REKLAMA

Trwa Bieszczadzka Rajza! Można zobaczyć 60-letnie zabytkowe traktory (ZDJĘCIA)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Zabytkowe traktory można do niedzieli podziwiać w Bieszczadach. Od piątku trwa Bieszczadzka Rajza – czwarta edycja rajdu organizowanego przez stowarzyszenie Stary Traktor Bieszczady.

W kolumnie jest 14 pojazdów – w większości w wieku ok 60 lat. Są przede wszystkim stare Ursusy ale też austriacki Steyr, niemieckie: Deutz i Guldner, białoruski MTZ i czeski Zetor. Najciekawszy to Ursus C45 – polska kopia legendarnego ciągnika Lanz Bulldog, którego produkcję rozpoczęto równo 100 lat temu. Ma jednocylindrowy silnik o pojemności aż 10 litrów. Żeby go uruchomić podgrzewa się płomieniem część głowicy silnika, a zdejmowaną kierownicę wykorzystuje jako korbę. To dość uciążliwe, stąd „odpalonego” rano traktora, raczej nie gasi się w ciągu dnia – nawet na dłuższych postojach

W Bieszczadzkiej Rajzie biorą udział miłośnicy zabytków techniki rolniczej z Podkarpacia, ale też innych rejonów polski. Np. wspomniany Ursusc C45 przyjechał do nas z Pomorza.

Wczoraj traktorzyści wyruszyli z Odrzechowej na północ – przekroczyli San promem w Krzemiennej, Odwiedzili cerkiew w Uluczu i przez Góry Słonne dojechali do Rabego koło Ustrzyk Dolnych. Dziś przed południem prezentacja na ustrzyckim Rynku a potem trasa wiedzie wielką pętlą bieszczadzką przez Czarną, Lutowiska, Ustrzyki Górne i Wetlinę do Kalnicy. Jutro powrót do Odrzechowej przez Cisną i Komańczę.

Traktorzyści zatrzymują się po drodze, by turyści i mieszkańcy mogli oglądać ich zabytkowe pojazdy.

źródło: materiały nadesłane


02-10-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie

Pokaż więcej komentarzy (0)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników: