REKLAMA

Jutro zaćmienie Księżyca! Podsyłajcie fotki

SANOK / PODKARPACIE. Już jutro wieczorem będziemy świadkami niezwykłego zjawiska astronomicznego. Dojdzie do zaćmienia Księżyca. Rozpocznie się o 18:42, a zakończy o 23:00. W tym czasie będzie można obserwować różne fazy zaćmienia. 

16 lipca 2019 roku dojdzie do niezwykłego i efektownego zjawiska astronomicznego. Będziemy świadkami zaćmienia Księżyca. Nie będzie to zaćmienie całkowite, ale częściowe. Przejdzie kilka faz, od półcieniowej do kulminacyjnej. Tego typu „atrakcje” możemy obserwować średnio raz w roku. Czasem zdarzają się trzy zaćmienia Księżyca w ciągu roku, ale bywa i tak, że nie obserwujemy żadnego. Co ciekawe zasłonięcie naturalnej satelity Ziemi oglądamy częściej niż zaćmienie Słońca. Trwa ono również zdecydowanie dłużej i można go podziwiać bezpiecznie gołym okiem.

Jak podaje Dziennik Zachodni: – Zaćmienie Księżyca rozpocznie się we wtorek, 16 lipca, o godzinie 18:42, a zakończy się o 23:00. Początkowa faza to półcieniowe zaćmienie, natomiast początek zaćmienia częściowego rozpocznie się o 20:01. Kulminacyjny moment zaćmienia Księżyca przypadnie na godzinę 21:31.

Zaćmienie Księżyca będzie widoczne w całej Polsce i do jego obserwacji nie będziemy potrzebowali żadnego specjalistycznego sprzętu, choć z pewnością miłośnicy zaćmień wyposażą się w lornetki i solidny sprzęt do robienia zdjęć. Zachęcamy do nadsyłania fotek do naszej redakcji, jeśli uda się Państwu złapać ciekawy kadr.

Do zaćmienia Księżyca dochodzi wtedy, gdy Ziemia znajdzie się w linii prostej pomiędzy słońcem, a Księżycem w pełni, który wchodzi w stożek cienia Ziemi.

W XXI wieku zdarzą się w sumie 143 zaćmienia Księżyca. 85 całkowitych, 58 częściowych i 87 zaćmień półcieniowych.

Kilka dni po zaćmieniu Księżyca ma wystąpić również deszcz meteorytów! Zatem lipiec upływa nam po znakiem astronomicznych spektakli!

źródło: Red., Wikipedia, Dziennik Zachodni

foto: zdjęcie poglądowe / pixabay.com

15-07-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)