REKLAMA

,,Praca, rozwój, sprowadzanie zewnętrznych firm” – wywiad z Szymonem Stapińskim, kandydatem na burmistrza (FOTO)

BRZOZÓW / PODKARPACIE. Między innymi o największych potrzebach mieszkańców, pomysłach na rozwój miasta i gminy Brzozów, a także o ofercie dla młodych i pomocy dla przedsiębiorców rozmawiamy z kandydatem na burmistrza Brzozowa Szymonem Stapińskim.

Tomasz Sokołowski, Brzozów24.pl: Co spowodowało, że zechciał Pan wystartować w wyborach samorządowych na urząd burmistrza Brzozowa?

Szymon Stapiński, kandydat na burmistrza Brzozowa: Trzeba na to szerzej spojrzeć. Całe moje życie jest związane z Brzozowem. Widzę jak zmieniają się inne ośrodki miejskie o podobnej liczbie mieszkańców. Brzozów nie wykorzystuje swojej szansy. Nasze miasto posiada olbrzymi potencjał. Obecny burmistrz usiłuje wytworzyć w umysłach mieszkańców obraz rozwijającej się gminy, jednak działania lokalnego samorządu są pozorne. Nadal wiele problemów pozostaje nierozwiązanych. Powtórzę słowa, które już wypowiedziałem w mediach. Nasza gmina potrzebuje planu na przyszłość i rozwoju, potrzebuje zmiany. Mieszkańcy mają prawo decydować i uczestniczyć w tworzeniu otaczającej nas rzeczywistości. Chcę żeby nasza gmina stała się miejscem, w którym dobrze się żyje i pracuje, dlatego podjąłem decyzję o ubieganie się nadchodzących wyborach samorządowych o urząd burmistrza Brzozowa.

Brzozów24.pl: A czy nie jest Pan za młody, aby objąć urząd burmistrza Brzozowa? Jakie posiada Pan doświadczenie?

S. Stapiński: Młodość uważam za swój atut. Posiadam dużo zapału, energii i entuzjazmu do działania na rzecz mieszkańców. Od czterech lat jestem radnym Rady Miejskiej w Brzozowie. Ukończyłem studia na kierunku administracja publiczna ze specjalnością administracja celna, wymiaru sprawiedliwości i prokuratury. Dzisiejsze czasy charakteryzuje szybkie tempo życia. Zmienił się model zarządzania, liczy się elastyczność i dobra komunikacja społeczna. Jestem przekonany, że świeże spojrzenie, które oferuję będzie kluczem do sukcesu i lepszej przyszłości mieszkańców.

Brzozów24.pl: Jak wyglądała Pana droga do uzyskania mandatu radnego do Rady Miejskiej w Brzozowie?

S. Stapiński: Wystartowałem w wyborach samorządowych w 2014 roku. Byłem niezależnym kandydatem z listy Prawa i Sprawiedliwości. Uzyskałem mandat z dużą przewagą głosów. Podczas kadencji byłem oponentem obecnego burmistrza. Nie zgadzałem się w wielu kwestiach. Byłem przeciwny podwyżkom podatków. Interweniowałem o zwiększenie ilości inwestycji infrastrukturalnych. Zwracałem uwagę na konieczność rozwiązania podstawowych problemów związanych z zaopatrzeniem mieszkańców w wodę oraz kwestii kanalizacji. Zawsze byłem otwarty na postulaty jakie zgłaszała do mnie lokalna społeczność.

Brzozów24.pl: Jakie dostrzega Pan największe potrzeby społeczne mieszkańców gminy Brzozów?

S. Stapiński: Potrzeby społeczne są olbrzymie. Burmistrz mówi, że zawsze będzie coś do zrobienia – to pozorowane działania. Gdyby ta praca była rzeczywista, to wiele problemów byłoby już rozwiązanych. Do tej pory podstawowe potrzeby społeczne mieszkańców nie zostały spełnione. Doprowadzenie sieci kanalizacyjnej, budowa oczyszczalni, czy zaopatrzenie mieszkańców w wodę. Istnieją problemy z budową chodników, oświetlenia i parkingów. Wiem jak wiele dróg gminnych wymaga generalnego remontu. Jako przyszły burmistrz, przeprowadzę gruntowny przegląd wszystkich dróg gminnych, aby na bieżąco zapewniać mieszkańcom komfort przemieszczania się i bezpieczeństwo. Będziemy skutecznie pisać wnioski o dofinansowanie takich inwestycji. Nasze miasto i nasza gmina zostanie dostosowana do potrzeb mieszkańców. Na dzień dzisiejszy jest wręcz odwrotnie to społeczeństwo ponosi koszty niewykorzystanych szans lokalnej władzy.

1_18

Brzozów24.pl: Kto tworzy struktury komitetu Zmiany Dla Rozwoju? Czy mógłby Pan krótko scharakteryzować sylwetki osób zaangażowanych?

S. Stapiński: Nasz Komitet Wyborczy Wyborców Zmiana Dla Rozwoju tworzą bardzo energiczni, młodzi ludzie, posiadający interesującą wizję związaną z przyszłością gminy Brzozów. Cieszy mnie, że otaczają mnie wartościowe osoby. Zebrała się wspaniała grupa mieszkańców, lokalnych przedsiębiorców, specjalistów w różnych dziedzinach.

Brzozów24.pl: Są głosy od mikroprzedsiębiorców, że prowadzenie działalności gospodarczej w Brzozowie jest trudne. Jaką ma Pan na to receptę?

S. Stapiński: Mam wrażenie, że obecny burmistrz nie wie, co wnoszą do miasta przedsiębiorcy, chodzi przecież o miejsca pracy i wpływy do budżetu. Dla małych firm w samym Brzozowie kluczowy jest problem parkingów. Jeżeli mieszkańcy, potencjalni klienci i turyści, którzy jadą przez Brzozów, np. w Bieszczady będą mieli zapewnioną bazę miejsc postojowych to zapewne szybciej podejmą decyzję żeby zatrzymać się w Brzozowie, zrobić zakupy, odwiedzić restaurację. Uatrakcyjnimy ofertę turystyczną gminy. Stworzymy program wsparcia promocji lokalnych produktów ,,Nasze brzozowskie”.

Brzozów24.pl: Gmina Brzozów wyludnia się, młodzi ludzie wyjeżdżają w poszukiwaniu pracy. W jaki sposób powstrzyma Pan ten problem?

S. Stapiński: Bardzo się cieszę, że Pan Redaktor zadał to pytanie. Trzeba poruszyć dwie kwestę. Pierwszą, związaną z ludnością gminy. Mamy do czynienia ze społeczeństwem starzejącym się. Druga kwestia to emigracja zarobkowa. Obecny burmistrz przedstawia dane, z których wynika, że mieszkańców nie ubywa. Doprawdy? To jest przekłamanie rzeczywistości. Mieszkańcy, którzy wyemigrowali, nadal są zameldowani w Brzozowie, widnieją w spisie ludności. Fakty dotyczące tego problemu są natomiast inne. Dane przedstawiane ze spisu ludności w porównaniu z danymi z deklaracji śmieciowych znacznie się różnią. To są olbrzymie pokłady kapitału ludzkiego, którego de facto tutaj nie ma. Praca, możliwości rozwoju kariery oraz sprowadzenie zewnętrznych firm, które zaoferują miejsca pracy dla młodych ludzi to priorytet. Bardzo ważna jest kwestia mieszkaniowa. Rodziny wielopokoleniowe to już przeszłość. Młode małżeństwa nadal darzą rodziców szacunkiem, jednak chcą się usamodzielnić i iść na swoje. Zrobię wszystko aby gmina Brzozów pod tym względem była miejscem przyjaznym dla młodego pokolenia.

Brzozów24.pl: Mieszkańcy gminy, którzy chcą aktywnie spędzić czas, chociażby w okresie letnim, często korzystają z oferty innych miast. Jaki ma Pan pomysł na rozwinięcie oferty imprez kulturalnych i rozrywkowych w Brzozowie?

S. Stapiński: Brzozowskie władze absolutnie nie wykorzystują potencjału, który posiada nasza gmina. Rynek miasta w sezonie wakacyjnym nie jest zagospodarowany. Zawsze powtarzam, że należy uczyć się od najlepszych. Nie trzeba daleko szukać, wystarczy spojrzeć jak rozwija się pod tym kątem Krosno. Zapytał Pan Redaktor o mój pomysł na rozwinięcie oferty imprez kulturalnych i rozrywkowych w Brzozowie. Otóż moja wizja polega na stworzeniu kalendarza wydarzeń, uwzględniając potrzeby każdej grupy wiekowej. Dni miasta to stanowczo za mało. Każdy weekend w okresie letnim należy wykorzystać.

Brzozów24.pl: Jakie zmiany dla rozwoju będzie Pan wprowadzał i realizował jako przyszły burmistrz?

S. Stapiński: Budowanie marki Brzozów na Podkarpaciu, w Polsce i Europie, w taki sposób, by nazwa Brzozów była kojarzona z miejscem wartym do zamieszkania, odwiedzania i inwestowania, to pierwsza ze zmian. Widzę duży potencjał przychodowy w turystyce leczniczej. Rozbudujemy ofertę turystyczną wykorzystując tradycję i walory gminy Brzozów. Priorytetem na pewno jest budowa kanalizacji i wodociągu dla miasta i gminy Brzozów.

Brzozów24.pl: Jakie standardy według Pana powinny panować w urzędzie? Mam na myśli model obsługi klienta oraz pracę poszczególnych wydziałów?

S. Stapiński: Uważam, że kadra pracownicza powinna otrzymać możliwość rozwoju zawodowego, chcę pobudzić potencjał każdego. Zapewniam, że dobre pomysły będą doceniane, wszyscy otrzymają ode mnie równe szanse. Wychodzę z propozycją usprawnienia godzin otwarcia urzędu. Jeden dzień w tygodniu będziemy przyjmować mieszkańców do godziny 18.00. Udostępnimy parkingi przy urzędzie i domu kultury. W tym miejscu odniosę się również do oświaty w gminie Brzozów. Będziemy wspierać innowacyjne działania edukacyjne. Młodzi ludzie są naszą przyszłością. Zapewniam, że wszystkie podjęte przeze mnie działania w tym aspekcie będą niosły za sobą duże korzyści dla uczniów. Zwiększymy liczbę miejsc w przedszkolach i żłobkach. Zmienimy rzeczywistość miasta i gminy Brzozów, mając na celu przede wszystkim równe szanse i rozwój żyjących tu rodzin.

Brzozów24.pl: Co Pana inspiruje w życiu, co jest Pana pasją?

S. Stapiński: Najbardziej inspirują mnie ludzie, ich historie, doświadczenia. Od najmłodszych lat gram w szachy. Dzięki temu rozwinąłem w sobie poczucie dyscypliny oraz umiejętność strategicznego myślenia. Interesuję się również sztukami walki. Trenowałem przez 7 lat  Kick-boxing. Dużo czytam i rozmawiam ze specjalistami w różnych dziedzinach, zajmuje mnie poszukiwanie dobrych rozwiązań dla rozwoju gminy Brzozów.

Brzozów24.pl: Może chciałby Pan przy okazji tego wywiadu o czymś poinformować naszych Czytelników?

S. Stapiński: Dziękuję za taką możliwość. Zachęcam wszystkich do udziału w wyborach samorządowych. Pamiętajmy, 21 października oddajmy swój głosy, wspólnie decydujmy o przyszłości miasta i gminy Brzozów. Życzę wszystkim Czytelnikom dużo zdrowia i zapraszam do spotkań, które będą organizowane w najbliższych tygodniach w każdej miejscowości.

ZOBACZ RÓNIEŻ:

Szymon Stapiński otwiera drzwi Zmiany Dla Rozwoju i zaprasza mieszkańców (FILM)

19-09-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie

Pokaż więcej komentarzy (0)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników: