SANOK / PODKARPACIE. Tegoroczny 13. Objazdowy Festiwal Filmowy „Watch Docs”. Prawa Człowieka w Filmie w Sanoku zorganizowały: BWA Galeria Sanocka, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. J. Grodka w Sanoku oraz Towarzystwo Artystyczno-Edukacyjne Aura-Art.
W dniach 27-28 października Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Grodka w Sanoku gościła studentów, młodzież szkół średnich oraz innych chętnych do udziału w wydarzeniach festiwalowych. Festiwal rozpoczęła debata oksfordzka zorganizowana przez Joannę Sarnecką, a prowadzona przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Sanoku. Była to okazja do rzeczowej, kulturalnej i zgodnej z regułami retorycznymi dyskusji na temat problemu imigrantów.
Najważniejszymi wydarzeniami Watch Docs są oczywiście projekcje filmów dokumentalnych, których w PWSZ można było obejrzeć aż sześć. Od urokliwej, pełnej spokoju i mądrości życiowej opowieści o parze staruszków żyjących na norweskiej prowincji („Rodzeństwo jest na zawsze”), przez czasem trudne, ale niepozbawione nadziei ludzkie historie z różnych kultur (armeńska „Pieśń Pasterza, serbsko-bośniacka „Ucieczka”, szkocka „Urzędnicy” i polska „Dzieci dzwonią”), po poruszający dokument przedstawiający traumatyczne przeżycia Ruandyjczyków, świadków ludobójstwa we własnym kraju („FC Rwanda”).
To nie koniec Watch Docs w PWSZ: już 2 listopada ruszają dwudniowe warsztaty reportażu filmowego, a tydzień później, 9 listopada – warsztaty fotograficzne. Celem obu spotkań jest ukazanie, jak z wykorzystaniem mediów można zwrócić uwagę społeczeństwa na człowieka i jego los.
Zaloguj się aby dodać komentarz
| Logowanie
Komentarze niezarejestrowanych czytelników: