REKLAMA

Ładunek wybuchowy i ewakuacja mieszkańców. Ćwiczenia obronne w Humniskach (ZDJĘCIA)

HUMNISKA / PODKARPACIE. Podłożony ładunek wybuchowy, jego detonacja, ewakuacja z miejsca zagrożenia kilkunastu osób i udzielenie im pomocy lekarskiej. To scenariusz zdarzenia, które miało miejsce w Humniskach. Na szczęście to tylko były ćwiczenia obronne. Brzozowscy policjanci również wzięli w nich udział.

Wczoraj na parkingu przy kościele w Humniskach odbywały się powiatowe ćwiczenia obronne „Brzozów 2015”. Zostały one zorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Brzozowie. Jednym z elementów ćwiczeń była koordynacja działań służb ratowniczych w sytuacji zagrożenia terrorystycznego i eksplozji ładunku wybuchowego.

W powiatowym zespole zarządzania kryzysowego pracowali również policjanci. W ćwiczeniu udział brało kilkadziesiąt osób, w tym kierownicy wydziałów Starostwa Powiatowego w Brzozowie, specjaliści zajmujący się zarządzaniem kryzysowym i obronnością, Policja, Straż Pożarna i Pogotowie Ratunkowe. Rolę pozorantów odegrali – uczniowie z klasy o profilu wojskowym Liceum Ogólnokształcącego w Brzozowie.

Zgodnie ze scenariuszem ćwiczeń, dyżurny brzozowskiej komendy został powiadomiony o zagrożeniu terrorystycznym i wybuchu ładunku na terenie obiektu, gdzie odbywało się szkolenie. Dyżurny skierował na miejsce patrole. Gdy jedni policjanci zabezpieczali miejsce zdarzenia to inni wykonywali oględziny i zabezpieczali ślady kryminalistyczne. Uczestnicy szkolenia zostali ewakuowani z budynku i udzielono im pomocy medycznej. Osoby, które doznały cięższych obrażeń były niezwłocznie przewożone do szpitala. Podczas ćwiczeń słychać było symulowane odgłosy pojedynczych strzałów, co dodawało realizmu odgrywanego zdarzenia i pokazywało jego zagrożenie.

Przeprowadzono też akcję kurierską. Policjanci zabezpieczali przejazd kurierów przewożących pocztę w związku z mobilizacją. Ponadto w trakcie przejazdu sił zbrojnych policjanci ruchu drogowego kierowali ruchem na skrzyżowaniach drogi wojewódzkiej 886 i 887 z drogami powiatowymi.

źródło: KPP Brzozów

16-10-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)