REKLAMA

AKTUALIZACJA: Zatrucia, biegunki, wymioty. Sanepid sprawdza czy to czerwonka (FILM, ZDJĘCIA)

MOSZCZANIEC / PODKARPACIE. W Moszczańcu, który jeszcze nie tak dawno należał do powiatu sanockiego odbywa się zlot środowisk hippisowskich z Europy „Rainbow Gatherings”. Ze spotkania napływają niepokojące informacje. Za pośrednictwem portali społecznościowych ludzie alarmują się o rosnącej liczbie przypadków ostrych zatruć. Objawami mają być ostre biegunki i wymioty. Kilka osób z podobnymi dolegliwościami trafiło na oddział zakaźny sanockiego szpitala. Sanepid sprawdza czy to czerwonka.

ts

Pod szyldem „Rodziny Tęczy” organizowane są spotkania środowisk hippisowskich z całej Europy. Ludzi, którzy zbierają się razem, aby przez kilka dni lub tygodni, spędzając czas na łonie natury, wspólnie gotować, śpiewać, bawić się wokół ognisk, dzielić się doświadczeniami i tworzyć rodzinę. Tak o sobie mówią. Zaznaczają, że ich spotkania nie są festiwalami. Jedno z takich zgromadzeń odbywa się obecnie w Moszczańcu w powiecie krośnieńskim. Do końca 2016 roku miejscowość należała do powiatu sanockiego. O skali przedsięwzięcia mówi liczba uczestników zamkniętej grupy European Rainbow Gathering 2018 Poland – dotyczącej stricte aktualnie odbywającego się spotkania. Jest ich ponad 12 tysięcy.

Nie wiadomo dokładnie ile osób uczestniczy w zlocie w Moszczańcu (między Jaśliskami a Komańczą), ale podobno członkowie „Rodziny Tęczy” z Polski czy Niemiec tworzą bardzo dużą grupę. Ze spotkania napływają informacje o kolejnych zatruciach, osobach z problemami gastrycznymi. Objawami mają być ostre biegunki i wymioty. Mówi się o kilkudziesięciu osobach, które miały trafić do szpitali w Krośnie, Jaśle i Sanoku.

Faktycznie na naszym oddziale zakaźnym pojawiło się kilka osób z objawami zatrucia. Na ten moment jednak żadne badania nie potwierdziły czerwonki – mówi Henryk Przybycień, dyrektor sanockiego szpitala.

Wiadomo jednak, że sanepid sprawdza, czy nie mamy do czynienia z tą groźną chorobą zakaźną.

Prowadzone są badania w tym kierunku. Na razie czerwonka nie została potwierdzona. Wszystkie osoby zostały zaopatrzone, pobrano próbki do badań. Część osób wyszła już ze szpitala. Szczegółowych informacji udziela Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie – dowiadujemy się w sanockiej jednostce sanepidu.

Oczekujemy na rozmowę z pracownikiem wojewódzkiego oddziału.

Na portalach społecznościowych pojawiają się setki komentarzy i informacji w tej sprawie. Wiadomo, że część uczestników zrezygnowała z dalszego udziału w zlocie. Według planu ma on potrwać do 11 sierpnia.

Czerwonka to ostra choroba zakaźna jelit. Do jej najpoważniejszych objawów należy uporczywa biegunka i obecność krwi oraz śluzu w stolcu. Nieleczona może doprowadzić do śmierci.

Najświeższe informacje w sprawie będziemy przekazywać na bieżąco.

AKTUALIZACJA 10:45

Jak dowiadujemy się w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie w niedzielę do szpitala w Krośnie zgłosiło się około 30 osób z objawami ostrego zatrucia. Pacjenci narzekali na bóle brzucha, podwyższoną temperaturę, biegunkę i wymioty. Hospitalizowano łącznie 18 osób, w tym 11 dzieci, również w lecznicach w Sanoku i Jaśle. Wszyscy pozostali opuścili szpitale po udzielonej im pomocy. Na wczoraj (7 sierpnia), na oddziałach przebywało 8 osób w tym 2 dzieci.

Jesteśmy w trakcie działań. Nie mamy jeszcze szczegółowych wyników badań. Dzisiaj jednak, przynajmniej częściowo sprawa się rozstrzygnie. W godzinach popołudniowych wydamy komunikat – mówi Anna Kalandyk-Dusza, zastępca Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie.

Wiadomo też, że ponieważ zlot odbywa się w okolicach Wisłoka, sanepid bada również próbki wody.


Foto: kadr z filmu Youtube.com / Ramblin Rabble

Rainbow Gathering 2018

źródło: Youtube.com / Ramblin Rabble

European Rainbow Gathering 2016


źródło: Youtube.com / Sean Yuen

Foto nagłówek: kadr z filmu Youtube.com / Sean Yuen. Zdjęcie poglądowe

08-08-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)