Kluczowe decyzje Rady Rynku Pracy
POWIAT BRZOZOWSKI. Starosta Brzozowski Jacek Adamski oraz Wójt Gminy Nozdrzec Stanisław Żelaznowski dołączyli do składu Powiatowej Rady Rynku Pracy w kadencji 2023-2027, zastępując na tym miejscu dotychczasowych przedstawicieli samorządu terytorialnego: Zbigniewa Sieniawskiego oraz Alicję Pocałuń.
Zmiany w składzie osobowym wymusiły z kolei przeprowadzenie wyborów na kluczowe stanowiska w radzie. Wybrano nowego Przewodniczącego oraz Wiceprzewodniczącego, którzy będą odpowiedzialni za koordynację działań Rady i nadzór nad kluczowymi decyzjami dotyczącymi lokalnego rynku pracy. Mając na uwadze zaangażowanie w sprawy powiatu oraz wiedzę na temat problematyki zatrudnienia w regionie, stanowisko Przewodniczącego objęła Sekretarz Powiatu Ewa Tabisz, zaś Wiceprzewodniczącego Radny Rady Powiatu w Brzozowie Marek Chęć.
Trudności, z jakimi mierzy się lokalny rynek pracy, związane z gospodarką regionu i wysokim wskaźnikiem bezrobocia nakreślił Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Brzozowie Józef Kołodziej. – Mierzymy się z wyzwaniami typowymi dla obszarów o charakterze wiejsko-miejskim o słabo rozwiniętej strukturze gospodarczej. Lokalna gospodarka jest zdominowana przez mikroprzedsiębiorstwa (zatrudniające do 9 osób), z czego 80% tej grupy stanowią osoby samozatrudnione. Oscylujący na poziomie ponad 19% wskaźnik bezrobocia wciąż stanowi poważny problem, szczególnie w kontekście osób długotrwale bezrobotnych. Obecnie zarejestrowanych jest ponad 3500 osób bez pracy, co przekłada się niestety na najwyższy wskaźnik bezrobocia w województwie podkarpackim.
W odpowiedzi na te problemy, Rada Rynku Pracy intensywnie współpracuje z Powiatowym Urzędem Pracy w Brzozowie, wdrażając programy mające na celu aktywizację zawodową mieszkańców. Na ten cel przeznaczone zostało w tym roku aż 15 milionów złotych. Skuteczna realizacja programów — od szkoleń i doradztwa zawodowego po staże i bony na zasiedlenie — to zawsze nasz priorytet. Szczególny nacisk kładziemy na wspieranie młodych osób wchodzących na rynek pracy oraz długotrwale bezrobotnych, dla których przewidziane są dedykowane programy wsparcia – referował zebranym Dyrektor Józef Kołodziej.
Na posiedzeniu zapadły również decyzje dotyczące przesunięć środków Funduszu Pracy i Krajowego Funduszu Szkoleniowego na 2024 rok w ramach aktualizacji potrzeb na rynku pracy. Dzięki elastycznemu podejściu do alokacji tych funduszy możliwe będzie skuteczniejsze wspieranie osób poszukujących zatrudnienia. Środki te są przeznaczane na finansowanie programów mających na celu promocję zatrudnienia i wsparcie dla bezrobotnych oraz na szkolenia podnoszące kwalifikacje pracowników. Inwestowanie w rozwój kompetencji jest bowiem kluczowe dla utrzymania konkurencyjności lokalnych firm oraz zwiększenia szans na zatrudnienie mieszkańców.
źródło: Powiat Brzozowski
Zaloguj się aby dodać komentarz
| Logowanie
Komentarze niezarejestrowanych czytelników: