REKLAMA

Powstał film o bieszczadzkim niebie pełnym gwiazd (ZDJĘCIA)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Takie gwiezdne niebo – tylko w Bieszczadach! To tu właśnie są doskonałe warunki do obserwacji i podziwiania gwiezdnego nieba, ze względu na niewielkie zanieczyszczenie sztucznym światłem. Już niedługo Bieszczadzki Park Narodowy zaprezentuje krótki film o znaczeniu energii słonecznej dla życia ludzi i przyrody oraz jaki wpływ ma na to zanieczyszczenie sztucznym światłem.

W Tarnawie został wykonany punkt obserwacji gwiezdnego nieba BdPN o nazwie „Ryś”. Ryś jest gwiazdozbiorem nieba północnego, któremu przypadła część nieba pozbawiona jaśniejszych gwiazd. Kto może zobaczyć wszystkie dwanaście gwiazd tego gwiazdozbioru, musi mieć oczy jak ryś i ciemne niebo nad głową – takie jak w Bieszczadach. Ten gwiazdozbiór opisał gdański astronom Jan Heweliusz w swoim dziele „Prodromus Astronomiae” (1690). Warto więc czasami oderwać swój wzrok od ziemi i spojrzeć w niebo.

Należy pamiętać, że gwiezdne niebo możemy obserwować tylko z miejsc ogólnodostępnych, bo na terenie Parku obowiązuje zakaz poruszania się na szlakach od zmierzchu do świtu. Dlaczego? Bo wiele gatunków zwierząt prowadzi nocny tryb życia, a gatunki „dzienne” noc wykorzystują dla odpoczynku. Naszym zadaniem jest zapewnienie dziko żyjącym zwierzętom możliwie najlepszych warunków nocą do spokojnego i swobodnego przemieszczania się i żerowania oraz odpoczynku. To także ochrona turysty, gdyż nocą zaskoczone i przestraszone zwierzęta mogą być groźne.

Punkt obserwacji gwiezdnego nieba BdPN „Ryś”, z przesuwanym dachem.

 

źródło: BdPN/
Jakub Hardt i Pavol Duriś

 

17-10-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:





Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie

Pokaż więcej komentarzy (0)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników: