REKLAMA

POWIAT BRZOZOWSKI. Henryk Kozik gościem Kongresu Osób Represjonowanych (ZDJĘCIA)

POWIAT BRZOZOWSKI/ PODKARPACIE. Henryk Kozik – Przewodniczący Rady Powiatu w Brzozowie, działacz opozycji antykomunistycznej w czasach PRLu, znalazł się wśród wąskiej grupy gości Kongresu Osób Represjonowanych, Działaczy Solidarności i Kombatantów, który wpisywał się w wojewódzkie obchody Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego.

268285253_3061035974184224_7893813279323897253_n

Inicjatywa była wyjątkową formą pamięci o wszystkich, którzy mieli swój udział w tworzeniu niezawisłej Rzeczypospolitej.

– Czujemy się zobowiązani do utrwalania pamięci o tamtych dramatycznych wydarzeniach, przede wszystkim po to, aby one już nigdy się nie powtórzyły, ale też z wdzięczności dla ofiar tych wszystkich, którzy nie wahając się, położyli szalę własnego życia, zdrowia, własnej wolności, aby dzisiaj Polska mogła być suwerenna. Niezmiennie doceniamy wartość wolności i solidarności. Wiemy, że ona zawsze, w każdym czasie wymaga ofiary i troski. Młodzi ludzie muszą mieć wzorce, aby o nią dbać i dla nas niezmiennie pozostajecie Państwo wzorcami do naśladowania – mówiła Wojewoda Ewa Leniart do uczestników kongresu w sali kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.
265982423_1259420714555671_8597089323950058098_n

Uroczystość była okazją do wręczenia okolicznościowych monet NBP „Pamięci ofiar stanu wojennego”, a także do obejrzenia filmów, przygotowanych przez TVP 3 Rzeszów z cyklu „Twarze Wolności”, prezentujących sylwetki działaczy opozycji antykomunistycznej. Wśród przedstawionych postaci znalazł się również Henryk Kozik.

Materiał filmowy był swego rodzaju hołdem złożonym wszystkim walczącym, symbolem pamięci o ich poświęceniu i przelanej za Ojczyznę krwi. Jak podkreślali organizatorzy, wszak to dzięki takim ludziom Naród Polski wyszedł zwycięsko z niejednej dziejowej próby. Sami zainteresowani podchodzą do tego bardzo skromnie, nie myślą o tym jak o bohaterstwie, tylko o czymś co po prostu trzeba było zrobić.

To były trudne czasy, które wymagały działania i odwagi – podkreśla Henryk Kozik, działacz opozycji demokratycznej w czasach PRLu, od 1980 roku związkowiec NSZZ Solidarność, organizator podziemnej działalności związkowej w stanie wojennym, internowany, wielokrotnie zatrzymywany i przesłuchiwany przez SB, kolporter wydawnictw podziemnych i uczestnik akcji plakatowych, działacz Duszpasterstwa Ludzi Pracy.

– Balansowaliśmy na bardzo cienkiej linie. Wyjeżdżając po materiały do Wrocławia, Krakowa czy Warszawy miałem świadomość, jak jest to niebezpieczne. Wiedziałem, że w każdej chwili mogę już nie wrócić. Było to tym trudniejsze, iż w domu zostawała moja żona i małe dzieci. Wiedziałem jednak, że walczę po słusznej stronie, w imię najważniejszych wartości. O przyszłość kolejnych pokoleń, naszych dzieci i wnuków – akcentował Przewodniczący Rady Powiatu w Brzozowie w przygotowanym przez TVP Rzeszów filmie.

269400448_614553469749308_5608132996298102473_n

List do uczestników tej wyjątkowej  uroczystości skierował również premier Mateusz Morawiecki.

– Szanowni Państwo, Bohaterowie naszej wolności, sprzeciwiając się komunizmowi, nie wahaliście się stanąć po stronie prawdy. Dawaliście świadectwo postawy, którą tak celnie ujął ks. Jerzy Popiełuszko – pozostaliście „ludźmi wolnymi duchowo w warunkach zewnętrznego zniewolenia”. Mieliście odwagę upomnieć się o polską suwerenność, prawo i godność człowieka (…). Podejmując działalność opozycyjną na tysiące sposobów, płaciliście za to wysoką cenę represji, internowania, więzienia, często emigracji. Tamte lata to ogromny bagaż przeżyć i doświadczeń setek Polaków, setek polskich rodzin. Także tych opłakujących ofiary stanu wojennego. Za to wszystko, dziś tu zebranym, a także tym, których tutaj brakuje, w imieniu własnym i Rady Ministrów, składam podziękowania i wyrazy najgłębszego szacunku – pisał w liście prezes Rady Ministrów.

Organizatorami Kongresu, który miał miejsce 10 grudnia, byli Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie Dariusz Iwaneczko oraz Dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Rzeszowie Jerzy Guniewski. Uroczystość uświetnił  spektakl w reż. Przemysława Tejkowskiego pt. „A ponad ziemią z kulami latały brylanty. Rzecz o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim”.

źródło: Starostwo Powiatowe w Brzozowie

fot. PUW w Rzeszowie


ZOBACZ RÓWNIEŻ:  Prof. dr hab. Paweł Soroka odpowiada na pytanie Mirandy Piłaszewicz: Czy moje pokolenie spędzi życie w zimnie, ciemnościach i bez dostępu do internetu?

tvPolska

22-12-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)