REKLAMA

Ładunek wybuchowy i ewakuacja mieszkańców. Ćwiczenia obronne w Humniskach (ZDJĘCIA)

HUMNISKA / PODKARPACIE. Podłożony ładunek wybuchowy, jego detonacja, ewakuacja z miejsca zagrożenia kilkunastu osób i udzielenie im pomocy lekarskiej. To scenariusz zdarzenia, które miało miejsce w Humniskach. Na szczęście to tylko były ćwiczenia obronne. Brzozowscy policjanci również wzięli w nich udział.

Wczoraj na parkingu przy kościele w Humniskach odbywały się powiatowe ćwiczenia obronne „Brzozów 2015”. Zostały one zorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Brzozowie. Jednym z elementów ćwiczeń była koordynacja działań służb ratowniczych w sytuacji zagrożenia terrorystycznego i eksplozji ładunku wybuchowego.

W powiatowym zespole zarządzania kryzysowego pracowali również policjanci. W ćwiczeniu udział brało kilkadziesiąt osób, w tym kierownicy wydziałów Starostwa Powiatowego w Brzozowie, specjaliści zajmujący się zarządzaniem kryzysowym i obronnością, Policja, Straż Pożarna i Pogotowie Ratunkowe. Rolę pozorantów odegrali – uczniowie z klasy o profilu wojskowym Liceum Ogólnokształcącego w Brzozowie.

Zgodnie ze scenariuszem ćwiczeń, dyżurny brzozowskiej komendy został powiadomiony o zagrożeniu terrorystycznym i wybuchu ładunku na terenie obiektu, gdzie odbywało się szkolenie. Dyżurny skierował na miejsce patrole. Gdy jedni policjanci zabezpieczali miejsce zdarzenia to inni wykonywali oględziny i zabezpieczali ślady kryminalistyczne. Uczestnicy szkolenia zostali ewakuowani z budynku i udzielono im pomocy medycznej. Osoby, które doznały cięższych obrażeń były niezwłocznie przewożone do szpitala. Podczas ćwiczeń słychać było symulowane odgłosy pojedynczych strzałów, co dodawało realizmu odgrywanego zdarzenia i pokazywało jego zagrożenie.

Przeprowadzono też akcję kurierską. Policjanci zabezpieczali przejazd kurierów przewożących pocztę w związku z mobilizacją. Ponadto w trakcie przejazdu sił zbrojnych policjanci ruchu drogowego kierowali ruchem na skrzyżowaniach drogi wojewódzkiej 886 i 887 z drogami powiatowymi.

źródło: KPP Brzozów

16-10-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie

Pokaż więcej komentarzy (0)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników: