REKLAMA

Trwa Bieszczadzka Rajza! Można zobaczyć 60-letnie zabytkowe traktory (ZDJĘCIA)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Zabytkowe traktory można do niedzieli podziwiać w Bieszczadach. Od piątku trwa Bieszczadzka Rajza – czwarta edycja rajdu organizowanego przez stowarzyszenie Stary Traktor Bieszczady.

W kolumnie jest 14 pojazdów – w większości w wieku ok 60 lat. Są przede wszystkim stare Ursusy ale też austriacki Steyr, niemieckie: Deutz i Guldner, białoruski MTZ i czeski Zetor. Najciekawszy to Ursus C45 – polska kopia legendarnego ciągnika Lanz Bulldog, którego produkcję rozpoczęto równo 100 lat temu. Ma jednocylindrowy silnik o pojemności aż 10 litrów. Żeby go uruchomić podgrzewa się płomieniem część głowicy silnika, a zdejmowaną kierownicę wykorzystuje jako korbę. To dość uciążliwe, stąd „odpalonego” rano traktora, raczej nie gasi się w ciągu dnia – nawet na dłuższych postojach

W Bieszczadzkiej Rajzie biorą udział miłośnicy zabytków techniki rolniczej z Podkarpacia, ale też innych rejonów polski. Np. wspomniany Ursusc C45 przyjechał do nas z Pomorza.

Wczoraj traktorzyści wyruszyli z Odrzechowej na północ – przekroczyli San promem w Krzemiennej, Odwiedzili cerkiew w Uluczu i przez Góry Słonne dojechali do Rabego koło Ustrzyk Dolnych. Dziś przed południem prezentacja na ustrzyckim Rynku a potem trasa wiedzie wielką pętlą bieszczadzką przez Czarną, Lutowiska, Ustrzyki Górne i Wetlinę do Kalnicy. Jutro powrót do Odrzechowej przez Cisną i Komańczę.

Traktorzyści zatrzymują się po drodze, by turyści i mieszkańcy mogli oglądać ich zabytkowe pojazdy.

źródło: materiały nadesłane


02-10-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)