prezes NIK.

Z kolei w sali konferencyjnej UM w Brzozowie goście uczestniczyli w sympozjum naukowym. Krzysztof Kwiatkowski podkreślał, że profesor Pańko zmieniał strukturę organizacyjną NIK, uczył kontrolerów nowego rozumienia tej instytucji, wskazywał na jej zadania i rolę jako organu kontroli państwowej w demokratycznym państwie prawa. W przemówieniach nie zabrakło również ciepłych wspomnień o profesorze oraz życzliwych wypowiedzi na temat kultywowania jego pamięci w Turzym Polu i Brzozowie.

Na koniec zaproszeni goście otrzymali egzemplarz monografii „Turze Pole. Dziedzictwo kulturowe rodzinnej wsi profesora Waleriana Pańki.” pod redakcją Romana Szula i Władysława Tabasza.

foto: UM Brzozów/fb

 

10-10-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)