REKLAMA

Finał akcji „PWSZ w dobrej formie”, czyli 42 kilogramy uczelni mniej! (FOTO)

SANOK / PODKARPACIE. 12 lutego br. ruszyła zorganizowana po raz pierwszy na sanockiej uczelni akcja „PWSZ w dobrej formie”. Przez trzy miesiące osoby, które zgłosiły się do programu, wdrażały w życie zasady zdrowego odżywiania i prawidłowego komponowania posiłków, a także aktywnie uczestniczyły w zajęciach sportowych.Pomysł na akcję „PWSZ w dobrej formie” zrodził się na jednym ze spotkań u pani rektor Elżbiety Cipory – mówi Krzysztof Sośnicki, kierownik Zakładu Ratownictwa Medycznego PWSZ, współorganizator uczelnianego programu. – Celem miała być poprawa zdrowia i kondycji fizycznej pracowników, dlatego też nawiązaliśmy współpracę z Bonne Santé – firmą, która prowadzi kuracje dopasowane do indywidualnych potrzeb i zajmuje się ustalaniem diet. Naszym pracownikom zaplanowaliśmy również zajęcia sportowe. W tym zakresie współpracowali z nami instruktorzy wychowania fizycznego PWSZ Sanok, Barbara Nikody i Mateusz Kowalski, którzy w Centrum Sportowo-Dydaktycznym prowadzili zajęcia z uczestnikami akcji. Fitness, siatkówka, siłownia czy zumba z Moniką Kijowską – każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Na spotkaniu inauguracyjnym przedstawicielki tej firmy – Elżbieta Kolbuch i Agnieszka Głaz-Żebracka przedstawiły obowiązujące podczas trwania akcji zalecenia dietetyczne i założyły wszystkim indywidualne konta, gdzie co dwa tygodnie odnotowywały postępy, czyli zmiany w masie i składzie ciała uczestników.

Profesjonalne pomiary masy i składu ciała co dwa tygodnie, indywidualne zalecenia dietetyczne z uwzględnieniem stanu zdrowia, udział w zajęciach sportowych co najmniej 3 razy w tygodniu, do tego świetna baza treningowa, doświadczeni trenerzy, duży wybór możliwych aktywności, cykliczne spotkania motywacyjne – czy to mogło się nie udać? Nie mogło! 22 maja w Instytucie Medycznym PWSZ w Sanoku odbyło się podsumowanie akcji „PWSZ w dobrej formie”. Z 25 osób, które przystąpiły do programu, do końca wytrwało 16, z czego 8 czynnie uczestniczyło we wszystkich zajęciach fizycznych i przestrzegało diety. Łącznie stracili aż 42 kilogramy! Rektor PWSZ Elżbieta Cipora, gratulując wszystkim uczestnikom, podsumowała te kilka miesięcy słowami

Nie należy stać w tym samym miejscu. Trzeba wyznaczać sobie cele i do nich dążyć, wszak wolność jest człowiekowi dana i zadana.

Instruktor WF PWSZ w Sanoku Mateusz Kowalski, prowadzący zajęcia z fitnessu, podkreślił, że zmiany zewnętrzne, choć spektakularne i z pewnością ważne, to jedna sprawa, druga – to poprawa zdolności motorycznych, wytrzymałości, kondycji, a więc zdrowia w wielu aspektach. Elżbieta Kolbuch, przedstawicielka firmy Bonne Santé, zwróciła uwagę na jeszcze jeden wymiar przedsięwzięcia: realną zmianę nawyków uczestników. O nią zwykle jest najciężej, ale jeśli już nastąpi, daje najtrwalsze efekty.

Podczas spotkania wręczono dyplomy uczestnikom i ogłoszono zwycięzców. Pierwsze miejsce z utratą 12 kg zajął Krzysztof Sośnicki, kierownik Zakładu Ratownictwa Medycznego Instytutu Medycznego PWSZ, zdobywając tym samym voucher na indywidualną miesięczną kontynuację programu w firmie Bonne Santé. Jak przyznał, pierwsze pomiary w ramach akcji, w tym wieku metabolicznego, dały mu do myślenia i stały się poważną motywacją do pracy nad sobą. W tej chwili pan Krzysztof nie tylko waży o wiele mniej, ale jego wiek metaboliczny zmniejszył się o 20 lat, a on sam regularnie biega, raz po raz pokonując nawet 10 km! Z wypowiedzi uczestników dzielących się swoimi przemyśleniami dotyczącymi akcji, można było wywnioskować, że są zainteresowani jej kontynuacją i to już od początku przyszłego roku akademickiego.

Wszystkim uczestnikom programu gratulujemy wyników i wytrwałości!

 

materiały nadesłane


23-05-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)