REKLAMA

Rolnikom najwięcej szkód wyrządzają niedźwiedzie i wilki

PODKARPACIE. W tym roku Skarb Państwa zapłacił rolnikom na Podkarpaciu blisko sto tysięcy złotych za szkody wyrządzone przez niedźwiedzie i wilki.

Największymi „szkodnikami” wśród dzikiej – chronionej zwierzyny okazują się być niedźwiedzie i wilki. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie przyjęła 373 zgłoszenia dotyczące szkód wyrządzonych przez te zwierzęta. W „tyle” zostają żubry, rysie i bobry.

a_3

– Otrzymaliśmy 200 zgłoszeń dotyczących szkód wyrządzonych przez niedźwiedzie, za które wypłaciliśmy odszkodowania na kwotę ponad 500 tys. zł. To o 100% więcej niż w roku ubiegłym. W 2022 roku mieliśmy tylko 99 zgłoszeń wyrządzenia szkód przez te drapieżniki. Natomiast wilki wyrządziły 173 szkody. Trzeba było za nie wypłacić ponad 400 tys. zł. W przypadku wilków jest to o 100 tys. zł więcej niż w roku ubiegłym. Mniej szkód zanotowaliśmy natomiast, jeśli chodzi o bobry, które wyrządziły 125 szkód – poinformował Łukasz Lis, rzecznik prasowy RDOŚ w Rzeszowie.

push

Dane RDOŚ dotyczą wyłącznie gatunków chronionych. Nie uwzględniają one szkód wyrządzonych przez zwierzęta łowne, za szkody, których odszkodowania wypłacają koła łowieckie. Głównym sposobem zabezpieczenia się przed szkodami wyrządzanymi przez zwierzęta chronione jest odpowiednie zabezpieczenie inwentarza.

zima w lesie Mucznef w zatwarnicki

W przypadku pojawienia się na terenie posesji, miejscowości pojedynczego wilka, watahy wilków lub niedźwiedzia brunatnego oraz dokonania przez te drapieżniki szkód, stworzenia sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu ludzkiemu, należy niezwłoczne zgłosić takie zdarzenie bezpośrednio do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta albo do najbliższego komisariatu policji.

AZS/WZ
Fot. AZS/WZ

 

09-12-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie

Pokaż więcej komentarzy (0)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników: