REKLAMA

INTERWENCJA: Czy wymiana okien w budynku brzozowskiego magistratu była niezbędna? (ZDJĘCIA)

GMINA BRZOZÓW / PODKARPACIE. Jednym z elementów związanych z termomodernizacją budynku brzozowskiego magistratu było wymienienie stolarki okiennej. Zdaniem naszego Czytelnika ta część inwestycji była bezzasadna, a zdemontowane okna mogły pełnić swoją funkcję jeszcze przez wiele lat. 

Zadanie obejmuje docieplenie ścian zewnętrznych i stropu ostatniej kondygnacji, wymianę drzwi zewnętrznych i stolarki okiennej, modernizację instalacji elektrycznej oraz zastosowanie odnawialnych źródeł energii.

Aby ubiegać się o dofinansowanie projektu, zadanie musi skutkować zmniejszeniem zapotrzebowania na ciepło. Regulacje te są zawarte w projekcie w ramach działania 3.2 Modernizacja energetyczna budynków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

DSC_0411

– Wymiana stolarki okiennej wynikała z uwarunkowań prawnych (konieczność dostosowania parametrów stolarki do wymaganych norm a ponadto wynikała z zaleceń audytu energetycznego), współczynnik przenikania ciepła w większości stolarki okiennej i drzwiowej wynosił od 1,90 do 3,2 W/(m2K) a wymagana wartość to 0,90 W/(m2K). Dodać należy, iż okna były nieszczelne i wyeksploatowane – informuje Edyta Kuczma, naczelnik Wydziału Inwestycji, Gospodarki Przestrzennej i Funduszy Pomocowych.

Wszystkie prace związane z termomodernizacją budynku pozwolą zaoszczędzić 70,35 % energii, zaś sama wymiana stolarki okiennej zmniejszy zapotrzebowanie na ciepło o około 20%.

Zgodnie z zapisami w dokumentacji przetargowej (Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia) zdemontowane okna stały się własnością Wykonawcy, podobnie jak inne demontowane elementy, które nie nadawały się do ponownego użycia, które Wykonawca przejął i ma obowiązek zutylizować. Natomiast urządzenia i materiały nadające się do ponownego wykorzystania (np. oprawy elektryczne, grzejniki aluminiowe i stalowe) zostały nieodpłatnie przekazane do placówek oświatowych – wyjaśnia Edyta Kuczma, naczelnik Wydziału Inwestycji, Gospodarki Przestrzennej i Funduszy Pomocowych.

Zadanie jest realizowane w partnerstwie ze Starostwem Powiatowym, które uczestniczy w kosztach zadania na podstawie zawartego porozumienia.

red.

15-12-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)