REKLAMA

Kupcy z Austrii, Estonii, Niemiec, Słowacji, a nawet Japonii przyjeżdżają po cenne drewno do Polski

Na składach w Oleszycach i Uhercach zgromadzono około 1000 metrów sześciennych cennego drewna z przeznaczeniem do sprzedaży w formie przetargu submisyjnego, który zostanie rozstrzygnięty w środę 15 lutego.

Drewno wybrano spośród surowca pozyskanego w toku normalnych cięć hodowlanych na terenie nadleśnictw nadzorowanych przez RDLP w Krośnie. W tym roku największą pulę zaoferowały nadleśnictwa Leżajsk (150 metrów) i Strzyżów (100 metrów).
– Największym popytem cieszy się drewno dębowe. Zwyczajowo wysokie ceny osiągają pojedyncze kłody drewna jaworowego – zaznacza Mieczysław Zaniewski, naczelnik Wydziału Gospodarki Drewnem RDLP w Krośnie.
– Na składach submisyjnych najwięcej jest drewna dębu – około 600 metrów sześciennych, co stanowi ponad połowę naszej oferty. To oczywiście efekt rozpoznania rynku, a całość oferty została skonfigurowana w taki sposób, aby w całości znalazła nabywców.

DR.0620.14.2017 fot. Maciej Ziobro

Na swych nabywców oczekuje też drewno jesionowe oraz jaworowe, pochodzące głównie z bieszczadzkich drzewostanów. W mniejszych ilościach wystawiono drewno buka, olszy, wiązu, czereśni i klonu zwyczajnego. Kupcy mogą oglądać surowiec w dniach 8-14 lutego.

Submisje w RDLP w Krośnie to jedne z większych w Europie przetargów na drewno cenne, zwłaszcza gatunków liściastych. Odbywają się one nieprzerwanie od 2000 roku, rozstrzygane są w Nadleśnictwie Brzozów. Rokrocznie o prawo zakupu najcenniejszego drewna ubiega się kilkadziesiąt firm. Większość z nich to krajowi producenci okleiny, ale są również kupcy z Austrii, Estonii, Niemiec, Słowacji, a nawet Japonii.

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
Zdjęcie: Maciej Ziobro

02-02-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)
kupcy-z-austrii-estonii-niemiec-slowacji-a-nawet-japonii-przyjezdzaja-po-cenne-drewno-do-polski