REKLAMA

POWIAT BRZOZOWSKI. Henryk Kozik gościem Kongresu Osób Represjonowanych (ZDJĘCIA)

POWIAT BRZOZOWSKI/ PODKARPACIE. Henryk Kozik – Przewodniczący Rady Powiatu w Brzozowie, działacz opozycji antykomunistycznej w czasach PRLu, znalazł się wśród wąskiej grupy gości Kongresu Osób Represjonowanych, Działaczy Solidarności i Kombatantów, który wpisywał się w wojewódzkie obchody Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego.

268285253_3061035974184224_7893813279323897253_n

Inicjatywa była wyjątkową formą pamięci o wszystkich, którzy mieli swój udział w tworzeniu niezawisłej Rzeczypospolitej.

– Czujemy się zobowiązani do utrwalania pamięci o tamtych dramatycznych wydarzeniach, przede wszystkim po to, aby one już nigdy się nie powtórzyły, ale też z wdzięczności dla ofiar tych wszystkich, którzy nie wahając się, położyli szalę własnego życia, zdrowia, własnej wolności, aby dzisiaj Polska mogła być suwerenna. Niezmiennie doceniamy wartość wolności i solidarności. Wiemy, że ona zawsze, w każdym czasie wymaga ofiary i troski. Młodzi ludzie muszą mieć wzorce, aby o nią dbać i dla nas niezmiennie pozostajecie Państwo wzorcami do naśladowania – mówiła Wojewoda Ewa Leniart do uczestników kongresu w sali kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.
265982423_1259420714555671_8597089323950058098_n

Uroczystość była okazją do wręczenia okolicznościowych monet NBP „Pamięci ofiar stanu wojennego”, a także do obejrzenia filmów, przygotowanych przez TVP 3 Rzeszów z cyklu „Twarze Wolności”, prezentujących sylwetki działaczy opozycji antykomunistycznej. Wśród przedstawionych postaci znalazł się również Henryk Kozik.

Materiał filmowy był swego rodzaju hołdem złożonym wszystkim walczącym, symbolem pamięci o ich poświęceniu i przelanej za Ojczyznę krwi. Jak podkreślali organizatorzy, wszak to dzięki takim ludziom Naród Polski wyszedł zwycięsko z niejednej dziejowej próby. Sami zainteresowani podchodzą do tego bardzo skromnie, nie myślą o tym jak o bohaterstwie, tylko o czymś co po prostu trzeba było zrobić.

To były trudne czasy, które wymagały działania i odwagi – podkreśla Henryk Kozik, działacz opozycji demokratycznej w czasach PRLu, od 1980 roku związkowiec NSZZ Solidarność, organizator podziemnej działalności związkowej w stanie wojennym, internowany, wielokrotnie zatrzymywany i przesłuchiwany przez SB, kolporter wydawnictw podziemnych i uczestnik akcji plakatowych, działacz Duszpasterstwa Ludzi Pracy.

– Balansowaliśmy na bardzo cienkiej linie. Wyjeżdżając po materiały do Wrocławia, Krakowa czy Warszawy miałem świadomość, jak jest to niebezpieczne. Wiedziałem, że w każdej chwili mogę już nie wrócić. Było to tym trudniejsze, iż w domu zostawała moja żona i małe dzieci. Wiedziałem jednak, że walczę po słusznej stronie, w imię najważniejszych wartości. O przyszłość kolejnych pokoleń, naszych dzieci i wnuków – akcentował Przewodniczący Rady Powiatu w Brzozowie w przygotowanym przez TVP Rzeszów filmie.

269400448_614553469749308_5608132996298102473_n

List do uczestników tej wyjątkowej  uroczystości skierował również premier Mateusz Morawiecki.

– Szanowni Państwo, Bohaterowie naszej wolności, sprzeciwiając się komunizmowi, nie wahaliście się stanąć po stronie prawdy. Dawaliście świadectwo postawy, którą tak celnie ujął ks. Jerzy Popiełuszko – pozostaliście „ludźmi wolnymi duchowo w warunkach zewnętrznego zniewolenia”. Mieliście odwagę upomnieć się o polską suwerenność, prawo i godność człowieka (…). Podejmując działalność opozycyjną na tysiące sposobów, płaciliście za to wysoką cenę represji, internowania, więzienia, często emigracji. Tamte lata to ogromny bagaż przeżyć i doświadczeń setek Polaków, setek polskich rodzin. Także tych opłakujących ofiary stanu wojennego. Za to wszystko, dziś tu zebranym, a także tym, których tutaj brakuje, w imieniu własnym i Rady Ministrów, składam podziękowania i wyrazy najgłębszego szacunku – pisał w liście prezes Rady Ministrów.

Organizatorami Kongresu, który miał miejsce 10 grudnia, byli Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie Dariusz Iwaneczko oraz Dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Rzeszowie Jerzy Guniewski. Uroczystość uświetnił  spektakl w reż. Przemysława Tejkowskiego pt. „A ponad ziemią z kulami latały brylanty. Rzecz o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim”.

źródło: Starostwo Powiatowe w Brzozowie

fot. PUW w Rzeszowie


ZOBACZ RÓWNIEŻ:  Prof. dr hab. Paweł Soroka odpowiada na pytanie Mirandy Piłaszewicz: Czy moje pokolenie spędzi życie w zimnie, ciemnościach i bez dostępu do internetu?

tvPolska

22-12-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie

Pokaż więcej komentarzy (0)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników: