REKLAMA

BIESZCZADY: Pierwsze w tym roku narodziny w żubrzej zagrodzie! (VIDEO)

|

BIESZCZADY: Pierwsze w tym roku narodziny w żubrzej zagrodzie! (VIDEO)

MUCZNE / PODKARPACIE. Dość wcześnie w tym roku rozpoczęły się wycielenia u żubrów. W zagrodzie pokazowej w Mucznem, w dniu jej otwarcia po zakazie związanym z pandemią,  pojawił się pierwszy tegoroczny cielak – byczek, pełen sił i wigoru.

To już 27 żubrzątko, które urodziło się w zagrodzie, by w ciągu kilku lat uzyskać wolność.

– Tym razem „chłopczyka” urodziła Muczna, żubrzyca przywieziona z Francji, ojcem zaś został, po raz kolejny, byk Xarius – obwieszcza Kaja Hrabal z Nadleśnictwa Stuposiany.

– Wkrótce spodziewamy się kolejnych narodzin, zaś na imiona dla noworodków ogłosimy konkurs.

Obecnie w zagrodzie żyje 10 żubrów. W ciągu minionych sześciu lat do stad wolnościowych w nadleśnictwach Komańcza i Lutowiska trafiło stąd pięć osobników, zaś osiem pojechało aż do Rumunii. Trzy lata temu kolejne osiem żubrów wzięło udział w odtworzeniu stada Górny San II, a w roku ubiegłym dołączyła do niego krowa Putrycja.

Zagroda pokazowa w Mucznem od środy 20 maja jest dostępna dla odwiedzających od świtu do zmroku, oczywiście z zachowaniem standardów sanitarnych.

Od momentu otwarcia w roku 2012 odwiedziło ją już ponad 900 tysięcy osób. Leśnicy oczekują, że w tym roku zawita tu milionowy odwiedzający.

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
Zdjęcia: Tomasz Różycki

21-05-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)