REKLAMA

Mali Patrioci ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Humniskach (ZDJĘCIA)

HUMNISKA / PODKARPACIE. „Bądź dumny! Jesteś Polakiem!” 1 marca uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Humniskach uczestniczyli w programie edukacyjnym pt. „Polska – moja Ojczyzna” zorganizowanym przez agencję szkolno-przedszkolną LUPUS w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Szkoła zaś organizując szereg działań o charakterze patriotycznym, otrzymała zaszczytny tytuł „Szkoły Patriotów”.

Zajęcia miały na celu kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz utrwalenie wiadomości na temat naszych symboli narodowych. Społeczność szkolna została zapoznana z najważniejszymi wydarzeniami w dziejach naszego kraju. Dzieci aktywnie uczestniczyły w warsztatach, definiowały pojęcia: ojczyzna, patriota, wymieniały symbole narodowe, wędrowały przy pomocy zdjęć po różnych miejscach w Polsce i w Europie oraz rozpoznawały zwierzęta żyjące w naszej ojczyźnie. Uczniowie bardzo chętnie rozwiązywali różne zagadki związane z naszym krajem. Za każdą prawidłowo udzieloną odpowiedź zostały odsłaniane poszczególne części zakrytej planszy. Po odgadnięciu wzorowo wszystkich zadań uczniowie wyrecytowali wiersz autorstwa W. Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”. Na koniec spotkania każde dziecko otrzymało „Dyplom Małego Patrioty”. Niewątpliwą atrakcją dla najmłodszych okazała się możliwość zrobienia pamiątkowej fotografii w strojach Powstańców. Lekcję patriotyzmu zwieńczyły obchody Ogólnopolskiego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych.

1

1 marca to data szczególnie ważna dla Polaków. W tym dniu w naszej szkole uczczono pamięć Żołnierzy Wyklętych – żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. „Ponieważ żyli prawem wilka, historia głucho o nich milczy” – tak o bohaterach pisał niegdyś Zbigniew Herbert. Dzisiaj jest inaczej. Polacy pamiętają o ich odwadze i bohaterstwie. Niestety przez wiele lat byli oni oskarżani o największe zbrodnie, w tym najcięższą – zdradę. Dopiero w 2011 roku dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym, poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Uczniowie zapoznali się z historią „Inki” i „Witolda” oraz innych bohaterów tamtych wydarzeń. Na dolnym korytarzu została wykonana tablica przybliżająca najważniejsze wydarzenia z okresu 1943-1963. Serdecznie dziękujemy agencji szkolno-przedszkolnej LUPUS za przeprowadzenie w Szkole Podstawowej nr 2 w Humniskach programu edukacyjnego „Polska – moja Ojczyzna”.

źródło: Gmina Brzozów

Autor: M. Władyka, M Gierlach

05-03-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)
mali-patrioci-ze-szkoly-podstawowej-nr-2-w-humniskach-zdjecia-00e8po