REKLAMA

RZESZÓW. Budowa PCLA opóźniona? KIO uznała odwołanie (ZDJĘCIA)

RZESZÓW / PODKARPACIE.Krajowa Izba Odwoławcza uznała, że wybrany przez miasto Rzeszów wykonawca nie spełnia wymagań jeśli chodzi o budowę Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego. Nakazała powtórny wybór wykonawcy, przez co budowa PCLA może być zagrożona.

Klub CWKS Resovia poinformował, że Krajowa Izba Odwoławcza ogłosiła orzeczenie, w sprawie odwołania na wybór najkorzystniejszej oferty w sprawie budowy PCLA. Nakazała też powtórne przeanalizowanie ofert i ponowny wybór wykonawcy.

Odwołanie w tej sprawie, złożyła w ostatniej chwili czyli 20 listopada do Urzędu Miasta firma Mirbud ze Skierniewic. Jej oferta została dwukrotnie odrzucona przez Rzeszów m.in. dlatego, że była o około 24 mln zł wyższa niż zaplanowano w budżecie.


Stadion będzie wyposażony m.in. w 400 metrową bieżnię a także w skocznie do skoku w dal, wzwyż, o tyczce oraz krytą 150 metrową bieżnię

Rażąco niska cena i brak doświadczenia

Mirbud argumentował, że firma Betonox Construction z Sopotu, która zaoferowała, że wybuduje PCLA za blisko 164 mln zł, nie posiada doświadczenia w budowie takich inwestycji, a dodatkowo cena, którą zaproponowała jest niższa o 30 procent, niż ta która oszacowało miasto.

Urzędnicy argumentowali jednak, że już na etapie rozstrzyganie przetargu uzyskali od Betonexu uzasadnienie tej ceny. Liczyli na to, że KIO nie uwzględni odwołania i budowa rozpocznie się w terminie.

Niestety KIO przychyliła się do argumentacji Mirbudu. – Zgodnie z tym orzeczeniem musimy odrzucić najniższą ofertę w przetargu na zaprojektowanie i wybudowanie Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki i przeanalizować po raz kolejny pozostałe oferty – wyjaśnia Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Miasta Rzeszowa.


Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne ma powstać w miejscu, w którym obecnie znajduje się stadion Resovii Rzeszów

Teraz szukają pieniędzy

Należy jednak pamiętać, że druga w kolejności oferta przekracza o ok. 30 mln zł kwotę, którą Rzeszów ma zapisaną na PCLA w Wieloletniej Prognozie Finansowej.

W obecnej, trudnej sytuacji finansowej samorządów, nie ma możliwości wygospodarowania tak dużej kwoty w budżecie miasta. Dlatego też będziemy rozmawiali o zdobyciu zewnętrznych pieniędzy na PCLA. Z tym, że sytuacja w kraju jest taka, że musimy zaczekać z tymi rozmowami na nowy rząd. Gdy tylko sytuacja na szczeblu krajowym się wyjaśni od razu rozpoczniemy rozmowy o wsparciu PCLA – dodaje Artur Gernand.

Przypomnijmy – podczas listopadowej sesji Rady Miasta, radni przekazali na budowę PCLA 90 mln zł. Część tych pieniędzy miała jednak wrócić powrotem do budżetu, m.in. dzięki deklaracjom na dofinansowanie inwestycji ze strony marszałka województw i ministerstwa sportu. Teraz okazuje się, że miasto będzie musiało starać się o ponowne dofinansowanie, co może wpłynąć na termin rozpoczęcia budowy.


Betonox Construction z Sopotu zaoferowała, że wybuduje PCLA za blisko 164 mln zł

Wyburzą Resovię – powstanie PCLA

Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne ma powstać w miejscu w którym obecnie znajduje się stadion Resovii Rzeszów, przy ul. Wyspiańskiego. Obiekt ma pełnić funkcję centrum lekkiej atletyki i ma być przystosowany do organizowania zawodów rangi mistrzostw Polski seniorów czy też mistrzostw Europy U23, U20, U18. Stadion będzie wyposażony m.in. w 400 metrową bieżnię a także w skocznie do skoku w dal, wzwyż, o tyczce oraz krytą 150 metrową bieżnię.

Druga funkcja stadionu ma być piłkarska. Stadion będzie spełni kryteria licencyjne Ekstraklasy i rozgrywek klubowych UEFA. Boisko do gry będzie z trawy naturalnej, wyposażone w system nawadniania i podgrzewania.

Na trybunach ma zostać wydzielony sektor rodzinny, sektor kibiców gospodarzy, sektor dla gości VIP oraz minimum 50 miejsc dla osób z niepełnosprawnościami. Trybuny pomieszczą na zadaszonych miejscach siedzących minimum 7 947 widzów.

Stadion będzie przystosowany także do organizacji wydarzeń kulturalnych, takich jak np. koncerty.

Zaplanowano, że PCLA ma być gotowe do października 2026 roku.


Trybuny pomieszczą na zadaszonych miejscach siedzących minimum 7 947 widzów. Elewacja wschodnia i zachodnia PCLA


Na trybunach ma zostać wydzielony sektor rodzinny, sektor kibiców gospodarzy, sektor dla gości VIP

Zdjęcia: Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa


09-12-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie

Pokaż więcej komentarzy (0)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników: