REKLAMA

Ogromne pieniądze na rozwój w budżecie Podkarpacia na 2022 (ZDJĘCIA)

|

Ogromne pieniądze na rozwój w budżecie Podkarpacia na 2022 (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. Listopadową sesję sejmiku, jak zwykle o tej porze roku, zdominowały sprawy budżetu Podkarpacia. Marszałek Władysław Ortyl zaprezentował radnym województwa  założenia najważniejszego – spośród wszystkich przedstawianych w ciągu roku na posiedzeniach lokalnego parlamentu – dokumentu, fundamentalnego dla funkcjonowania samorządu województwa.

01_27
 W budżecie na 2022 rok plan dochodów województwa ustalony został w wysokości 1,4 mld złotych. Wydatki województwa w 2022 roku mają z kolei pochłonąć nieco ponad 1 mld 560 mln złotych. Wydatki bieżące wyniosą 768,7 mln zł, co stanowi 49,3% wydatków ogółem. Natomiast wydatki majątkowe tzw. inwestycyjne zaplanowano w kwocie 791,4 mln zł, co stanowi 50,7% wydatków ogółem.

Szczegółową prezentację wizualną założeń budżetu przedstawiła radnym województwa skarbnik województwa Janina Jastrząb.

-Proszę zauważyć, że nie zakładamy ani kredytów, ani zaciągania pożyczek, ani obligacji. Deficyt budżetowy na poziomie 157,9 mln złotych będzie finansowany ze środków pochodzących z rozliczenia 2020 roku i środków pochodzących ze spłat pożyczek udzielonych z budżetu – zaznaczyła skarbnik województwa Janina Jastrząb.

 fr06

Wydatki majątkowe zostały zaplanowane jako inwestycje wieloletnie i jednoroczne. Na inwestycje wieloletnie ujęte w Wieloletniej Prognozie Finansowej Województwa Podkarpackiego na lata 2021-2045 zaplanowano w 2022 roku kwotę 593,9 mln zł. Natomiast wydatki majątkowe na inwestycje jednoroczne zostały zaplanowane w wysokości 197,5 mln.

Znaczące środki budżetowe przeznaczone zostaną na inwestycje drogowe, dotyczące budowy, przebudowy, modernizacji dróg wojewódzkich, chodników i tras rowerowych, zakupów elementów bezpieczeństwa ruchu oraz inwestycji w zaplecze techniczne, służące utrzymaniu dróg wojewódzkich. Wydatki na inwestycje dotyczące dróg wojewódzkich wyniosą ponad 477 mln zł.

Wśród inwestycji drogowych, które realizowane będą w 2022 roku są rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 878 Stobierna – Rzeszów – Dylągówka, na odcinku od ul. Lubelskiej w Rzeszowie do skrzyżowania z drogą wojewódzką 869 Droga 19 – Droga 9, w Jasionce za ponad 68 mln zł, przebudowa DW  895 na odcinku Solina – Myczków i DW 894 na odcinku Hoczew – Polańczyk o wartości ponad 50 mln zł oraz rozbudowa drogi wojewódzkiej 872 na odcinku od skrzyżowania z DK 9 w Nowej Dębie do skrzyżowania z DK 77 w Nisku za ponad 46 mln zł.

07_3
Na inwestycje kolejowe pójdzie prawie 80 mln złotych a kultura zostanie wsparta kwotą 16,8 mln zł, wśród których 6,2 mln złotych to środki na utworzenie Podkarpackiego Centrum Nauki, a 1,3 mln złotych zainwestowanych zostanie w Podziemną Trasę Turystyczną w Przemyślu.

Ponad 80 mln złotych zostanie z budżetu województwa przeznaczonych na ochronę zdrowia.

Wśród inwestycji są między innymi modernizacja Oddziału Neurologii wraz z zakupem sprzętu i aparatury medycznej w Wojewódzkim Szpitalu im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu o wartości 11 mln zł, zakup robota chirurgicznego dla Podkarpackiego Centrum Chirurgii Robotycznej za 10 mln zł oraz przebudowa pomieszczeń Kliniki Ginekologii i Położnictwa w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie za 9 mln zł oraz modernizacja kliniki ortopedii w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie za 8,7 mln zł.

W budżecie województwa zapisane zostały także 25 mln złotych na dotacje dla innych samorządów z terenu województwa podkarpackiego oraz dotacje na zadania z zakresu bezpieczeństwa publicznego, tj. dotacje na inwestycje Policji, Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej i  Państwowej Straży Pożarnej w kwocie 1,1 mln zł.

W budżecie znalazły się także dotacje do zadań, które zostaną szczegółowo określone przez Zarząd Województwa w trakcie roku budżetowego 2022. Środki na ten cel zaplanowano w ramach rezerw celowych na zadania inwestycyjne w kwocie 56,7 mln zł. Rezerwy te będą uruchamiane przez Zarząd Województwa w trakcie roku budżetowego w ramach pojawiających się potrzeb.

UMWP

 


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

MAREK KUCHCIŃSKI o tzw. ustawie segregacyjnej. “Obowiązkiem państwa jest obrona wszystkich obywateli” (VIDEO)

tvPolska01-12-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)