REKLAMA

PS Nr 2Przedszkolaki w świecie literacko – artystycznego piękna

Do podstawowych celów stawianych nauczycielom przedszkola w dziedzinie wychowania literackiego zaliczamy przede wszystkim budzenie  motywacji czytelniczych, przygotowywanie dziecka do tego, aby w przyszłości stało się czytelnikiem dojrzałym oraz zdolnym świadomie wybierać i oceniać wartość dzieła literackiego.

Brzozów

Celem jest także kształtowanie umiejętności obcowania z tekstem literackim w sposób samodzielny i twórczy oraz rozwijanie określonych gustów i zainteresowań literackich.  W związku z powyższym dnia 10-go listopada w Przedszkolu Samorządowym Nr 2 im. Marii Konopnickiej w Brzozowie miało miejsce niecodzienne wydarzenie. W naszej placówce gościliśmy pana Stanisława Kornasiewicza (rodem z Beska) – autora zbioru bajek dla dzieci pt.: „Bajki Pana Stasia” oraz pana Bogdana Kubalę – brzozowianina, który wykonał wspaniałe ilustracje do zawartych w tomiku utworów.

przedszkole

Autor bajek już po pierwszych minutach zyskał sobie sympatię wszystkich zebranych. Interesująco opowiadał o tym czym się zajmuje i przedstawił wiele ciekawych historii, które zainspirowały go do napisania kolejnych utworów. Chętnie udzielał także odpowiedzi na zadawane przez przedszkolaków pytania. Opowiadał o trudnej sztuce tworzenia dla dzieci i przeczytał im kilka swoich bajek. Podczas czytania niektórych utworów chętne dzieci wcieliły się w występujące w nich postacie i odgrywały scenki. Przedszkolakom bardzo spodobała się taka forma poznania nowego tekstu literackiego, ponieważ lubią książki, a jeszcze bardziej lubią, gdy się im je czyta.

Zaznaczyć należy, iż większość utworów pana Stanisława kończy się morałem, przez co są one łatwiejsze w zrozumieniu i interpretacji. Każda historyjka ma swoją genezę i uczy czegoś nowego, np. bajka „Mały Misio Zdzisio” przypomina małym czytelnikom o utrzymywaniu porządku przez dzieci i poprawnym zachowywaniu się:
Prosi mama, nie od dzisiaj
swego kochanego Zdzisia:
bądź grzeczniutki, nie dokuczaj,
swych zabawek nie rozrzucaj.

Pomóż mamie przy sprzątaniu
kochaniutki mały draniu.
Umyj ręce, buzie szyję,
kto się myje, długo żyje…

W progach naszego przedszkola gościliśmy również plastyka, malarza – autora bajecznie kolorowych ilustracji „Bajek Pana Stasia” – pana Bogdana Kubalę.

Ilość i pośpiech nie są przyjaciółmi artysty
– Sławomir Mrożek

Wszyscy wiemy, że piękna ilustracja jest źródłem pierwszych estetycznych wzruszeń dziecka. Jego częste, wynikające z rozbudzonych potrzeb kontakty z pięknymi ilustracjami mogą wpłynąć na żywsze w przyszłości zainteresowanie sprawami plastyki i sztuki.

Podkreślić należy, iż oglądanie ilustracji w trakcie lektury utworu pogłębia przeżycia emocjonalne związane z jego treścią. Podczas lektury dziecko za pośrednictwem ilustracji ma okazję poznać wygląd nieznanych mu bliżej przedmiotów czy zjawisk, których nazwy spotkało w tekście. Ponadto najmłodsi słuchacze i czytelnicy zawsze z ogromną ciekawością przyglądają się postaciom wysnutym z wyobraźni artysty zgodnie z opisem autora.

Na zakończenie przebiegającego w miłej i serdeczniej atmosferze spotkania odbyły się warsztaty plastyczno – artystyczne, w których udział wzięły dzieci z gr. VII „Jagódki”.

W czasie w/w warsztatów przedszkolaki miały możliwość obserwacji pracy malarza. Poza tym dużo dowiedziały się o powstawaniu kolorów, znaczeniu barw i wzbogaciły swoją wiedzę o nowe pojęcia plastyczne. Po zakończonych zajęciach w przedszkolu powstała galeria prac, które mogą obejrzeć sami mali artyści, ich rodzice, rodzeństwo i każdy gość przedszkola.

przedszkole

Spotkanie z plastykiem i tworzenie własnych prac było doskonałą zabawą, a jednocześnie nauką i nowym doświadczeniem zarówno dla dzieci jak i dla ilustratora. Warsztaty zakończyły się wspólnym pamiątkowym zdjęciem, a dzieci podziękowały za poświęcony im czas oraz ciekawe spotkanie gromkimi brawami.

Spotkanie z pisarzem i malarzem uwieczniono na zdjęciach, które znajdują się w FOTOGALERII naszego przedszkolnego bloga: www.przedszkole2.blox.pl.

Pamiętajmy, że dziecko stykając się z literaturą i sztuką nie tylko może stać się jej odtwórcą. Może ona stać się dla niego również źródłem wielu wzruszeń, nowej wiedzy i nowych doświadczeń. Warto więc organizować tego rodzaju spotkania, ponieważ na pewno zaprocentują one w najbliższej przyszłości naszych podopiecznych.

Jadwiga Błaż
PS Nr 2

UM Brzozów

16-11-2011

Udostępnij ten artykuł znajomym:





Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie

Pokaż więcej komentarzy (0)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników: