REKLAMA

Nasz surowiec jest ceniony w Europie (VIDEO)

|

Nasz surowiec jest ceniony w Europie (VIDEO)

Sprzedaż najcenniejszego drewna z lasów krośnieńskiej RDLP na specjalnych przetargach zwanych submisjami organizowana jest już od 20 lat. W czwartek 14 lutego w Nadleśnictwie Brzozów rozstrzygnięta została jubileuszowa XX Submisja Drewna Krosno 2019, na której sprzedano niemal w całości wystawiony surowiec z drewna liściastego poszukiwany w przemyśle okleiniarskim i lutniczym.

Do sprzedaży tym razem wystawiono 1396 metrów sześciennych surowca pochodzącego z 20 nadleśnictw podległych RDLP w Krośnie. Drewno, zgromadzone na składach w Załużu i Oleszycach, przez dwa tygodnie było do dyspozycji odwiedzających kupców, którzy każdą kłodę mogli dokładnie obejrzeć. Prawie 985 metrów oferowanego surowca to drewno dębowe, w mniejszych ilościach wystawiono drewno jesionowe, jaworowe, bukowe, wiązowe i olchowe.

W submisji wzięło udział 20 firm z Polski, Słowacji, Austrii, Rumunii i Estonii. Zakupiły łącznie 1395 metrów sześciennych drewna, zatem tylko jeden kubik pozostanie na składzie. Średnia cena osiągnięta w odniesieniu do wszystkich gatunków wyniosła 2042 zł za metr sześcienny, przy czym najwyższą osiągnęła dębina – 2442 zł za kubik. Najwyższa cena jednostkowa zaoferowana została za kłodę rezonansowego jaworu i wyniosła 9460 zł za kubik. Najwięcej, bo prawie 40 procent drewna trafiło do austriackiej firmy okleiniarskiej.

– Cieszy fakt, że nie zawiedli nasi stali odbiorcy z Polski, Austrii i Estonii, którzy zakupili zdecydowaną większość oferowanego surowca – mówiła Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie. – Ciężka praca leśniczych i specjalistów od wyceny drewna sprawiła, że oferowany na składach surowiec spełnił oczekiwania kupców – to dla nas niezwykle ważne, bo utrwala naszą wiarygodność jako partnerów handlowych i zapewnia sukces ekonomiczny. Jednak najważniejszy wymiar submisji to promocja polskiego drewna i naszego regionu, który ma niezwykły potencjał, jeśli chodzi o surowiec liściasty, a co najważniejsze, dzięki dobrej gospodarce, zasoby tego surowca wciąż rosną.

Dyrektor Zagrobelna uhonorowała ozdobną cechówką leśniczego przedstawicieli dwóch firm, które najmocniej zaznaczyły swą obecność w 20-letniej historii submisji. Byli to Edmund Smolarek (Balti Spoon OȔ z Estonii) i Marianne Frey-Amon (firma Frey Amon z Austrii).

Tegorocznej submisji towarzyszyło otwarcie wystawy „Drewno jest z lasu” w Muzeum Regionalnym w Brzozowie, przygotowanej przez leśników we współpracy z muzealnikami. Symbolicznego otwarcia dokonano poprzez przerąbanie polan na ustawionym w sali ekspozycyjnej pniu. Zebranych oprowadzała po wystawie Małgorzata Kaczorowska z Nadleśnictwa Dynów.

Uczestnicy wydarzenia wzięli też udział w koncercie zatytułowanym „Lasom śpiewam” w wykonaniu krakowskiego barda, Mariusza Wdowina.

Spotkanie zaszczycili samorządowcy na czele z wicemarszałkiem województwa podkarpackiego Piotrem Pilchem, jak również leśnicy z różnych regionów kraju na czele z drem Andrzejem Koniecznym, dyrektorem generalnym LP.

Oprawę muzyczna zapewnili sygnaliści zespołu „Echo Karpat” po raz pierwszy grający na drewnianych trembitach.

Submisje organizowane przez RDLP w Krośnie to jedne z większych w Europie przetargów na drewno cenne, zwłaszcza gatunków liściastych. Odbywają się one nieprzerwanie od 2000 roku.

tekst: Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

15-02-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)