REKLAMA

Bieszczadzki Park Narodowy poszukuje operatora „Chatki Puchatka II”

BIESZCZADY. Marzyliście o tym by prowadzić schron turystyczny w Bieszczadach? Nadarza się ku temu okazja. Bieszczadzki Park Narodowy poszukuje chętnego, który przez rok poprowadzi „Chatkę Puchatka II” na Połoninie Wetlińskiej.

Oferty można składać do 15 grudnia br. Za nim jednak to zrobimy należy zapoznać się z wymaganiami, które dostępne są na stronie Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Do najważniejszych obowiązków nowego operatora schronu będzie należało:
”Prowadzenia schronu turystycznego Bieszczadzkiego Parku Narodowego „Chatka Puchatka II” na Połoninie Wetlińskiej, polegająca na: prowadzeniu punktu sprzedaży, udostępnianiu wyznaczonej części obiektu do odpoczynku dziennego oraz do zajęć edukacyjnych, zgodnie z Regulaminem obiektu Zamawiającego”.

Stara i nowa historia „Chatki Puchatka”

„Chatka Puchatka” pierwotnie powstała, jako wojskowy posterunek obserwacyjny. W 1956 roku została przejęta przez PTTK Rzeszów. Od roku 1967 do 2015 pełniła rolę całorocznego schroniska. Po przejęciu przez Bieszczadzki Park Narodowy zmieniono jego status na Schron Turystyczny BPN. Pierwszym dzierżawcą schroniska był legendarny Lutek Pińczuk. Natomiast nazwa obiektu wzięła się od wypowiedzi słynnego polskiego żeglarza – Leonida Teligi: „czuje się na swojej łajbie zagubionej na bezmiarze oceanu, jak ta samotna Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej”. Porównanie spodobało się ówczesnemu gospodarzowi schroniska i przetrwało do dzisiaj. W obiegu jest też inna nazwa – Tawerna.

1

Nowa „Chatka Puchatka” została otwarta we wrześniu 2022 roku. W pierwszej kolejności służy turystom, jako miejsce dziennego wypoczynku i schronienia na wypadek np. załamania pogody. Chatka jest też miejscem edukacji przyrodniczej i stanowiskiem ratowników GOPR.

2

Koszt budowy to 4 miliony 200 tysięcy złotych. Na przebudowę – budowę, Bieszczadzki Park Narodowy otrzymał dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

Fot. Stara i nowa Chatka Puchatka. AZS/WZ

 

 

 

10-12-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie

Pokaż więcej komentarzy (0)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników: